15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Zázraky
Ovládat věci myšlenkou? Pomohou s tím technologie
Filip Appl
od Filip Appl 14.4.2021
4.5tis
Dopomohou nám nové technologie k superschopnostem? Foto: Pixabay
460
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Je to už legendární filmová scéna. Ve snímku Matrix chlapec ohýbá jen silou mysli kovovou lžíci. Dokáže to, protože pochopil principy virtuálního světa, ve kterém žije. Lze to ale dokázat i v realitě, například díky nějakým dosud nepochopeným schopnostem, které člověk má?

Kevin Warwick. Foto: Andy Miah/Creative Commons/CC BY-SA 2.0 Dopomohou nám nové technologie k superschopnostem? Foto: Pixabay Uri Geller a jeho ohýbání lžíce. Foto: Aquarius2000/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Takovou otázku si lidé pokládají už po staletí. Někteří tomu nevěří, další doufají, že se to jednou podaří a mnozí dokonce tvrdí, že to dokážou. Třeba polská spiritistika Stanislawa Tomczyk prý v letech 1908 – 1910 během série experimentů manipulovala s předměty na dálku, čímž ohromila i renomované psychology.

Telekinezi údajně ovládal také americký námořník Cecil Carstairs a po něm také Ruska Nina Kulagina (1926–1990). Ta prý před očima ruských vědců pohybovala zápalkami, jídlem nebo lžícemi.

V neposlední řadě nelze zapomenout ani na stále žijícího izraelského iluzionistu Uriho Gellera (*1946). Ten už desítky let tvrdí, že jeho triky s ohýbáním příborů a klíčů nejsou pouhé triky. Opravdu v sobě odemkl zvláštní schopnost telekineze?

Uri Geller a jeho ohýbání lžíce. Foto: Aquarius2000/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

SÍLA MYŠLENKY (A IMPLANTÁTU)

Ačkoliv řada esotericky laděných badatelů věří, že jde skutečně o dovednost, kterou v sobě ve skutečnosti může každý odemknout, vědci to zpochybňují a naznačují, že jedinou možností, jak lze ovládat předměty na dálku, je s pomocí technologií.

A právě to je cesta, kterou se v současnosti ubírají mnohé projekty zaměřené na propojení lidského mozku se zařízením, které umožní ovládat věci myšlenkou. O to se snaží kupříkladu firma Neuralink zmíněného podnikatele Elona Muska.

Ta vyvíjí čip, s jehož pomocí bude možné – po jeho implantování do mozku – ovládat myšlenkou všemožná zařízení. Ještě dál je pak britský vědec Kevin Warwick, který se prohlašuje za jednoho z prvních kyborgů.

„Mám ve svém nervovém systému 100 elektrod, které jsou připojené k počítači a internetu. Tak mohu kontrolovat robotickou ruku, která je tisíce mil daleko ve Spojených státech,“ vysvětluje. Čeká nás v nejbližších letech díky implantátům nástup dosud nepoznaných a nedostupných „superschopností“?

Kevin Warwick. Foto: Andy Miah/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.8.2022 2.9tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Adriana Vojtíšková 1.8.2022 2.6tis
Zážitky z klinické smrti mohou být různé. Asi nejčastěji se setkáváme se svědectvími, která popisují blažené pocity, stoupání ke světlu, setkání s dobrými bytostmi či dojem návratu domů.   Dotyční často vypovídají, že se odsud nechtěli vrátit zpět, ale nakonec museli. Ovšem existují i lidé, kteří říkají, že by klinickou smrt již nikdy nechtěli zažít […]
od Adriana Vojtíšková 26.7.2022 3.0tis
Sedíme u doktora Jiřího Zíky, který se již 40 let zabývá hypnózou, a chystáme se na další uvedení do transu. Držíme naše dlaně proti sobě a prsty máme lehce roztažené.     Opět jsme upozorňováni na to, abychom nic nedělali vědomě a volně dýchali. „Budete se nořit do příjemného, bezpečného a účinného stavu, příjemného odpoutání […]
od Adriana Vojtíšková 20.7.2022 2.9tis
Víte, co všechno může znamenat obávané numero 666? A jaká je souvislost rekonektivního léčení a reiky? Další dotaz míří z Mohelnice. Prý je tu tajemné podzemí! EnigmaPlus.cz rozlouskne hned tři letní záhady. Co přesně znamenají „ďáblova čísla“ 666? „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest […]
od Eva Soukupová 19.7.2022 2.7tis
Tibet sám o sobě patří mezi uzavřené a těžko dosažitelné oblasti a o jeho hlavním městě to platí dvojnásob. Za brány Lhasy, duchovního, politického a kulturního centra celého Tibetu, mohla ještě nedávno nahlédnout jen hrstka vyvolených. A údajně pro to existují dobré důvody!     Také dnes, přestože se Lhasa oficiálně světu otevřela již před […]