15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Otázky nad životem svaté Eulálie: Dívky možná byly dvě
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 14.4.2021
5.1tis
Eulálie Méridská, Foto: Wikimedia commons – John William Waterhouse – volné dílo
117
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Tajemný příběh, který spojuje dohromady pravděpodobně dvě různé osoby se stejným jménem, obsahuje hned několik záhad. Mohlo jí být 12 či 14 let, ale bezpečně prý existovala. To mají dokazovat i dobové relikvie.

Proč je takový zmatek kolem sv. Eulálie?

Eulálie Méridská,  Foto:  Wikimedia commons - John William Waterhouse - volné dílo Byla mladá a zemřela mučednickou smrtí pro svou víru.  Barcelonská Eulálie. Nebo byly dívky dvě? Foto: Didier Descouens / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0 Za smrt dívky může římský císař Dioklecián. Foto: Wikimedia commons - volné dílo

Píše se rok 303, když římští vojáci ztrácejí trpělivost a dochází k děsuplné tortuře, která pro křehkou dívenku nemůže skončit jinak než mučednickou smrtí. Pro svou křesťanskou víru je Eulálie umučena. Její příběh však žije dál a dokonce se rozvětvuje.

Po dlouhých letech se objevují dohady o dívčině původu, stáří a nakonec i osudu. Kdo zná skutečnou pravdu? Zmíněný příběh má popisovat trudný konec sv. Eulálie Barcelonské (289–303). Navíc má ještě mysteriózní dohru.

Po konečném stětí hlavy nebohého děvčátka prý vylétá z oblasti krku bílá holubice! V tomto okamžiku se však legenda protíná s příběhem druhé dívky, domnělé sv. Eulálie z Meridy (290/292–302/304). I po její nedobrovolné smrti prý vyletí z jejího těla bílá holubice.

Příběhy se navíc prolínají také v popisu způsobu mučení. V Barcelonské verzi se objevuje válení v sudu plném střepů, v Meridské amputace ňader, někdy se však příběhy vypráví naopak. Z obou legend jako by se stávala jedna – anebo jakoby se z jedné legendy stávaly dvě!

Byla mladá a zemřela mučednickou smrtí pro svou víru. Barcelonská Eulálie. Nebo byly dívky dvě? Foto: Didier Descouens / Wikimedia commons – CC BY-SA 4.0

JE TO TA NAŠE!

Když jsou v roce 1339 ostatky mučednice Eulálie Barcelonské přemístěny do nově postavené barcelonské katedrály svaté Eulálie, nikdo z místních nepochybuje o správnosti tohoto křesťanského konání. Dívka známá pod jménem Sainte Eulalie de Barcelone je přece patronkou města a oroduje za věřící při každém neštěstí.

Její fyzické ostatky spočívají v alabastrovém sarkofágu v podzemní hrobce pod hlavním oltářem. Jenže je zde ještě jedno tělo! Už roku 560 nechává biskup Fidelis z Méridy přebudovat centrum středošpanělské Méridy a během stavby nových budov a paláců je upravována také bazilika svaté Eulálie.

Dostává zcela nový kabát včetně dvou nových věží. A na závěr je do krypty umístěna rakev s ostatky mučednice Eulálie, údajně Eulálie Méridské. Znamená to tedy, že jde opravdu o dvě různé světice shodného jména, a navíc žijící ve stejném období?

Za smrt dívky může římský císař Dioklecián. Foto: Wikimedia commons – volné dílo

VÍME,  KDO ZABÍJEL

Oba smutné příběhy spojuje jen jedna informace. Faktickým vrahem sv. Eulálie (či Eulálií) má být římský císař Dioklecián (244–312/316), který ve své době vede kruté tažení proti křesťanství. Zbožná nevinná dívka (či dívky) se mu tak hodí jako odstrašující precedens.

Bohužel dodnes není určení totožnosti dvou svatých Eulálií jednoznačné a zůstává nadále tajemstvím. I když se stále vedou diskuze o tom, zda tyto dvě Eulálie nemohla být jedna a tatáž dívka. Ač je jejich osud téměř stejný, přeci jen existují jisté pochybnosti.

Ani archeologický výzkum nedává jednoznačnou odpověď. Bude letitá dualita někdy rozsouzena?

Autor: Zdeněk Pospíšil

Foto: Wikimedia Commons (úvodní obraz: výsek z obrazu Johna Williama Waterhouse - volné dílo)
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]