Je patronem námořníků i potápěčů. Jeho cesty po moři mu ostatně vynesly přídomky „Mořeplavec“ nebo „Navigátor“. Svatý Brendan (484-577), irský světec a jeden z dvanácti irských apoštolů. Traduje se, že při svých cestách mohl doplout až k americkému kontinentu. Co o tom víme?
Zpráva o jeho dobrodružném putování Atlantikem se dochovala v textu z desátého století. Je samozřejmě otázkou, co bylo skutečné líčení plavby po oceánu a co si přidala k celému příběhu legenda a ti, kteří s ní v klášterních knihovnách pracovali.
Na vlnách fantazie
Texty o mořeplaveckém dobrodružství svatého Brendana obsahují místy i velmi poetická, avšak jen obtížně uvěřitelná líčení. Patří k nim bezesporu přistání mnišské námořní výpravy u malého ostrůvku. Když se na něm snažili rozdělat oheň, nestačili se divit.
Údajný ostrůvek byla totiž velryba. Do stejné kategorie bájných příběhů jistě patří i ten, který popisuje, jak na hřbetě velryby sloužil svatý Brendan mši svatou.
Rovněž popisy setkání s Jidášem či padlými anděly nedávají zrovna tomuto pomyslnému lodnímu deníku punc věrohodnosti. Přesto se celé líčení dá interpretovat i jako transatlantická plavba, byť často probíhající na vlnách fantazie.
Ostrov sv. Brendana
Na jakém plavidle svatý Brendan a jeho posádka cestovali? Jednalo o speciální typ lodi, kterou tvořila dřevěná kostra potažená impregnovanou kůží. Irové v 6. století na území Severní Ameriky?
Ačkoli se traduje, že svatý Brendan mohl skutečně dosáhnout severoamerického kontinentu, přesvědčivé archeologické důkazy o tom chybí.
Se jménem tohoto neohroženého a v námořnickém povolání zdatného světce je spojen i legendární ostrov sv. Brendana, původně však nazývaný Isle of the Blessed. I zde se ovšem vedou diskuze, se kterým místem v Atlantiku by bylo možné tento ostrov ztotožnit.
V seznamu potenciálních míst nechybí například Kanárské ostrovy, Azory nebo Madeira.