Hurikán Katrina vlétl do města New Orleans dne 29. srpna 2005 a způsobil obrovské škody. Rychlost větru dosahovala na moři až 280 km/h, na pevnině se zmenšila na 250 km/h. Největší problém ale nastal, když se protrhly ochranné hráze.
Voda z oceánu a blízkého jezera Pontchartrain pak město zcela zaplavila. Z ekonomického hlediska to byla jedna z nejhorších katastrof, způsobená hurikánem.
Nejprve se jednalo o relativně mírný hurikán, svou sílu získal až nad Mexickým zálivem. Podle meteorologů stojí za zvýšením intenzity hurikánu kontakt s teplejší vodou zálivu.
Když se dostal nad New Orleans, silný vítr poškodil téměř celé město a hromadil odpad. Když pak lidé ohledávali škody, zjistili, že na některých místech dosáhla voda výšky až 7,6 metru. Náklady na opravy a škody se pak vyšplhaly na 10 až 25 miliard dolarů. Následné odvodnění trvalo přes 50 dní.
EVAKUACE JEN PRO NĚKTERÉ?
Evakuace byla zahájena o dva dny dříve, kdy asi 80 % obyvatel muselo opustit své domovy. Zbytek tvořili hlavně chudí a negramotní lidé, většinou černoši. Proto někteří považují celou přírodní katastrofu za akt genocidy.
Podle výpovědí svědků se jednalo o cílený útok, kdy mělo dojít k odpálení ochranných hrází. Dayn French, jedna z místních obyvatelek, tvrdila, že před zaplavením slyšela několik výbuchů.
POSTOJ PREZIDENTA
Za odpálením hrází podle konspirátorů stáli tehdejší americký prezident George Bush a celá politická administrativa. Většina policistů před hurikánem uprchla a ani vlažný postoj prezidenta nebudil přílišnou důvěru, jelikož velmi otálel s uvolněním pomoci.
Navíc se našel přepis ze schůzky z 28. srpna, kdy vědci upozorňovali prezidenta na to, že se hráze mohou protrhnout. Celá teorie je ale neprokazatelná, jelikož se nenašly žádné důkazy o vyhození hrází do povětří.