15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Zázraky
Podvod, nebo sluneční erupce: Podivný fenomén „začarovaných“ košťat
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.4.2021
4.8tis
Podivné „chování“ košťat někteří připisují i magii. FOTO: Pixabay
188
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Na kamenné podlaze stojí koště. Není podpíráno z žádné strany, ani připevněno zespod. Stojí kolmo vzhůru, nehybně jako sloup. Jenže podle zákonů fyziky by ho měla gravitační síla svrhnout k zemi! Opírá se přece jen o štětiny a ty nejsou právě stabilní. Mohou za vše obávané sluneční erupce, nebo je to celé podvod?

Podivné Vážně jde o košťatový podvod? FOTO: Pixabay Stojí za jevem sluneční aktivita? Těžko... FOTO: Pixabay

V poslední době přicházejí z různých koutů světa hlášení o podivném jevu: košťata, smetáky či štětky stojí kolmo na podlaze bez jakékoliv opory! Udrží se pouze na svých štětinách. Jako z příběhu o kouzelníkovi Harrym Potterovi pak působí videozáběry a snímky úklidového náčiní, které se jako zázrakem tyčí ke stropu.

Proč na svém nestabilním konci vůbec nebalancuje? Udivení majitelé „magických“ propriet své úlovky uveřejňují a ptají se po odpovědi. A těch je překvapivě celá řada! Může se prý jednat o vliv planet, slunečních erupcí, temných sil, anebo o prachsprostý podvod. Přijdeme záhadě na kloub?

Stojí za jevem sluneční aktivita? Těžko… FOTO: Pixabay

ŠOK Z POMETLA

Šestasedmdesátiletý Leo Deis z kanadského města Regina je u vytržení poté, co pustí násadu koštěte, které stojí na podlaze v kuchyni, a ono nespadne! Naopak, zázračně ve své poloze zcela nepohnutě setrvá celých 45 minut.

Zdá se, že nástroj popírá gravitaci. Proč se rovnou nezřítí k zemi? Pro kanadský deník Calgary Herald líčí své dojmy udivený Deis: „Za svůj život jsem se učil dost fyziky a chemie, ale tohle je pro mě nové.“ Navíc není jediným svědkem podivného jevu.

Ještě před ním popisuje nevysvětlitelné chování svého koštěte sestra jeho manželky. Vypadá to, že náčiní se pomocí štětin podivuhodně drží na zemi, jako by ho přitahovala nějaká neznámá síla. Ta podle Deise může být způsobena solární bouří.

Jak známo, tento jev se projevuje silnými elektrickými výboji, které přímo ovlivňují Zemi. Podle expertů může silná bouře zapříčinit až zničení satelitů, družic, kolapsu telefonních sítí, internetu či elektřiny! Může být však zároveň příčinou bizarních „schopností“ košťat?

Vážně jde o košťatový podvod? FOTO: Pixabay

JE TO FÓREK?

Problém, který se zprvu zdál banální, se dostává k řadě odborníků. Ti však spojitost se sluneční aktivitou spíše odmítají. Dalším možným, a více pravděpodobným vysvětlením je statická elektřina. Podle George Lolose, profesora fyziky na Univerzitě Regina, je pravděpodobné, že kolmou, někdy i mírně nakloněnou pozici způsobuje nahromaděný elektrický náboj mezi štětinami.

„Kdyby to mělo být způsobeno sluneční bouří, spálilo by to každý satelit na planetě,“ říká Lolose. Jenže ani s teorií statické elektřiny někteří lidé nesouhlasí. Ovlivňovala by přece mnohem více věcí než jen košťata.

Dalším návrhem je specifické postavení planet Venuše, Jupitera a Měsíce. Že by snad mohlo na úklidové náčiní nějak působit? To je uvěřitelné jen těžko. Skeptikové se proto domnívají, že jde o podvod! Koště nebo smeták se prý do kolmé polohy dostat může, pokud najdete správné těžiště.

Stačí ho na zem trochu „přimáčknout“. Neuvěřitelné fotografie tak možná nejsou žádným zázrakem. Je však s podivem, že by se do kamufláže zapojilo tolik desítek lidí, jejichž fotografie a videa kolují internetem.

Autorka: Michaela Šedivá

Ilustrační fotografie: Pixabay
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.8.2022 2.9tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Adriana Vojtíšková 1.8.2022 2.6tis
Zážitky z klinické smrti mohou být různé. Asi nejčastěji se setkáváme se svědectvími, která popisují blažené pocity, stoupání ke světlu, setkání s dobrými bytostmi či dojem návratu domů.   Dotyční často vypovídají, že se odsud nechtěli vrátit zpět, ale nakonec museli. Ovšem existují i lidé, kteří říkají, že by klinickou smrt již nikdy nechtěli zažít […]
od Adriana Vojtíšková 26.7.2022 3.0tis
Sedíme u doktora Jiřího Zíky, který se již 40 let zabývá hypnózou, a chystáme se na další uvedení do transu. Držíme naše dlaně proti sobě a prsty máme lehce roztažené.     Opět jsme upozorňováni na to, abychom nic nedělali vědomě a volně dýchali. „Budete se nořit do příjemného, bezpečného a účinného stavu, příjemného odpoutání […]
od Adriana Vojtíšková 20.7.2022 2.9tis
Víte, co všechno může znamenat obávané numero 666? A jaká je souvislost rekonektivního léčení a reiky? Další dotaz míří z Mohelnice. Prý je tu tajemné podzemí! EnigmaPlus.cz rozlouskne hned tři letní záhady. Co přesně znamenají „ďáblova čísla“ 666? „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest […]
od Eva Soukupová 19.7.2022 2.7tis
Tibet sám o sobě patří mezi uzavřené a těžko dosažitelné oblasti a o jeho hlavním městě to platí dvojnásob. Za brány Lhasy, duchovního, politického a kulturního centra celého Tibetu, mohla ještě nedávno nahlédnout jen hrstka vyvolených. A údajně pro to existují dobré důvody!     Také dnes, přestože se Lhasa oficiálně světu otevřela již před […]