Skip to content

Opatovický klášter: Nachází se zde poklad?

Opatovický klášter, jako bývalý benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem, byl založen šlechticem Mikulcem v roce 1073. Kdysi patřil k velmi významným církevním stavbám. Tehdejší opat Jan Neplach v době panování císaře Karla IV. zde sepsal významnou kroniku.

Klášter se zachoval až do dob husitských válek, ale jako celá řada jiných klášterů byl i on husity zplundrován a vypálen v roce 1421.

Jeho likvidace musela být masivní, neboť klášter už nebyl nikdy obnoven. Na jeho místě vznikl později jen mlýn zvaný Morávkův, který si zachoval přibližnou podobu.

První průzkumné práce na nalezení pozůstatků kláštera se uskutečnili až v roce 1925. Byly nalezeny jen zbytky základů a hřbitov mnichů.

Ale to nejpodstatnější se zatím nenašlo. Jde o vyhlášený katovický poklad někde pod klášterem, o kterém jsou zmínky i ve starých kronikách. Faktem je, že si benediktini si vedli dobře. Vznikaly kolem něj nové osady, byly vykáceny lesy a přeměněny na úrodná pole a tak prosperoval samozřejmě i samotný klášter.

Za těchto podmínek není divu, že se začalo mluvit o velkém bohatství.

A tak se měl postupně stát jedním z největších klášterních pokladů, obsahující šperky, zlato, drahé kamení a řadu církevních předmětů. Ovšem jeho ukrývání i hledání je obestřeno řadou tajemství.

Dokonce se prý na něj přijel podívat osobně císař Karel IV. (1316–1378) Od opata prý dostal tehdy zajímavou otázku – zda jej chce jenom vidět, nebo zda chce jen znát k němu cestu. Když opata a dva jediné mnichy, kteří znali tajemství pokladu, ujistil, že jen vidět, dostal na hlavu pytel na cestu tam i zpět a byl veden spletí chodeb do podzemí.

Pak teprve se na tu nádheru mohl podívat. Ve třech prostorných jeskyních byly hromady drahocenných předmětů.

Mniši zase ujistili Karla IV., že poklad zde shromažďují a chrání pro něho a jeho následovníky a tak se spokojil jen s krásným zlatým prstenem s diamantem. Po celou dobu o pokladu císař nic neprozradil, ale před smrtí projevil přání, aby byl pohřben s oním prstenem z opatovického pokladu.

Po jeho smrti se situace v zemi začala prudce zhoršovat, rozmáhalo se loupežnictví i mezi šlechtou a běžné byly časté šarvátky a místní války. Došlo tak i na zdejší klášter. Pod pláštíkem přátelské návštěvy se zde v listopadu 1415 zastavil šlechtic Jan Městecký (1397-1432) z Opočna s ozbrojenými sluhy a také jakoby náhodou i pan Oto z Bergova. Zatímco pánové s opatem večeřeli, ozbrojenci potichu zabíjeli mnichy. Nakonec oznámili opatovi, že v klášteře zůstal sám a vyžadovali vydání pokladů. Ten však i při mučení odmítl něco prozradit a proto také zemřel.

Zkázu kláštera potom dokončili husité. Protože téměř doslova zde nezůstal kámen na kameni (zřejmě je také lákal poklad), pozdější možnosti hledání tím byly ještě zhoršeny. Především jedna velká povodeň změnila řečiště Labe, a tak zbyla jen malá část objektu, na jehož místě byl později postaven mlýn.

Ale touha po pokladu nezmizela. Například po bitvě na Bílé hoře Ferdinand II. (1578-1637), prý poslal do těchto míst čtyři italské potápěče k nalezení pokladu. Při akci snad dva zahynuli.

Ale objevovaly se i zajímavé přírodní indicie. Někdy po roce 1560 se jednoho dne najednou zastavilo mlýnské kolo opatovického mlýnu. Z celého přívodu se náhle za silného hukotu propadla voda kamsi do podzemí.

Teprve asi za půl hodiny, kdy se zřejmě naplnila propadlý podzemní prostor, se zase voda vrátila.

Není tedy vyloučeno, že kdesi v podzemí, zatopeném vodou a zanesené bahnem odpočívá až do dneška vzácný poklad. A možná čeká podle slibu opata na dobu, kdy jej naši potomci budou opravdu potřebovat.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Provence s vůní levandule
epochanacestach.cz

Provence s vůní levandule

Zavřete-li oči a řekněte...
Tuna sem, tuna tam: Jak se váží dinosaurus?
epochaplus.cz

Tuna sem, tuna tam: Jak se...

Stačí najít pár kostí a experti jsou schopní...
Lucie Vondráčková: Má políčeno na koloušky
nasehvezdy.cz

Lucie Vondráčková: Má...

Specializuje se na mladší, sportovně založené,...
Elegance posuvných dveří
rezidenceonline.cz

Elegance posuvných dveří

Dveře které zaberou minimum prostoru, mají...
Soudní procesy, které otřásly světem!
epochalnisvet.cz

Soudní procesy, které...

V historii proběhlo několik soudních procesů, které...
Znáte naše posvátné stromy?
epochanacestach.cz

Znáte naše posvátné stromy?

Už od pradávných...
Po stopách ztraceného království. Existovala bájná země Lyonesse?
epochalnisvet.cz

Po stopách ztraceného...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad...
Milovanou dceru nám už nikdo nevrátí
nasehvezdy.cz

Milovanou dceru nám už nikdo...

Byli jsme opravdu šťastní, když si naše dcera...
Fatální rozhodnutí: Břetislav I. Přemyslovcům pěkně zavařil
epochaplus.cz

Fatální rozhodnutí: Břetislav I....

Český kníže Břetislav I, které mu historie dá...
První pomoc při atopickém ekzému v zimním období
iluxus.cz

První pomoc při atopickém...

Časté přechody z přetopených prostor do chladu,...
Forenzní specialista major Halamek: Jsme větší šťourové než FBI
21stoleti.cz

Forenzní specialista major...

Mluví o sobě jako o „laboratorní“ kryse. Ven...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...