26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Ostatky neznámého tvora nalezeny na pláži. Připomínají kosti mořské panny…
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 1.7.2019
3.8tis
276
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

5. října 2016 byly na pláži u anglického města Great Yarmouth objeveny zbytky jakéhosi neznámého živočicha. Bohužel tělo již bylo ve stádiu značného rozkladu, ale přesto byla patrná lidská lebka.

Také znatelné ostatky obou paží. Tedy horní polovina těla, podobající se spíše lidskému. Ovšem, co vyvolalo největší rozruch, byla spodní část od pasu dolů. Místo nohou zde byla patrná jen jakási ploutev připomínající tělo tuleně.

Není divu, že nález okamžitě oživil zkazky o mořských pannách. Jejich fenomén je od nepaměti spojen s mořem, někdy i velkými řekami. Podle popisů se jedná o živočichy s celou řadou lidských znaků. Jde o bytosti s výrazně ženskou postavou, většíma kulatýma očima a dlouhými tmavými vlasy.

Při posedávání na skaliskách si je obvykle rády pročesávají za líbezného zpěvu. Ale místo spodní části těla mají tito živočichové tělo ryby i s šupinami, zakončené ploutvemi.

Kryštof Kolumbus

VIDĚL JE I KOLUMBUS?

Výskyt mořských panen na moři byl již pozorován a popisován od nepaměti. Vždyť záznamy o mořských pannách se objevují od 1. století našeho letopočtu. Své zkušenosti s nimi měl i slavný Kryštof Kolumbus či dramatik Shakespeare, kteří je považovali za skutečné živé bytosti, nikoliv jen bájné zjevy.

Mořské panny byly též nazývány sirénami, které svým zpěvem a zjevem často zapříčinily nepozornost posádky lodí s tragickými konci.

V dnešní době, kdy je k dispozici mnoho technik a vymoženostní, je pravděpodobné, že jde jen o podvrh.

Mořské panny byly také často námětem řady umělců, kteří je zachytili na svých obrazech. Pro představu například na obraze Johna Williama Waterhouse „Mořské panna“, z roku 1901, ale celé řady dalších.

Celé generace námořníků se po řadu století shodovala v řadě jejich základních popisů i způsobů, jakým je lákaly do záhuby. Takže většinou k jejich zjeveníM bývali spíše opatrní a zdrženliví.

John William Waterhouse A Mermaid.jpg
Obraz od Johna Williama Waterhouse

NEBYLY FOTOAPARÁTY

K dispozici jsou i staré popisy nálezů jejich mrtvých těl, ale tehdy nebyly fotoaparáty, takže chyběly důkazy. On ostatně i nález u města Great Yarmouth vzbudil u části odborníků nedůvěru. Debatovalo se, zda nejde o pozůstatek jakéhosi neznámého druhu delfína, nebo přímo o podvrh.

V současné době techniky nic neobvyklého. Ale na druhou stranu, jestliže je po staletí udržována legenda o mořských pannách, proč by na tom nemohlo něco skutečně být?

Shilon Pepinová

SYNDROM MOŘSKÉ PANNY

Ostatně existuje i nemoc zvaná syndrom mořské panny (sirenomelie) – připomínající tuto bytost. V roce 1999 se v USA narodila dívka s tímto syndromem, měla nohy srostlé v jednu, připomínající ploutev. Děti s tímto postižením záhy po narození umírají a také Shiloh Pepinové, jak se děvče jmenovalo, dávali lékaři tak dva dny života. Navíc jÍ chyběly některé další důležité orgány.

Legenda o pannách nepřestane žít nikdy.

Dívka ale přežila a později podstoupila operace ledvin A navštěvovala speciální základní školu. Se svým pohnutým životním příběhem Shiloh seznámila miliony Američanů v televizním vystoupení talk show známé moderátorky Oprah Winfreyové. Bohužel se jí v deseti letech stal osudným zápal plic.

Foto: wikipedia, dailystar.co, archiv
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 538
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.0tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]