24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Záhady historie
Opatovický klášter: Nachází se zde poklad?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.2.2019
4.2tis
389
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Opatovický klášter, jako bývalý benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem, byl založen šlechticem Mikulcem v roce 1073. Kdysi patřil k velmi významným církevním stavbám. Tehdejší opat Jan Neplach v době panování císaře Karla IV. zde sepsal významnou kroniku.

Klášter se zachoval až do dob husitských válek, ale jako celá řada jiných klášterů byl i on husity zplundrován a vypálen v roce 1421.

Jeho likvidace musela být masivní, neboť klášter už nebyl nikdy obnoven. Na jeho místě vznikl později jen mlýn zvaný Morávkův, který si zachoval přibližnou podobu.

První průzkumné práce na nalezení pozůstatků kláštera se uskutečnili až v roce 1925. Byly nalezeny jen zbytky základů a hřbitov mnichů.

Ale to nejpodstatnější se zatím nenašlo. Jde o vyhlášený katovický poklad někde pod klášterem, o kterém jsou zmínky i ve starých kronikách. Faktem je, že si benediktini si vedli dobře. Vznikaly kolem něj nové osady, byly vykáceny lesy a přeměněny na úrodná pole a tak prosperoval samozřejmě i samotný klášter. Za těchto podmínek není divu, že se začalo mluvit o velkém bohatství.

A tak se měl postupně stát jedním z největších klášterních pokladů, obsahující šperky, zlato, drahé kamení a řadu církevních předmětů. Ovšem jeho ukrývání i hledání je obestřeno řadou tajemství.

Dokonce se prý na něj přijel podívat osobně císař Karel IV. (1316–1378) Od opata prý dostal tehdy zajímavou otázku – zda jej chce jenom vidět, nebo zda chce jen znát k němu cestu. Když opata a dva jediné mnichy, kteří znali tajemství pokladu, ujistil, že jen vidět, dostal na hlavu pytel na cestu tam i zpět a byl veden spletí chodeb do podzemí.

Pak teprve se na tu nádheru mohl podívat. Ve třech prostorných jeskyních byly hromady drahocenných předmětů.

Mniši zase ujistili Karla IV., že poklad zde shromažďují a chrání pro něho a jeho následovníky a tak se spokojil jen s krásným zlatým prstenem s diamantem. Po celou dobu o pokladu císař nic neprozradil, ale před smrtí projevil přání, aby byl pohřben s oním prstenem z opatovického pokladu.

Po jeho smrti se situace v zemi začala prudce zhoršovat, rozmáhalo se loupežnictví i mezi šlechtou a běžné byly časté šarvátky a místní války. Došlo tak i na zdejší klášter. Pod pláštíkem přátelské návštěvy se zde v listopadu 1415 zastavil šlechtic Jan Městecký (1397-1432) z Opočna s ozbrojenými sluhy a také jakoby náhodou i pan Oto z Bergova.

Zatímco pánové s opatem večeřeli, ozbrojenci potichu zabíjeli mnichy. Nakonec oznámili opatovi, že v klášteře zůstal sám a vyžadovali vydání pokladů. Ten však i při mučení odmítl něco prozradit a proto také zemřel.

Zkázu kláštera potom dokončili husité. Protože téměř doslova zde nezůstal kámen na kameni (zřejmě je také lákal poklad), pozdější možnosti hledání tím byly ještě zhoršeny. Především jedna velká povodeň změnila řečiště Labe, a tak zbyla jen malá část objektu, na jehož místě byl později postaven mlýn.

Ale touha po pokladu nezmizela. Například po bitvě na Bílé hoře Ferdinand II. (1578-1637), prý poslal do těchto míst čtyři italské potápěče k nalezení pokladu. Při akci snad dva zahynuli.

Ale objevovaly se i zajímavé přírodní indicie. Někdy po roce 1560 se jednoho dne najednou zastavilo mlýnské kolo opatovického mlýnu. Z celého přívodu se náhle za silného hukotu propadla voda kamsi do podzemí.

Teprve asi za půl hodiny, kdy se zřejmě naplnila propadlý podzemní prostor, se zase voda vrátila.

Není tedy vyloučeno, že kdesi v podzemí, zatopeném vodou a zanesené bahnem odpočívá až do dneška vzácný poklad. A možná čeká podle slibu opata na dobu, kdy jej naši potomci budou opravdu potřebovat.

Foto: wikipedie
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 475
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 1.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]
od Adriana Vojtíšková 22.5.2022 997
Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha.      Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.3tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Jan Šedivý 20.5.2022 403
Americký generál George S. Patton (1885–1945) je kromě válečného umění zamilován i do teorie reinkarnace a věří, že v jednom ze svých minulých životů je římským legionářem. Své přesvědčení potvrdí v roce 1917 v malém severofrancouzském městečku Langres, kam poprvé v životě přijíždí na tankový výcvik. Ve chvíli, kdy mu místní styčný důstojník nabídne, že jej provede po městě, generál odmítne […]