Když byla v roce 2003 na indonéském ostrově Flores objevena asi metr vysoká kostra humanoida, zůstali odborníci stát jako opaření. Domnívali se, že mají před sebou postavy jako vystřižené z J. R. R. Tolkiena. Skutečně nalezli ostrov obývaný hobity?
Pochopitelně se nejednalo o hobity v pravém smyslu slova, nicméně jistá podobnost by tu byla. Nalezená těla patřila Homo floresiensis čili člověku florentskému, který se od dnešního člověka liší celou řadou znaků, především pak malou postavou a menším mozkem.
Těla byla nalezena antropology Peterem Brownem a Michaelem Morwoodem na indonéském ostrově Flores, v jeskyni Liang Bua. Podle ostatků lze vyčíst, že měřili a vážili zhruba jako dnešní tříleté dítě.
Lze tedy říci, že se velmi podobali fiktivním postavám ze Středozemě od slavného britského autora.
Proč jsou vlastně těla těchto záhadných bytostí tak malá? Odborníci mají teorii, podle které jde o důsledek života v oblasti s omezenými potravními zdroji.
„Trpasličí člověk se zkrátka musel podřídit nevelkému životnímu prostoru, který měl na indonéském ostrově k dispozici,“ řekl jeden z objevitelů Michael Moorwood.
Dostává se však do sporu s jinými odborníky, kteří se domnívají, že jde spíše o důsledek vývojové vady. Ať už je pravda kdekoliv, byla každopádně vyvrácena teorie o možné blízké příbuznosti mezi Homo floresiensis a dnešními lidmi.
Poslední bádaní nad kosterními ostatky člověka florentského prokázalo, že nám byli velice vzdálení. Od naší vývojové větve se oddělil již velmi dávno – přibližně před 1,75 miliony lety.