Zatímco Mayskou civilizaci dnes zná prakticky každý, o národu, který jí předcházel, slyšel málokdo. A přitom jsou Olmékové přinejmenším stejně zajímavou a neméně záhadnou kulturou.
Dánský průzkumník a archeolog Frans Blom (1893–1963) se napije vody ze své čutory a spokojeně se rozhlédne po zelené džungli okolo, ze které čas od času vystupují zbytky kamenných struktur.
Jeho kolega – americký antropolog Oliver La Farge (1901–1963) – se usmívá od ucha k uchu. Je mu jasné, že právě učinili zásadní objev. A jeho předpoklad se potvrdí.
Jsou to právě tito dva muži, kdo v roce 1925 objevuje pro archeologický svět ruiny La Venta – kdysi významné kultovní středisko tajemného národa Olméků staré až tři tisíce let.
Je to jen pár let poté, co vědci vůbec definitivně připustili, že Olmékové skutečně existovali a že možná některé nálezy přisuzované Mayům, byly ve skutečnosti jejich dílem.
Symbolem olmécké kultury se záhy stávají obří kamenné hlavy a také krvavé míčové hry, které byly vůbec nejoblíbenější olméckou zábavou. Co dalšího se zatím o této zajímavé kultuře podařilo zjistit?
ASTRONOMOVÉ I STAVITELÉ
Dosavadní archeologické bádání ukazuje, že Olmékové byli snad ještě tajemnějším národem, než mnohem mladší Mayové. Nalezené artefakty a ruiny naznačují, že šlo o skvělé stavitele, kteří se vyznali v astronomii i matematice.
Měli pokročilé nástroje a jejich říše Olman měla patrně velmi propracovanou správu.
„Kdyby existoval silný transoceánský obchod přes Atlantský a Tichý oceán, Olmékové by byli snadno kosmopolitním centrem, kde se potkávaly kultury z celého světa,“ píše americký záhadolog David Hatcher Childress, který zároveň upozorňuje na jejich nejasný původ.
Kamenné hlavy by prý mohly naznačovat, že se jejich předci přeplavili z Afriky, což ovšem odporuje dosavadním poznatkům o schopnostech starověkých národů. A co víc.
I v tomto případě není jasné, kam Olmékové zmizeli – Kolem roku 200 už jsou totiž jejich centra prázdná. Zdecimovala je snad nějaká nákaza či přírodní pohroma?