reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Záhady historie
Opatovický klášter: Nachází se zde poklad?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.2.2019
4.2tis
389
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Opatovický klášter, jako bývalý benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem, byl založen šlechticem Mikulcem v roce 1073. Kdysi patřil k velmi významným církevním stavbám. Tehdejší opat Jan Neplach v době panování císaře Karla IV. zde sepsal významnou kroniku.

Klášter se zachoval až do dob husitských válek, ale jako celá řada jiných klášterů byl i on husity zplundrován a vypálen v roce 1421.

Jeho likvidace musela být masivní, neboť klášter už nebyl nikdy obnoven. Na jeho místě vznikl později jen mlýn zvaný Morávkův, který si zachoval přibližnou podobu.

První průzkumné práce na nalezení pozůstatků kláštera se uskutečnili až v roce 1925. Byly nalezeny jen zbytky základů a hřbitov mnichů.

Ale to nejpodstatnější se zatím nenašlo. Jde o vyhlášený katovický poklad někde pod klášterem, o kterém jsou zmínky i ve starých kronikách. Faktem je, že si benediktini si vedli dobře. Vznikaly kolem něj nové osady, byly vykáceny lesy a přeměněny na úrodná pole a tak prosperoval samozřejmě i samotný klášter. Za těchto podmínek není divu, že se začalo mluvit o velkém bohatství.

A tak se měl postupně stát jedním z největších klášterních pokladů, obsahující šperky, zlato, drahé kamení a řadu církevních předmětů. Ovšem jeho ukrývání i hledání je obestřeno řadou tajemství.

Dokonce se prý na něj přijel podívat osobně císař Karel IV. (1316–1378) Od opata prý dostal tehdy zajímavou otázku – zda jej chce jenom vidět, nebo zda chce jen znát k němu cestu. Když opata a dva jediné mnichy, kteří znali tajemství pokladu, ujistil, že jen vidět, dostal na hlavu pytel na cestu tam i zpět a byl veden spletí chodeb do podzemí.

Pak teprve se na tu nádheru mohl podívat. Ve třech prostorných jeskyních byly hromady drahocenných předmětů.

Mniši zase ujistili Karla IV., že poklad zde shromažďují a chrání pro něho a jeho následovníky a tak se spokojil jen s krásným zlatým prstenem s diamantem. Po celou dobu o pokladu císař nic neprozradil, ale před smrtí projevil přání, aby byl pohřben s oním prstenem z opatovického pokladu.

Po jeho smrti se situace v zemi začala prudce zhoršovat, rozmáhalo se loupežnictví i mezi šlechtou a běžné byly časté šarvátky a místní války. Došlo tak i na zdejší klášter. Pod pláštíkem přátelské návštěvy se zde v listopadu 1415 zastavil šlechtic Jan Městecký (1397-1432) z Opočna s ozbrojenými sluhy a také jakoby náhodou i pan Oto z Bergova.

Zatímco pánové s opatem večeřeli, ozbrojenci potichu zabíjeli mnichy. Nakonec oznámili opatovi, že v klášteře zůstal sám a vyžadovali vydání pokladů. Ten však i při mučení odmítl něco prozradit a proto také zemřel.

Zkázu kláštera potom dokončili husité. Protože téměř doslova zde nezůstal kámen na kameni (zřejmě je také lákal poklad), pozdější možnosti hledání tím byly ještě zhoršeny. Především jedna velká povodeň změnila řečiště Labe, a tak zbyla jen malá část objektu, na jehož místě byl později postaven mlýn.

Ale touha po pokladu nezmizela. Například po bitvě na Bílé hoře Ferdinand II. (1578-1637), prý poslal do těchto míst čtyři italské potápěče k nalezení pokladu. Při akci snad dva zahynuli.

Ale objevovaly se i zajímavé přírodní indicie. Někdy po roce 1560 se jednoho dne najednou zastavilo mlýnské kolo opatovického mlýnu. Z celého přívodu se náhle za silného hukotu propadla voda kamsi do podzemí.

Teprve asi za půl hodiny, kdy se zřejmě naplnila propadlý podzemní prostor, se zase voda vrátila.

Není tedy vyloučeno, že kdesi v podzemí, zatopeném vodou a zanesené bahnem odpočívá až do dneška vzácný poklad. A možná čeká podle slibu opata na dobu, kdy jej naši potomci budou opravdu potřebovat.

Foto: wikipedie
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 168
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.4tis
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.2tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]