Skip to content

Ostatky neznámého tvora nalezeny na pláži. Připomínají kosti mořské panny…

5. října 2016 byly na pláži u anglického města Great Yarmouth objeveny zbytky jakéhosi neznámého živočicha. Bohužel tělo již bylo ve stádiu značného rozkladu, ale přesto byla patrná lidská lebka. Také znatelné ostatky obou paží.

Tedy horní polovina těla, podobající se spíše lidskému. Ovšem, co vyvolalo největší rozruch, byla spodní část od pasu dolů. Místo nohou zde byla patrná jen jakási ploutev připomínající tělo tuleně.

Není divu, že nález okamžitě oživil zkazky o mořských pannách. Jejich fenomén je od nepaměti spojen s mořem, někdy i velkými řekami. Podle popisů se jedná o živočichy s celou řadou lidských znaků. Jde o bytosti s výrazně ženskou postavou, většíma kulatýma očima a dlouhými tmavými vlasy.

Při posedávání na skaliskách si je obvykle rády pročesávají za líbezného zpěvu. Ale místo spodní části těla mají tito živočichové tělo ryby i s šupinami, zakončené ploutvemi.

Kryštof Kolumbus
VIDĚL JE I KOLUMBUS?

Výskyt mořských panen na moři byl již pozorován a popisován od nepaměti. Vždyť záznamy o mořských pannách se objevují od 1. století našeho letopočtu. Své zkušenosti s nimi měl i slavný Kryštof Kolumbus či dramatik Shakespeare, kteří je považovali za skutečné živé bytosti, nikoliv jen bájné zjevy.

Mořské panny byly též nazývány sirénami, které svým zpěvem a zjevem často zapříčinily nepozornost posádky lodí s tragickými konci.

V dnešní době, kdy je k dispozici mnoho technik a vymoženostní, je pravděpodobné, že jde jen o podvrh.

Mořské panny byly také často námětem řady umělců, kteří je zachytili na svých obrazech. Pro představu například na obraze Johna Williama Waterhouse „Mořské panna“, z roku 1901, ale celé řady dalších.

Celé generace námořníků se po řadu století shodovala v řadě jejich základních popisů i způsobů, jakým je lákaly do záhuby. Takže většinou k jejich zjeveníM bývali spíše opatrní a zdrženliví.

John William Waterhouse A Mermaid.jpg
Obraz od Johna Williama Waterhouse
NEBYLY FOTOAPARÁTY

K dispozici jsou i staré popisy nálezů jejich mrtvých těl, ale tehdy nebyly fotoaparáty, takže chyběly důkazy. On ostatně i nález u města Great Yarmouth vzbudil u části odborníků nedůvěru. Debatovalo se, zda nejde o pozůstatek jakéhosi neznámého druhu delfína, nebo přímo o podvrh.

V současné době techniky nic neobvyklého. Ale na druhou stranu, jestliže je po staletí udržována legenda o mořských pannách, proč by na tom nemohlo něco skutečně být?

Shilon Pepinová
SYNDROM MOŘSKÉ PANNY

Ostatně existuje i nemoc zvaná syndrom mořské panny (sirenomelie) – připomínající tuto bytost. V roce 1999 se v USA narodila dívka s tímto syndromem, měla nohy srostlé v jednu, připomínající ploutev. Děti s tímto postižením záhy po narození umírají a také Shiloh Pepinové, jak se děvče jmenovalo, dávali lékaři tak dva dny života.

Navíc jÍ chyběly některé další důležité orgány.

Legenda o pannách nepřestane žít nikdy.

Dívka ale přežila a později podstoupila operace ledvin A navštěvovala speciální základní školu. Se svým pohnutým životním příběhem Shiloh seznámila miliony Američanů v televizním vystoupení talk show známé moderátorky Oprah Winfreyové. Bohužel se jí v deseti letech stal osudným zápal plic.

Foto: wikipedia, dailystar.co, archiv
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články