25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Oxfordský elektrický zvon. Krůček od perpetua mobile?
Oxfordský elektrický zvon. Krůček od perpetua mobile?
od 6.1.2023
2.9tis
319
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Stroj času, teleportační zařízení nebo reaktor poskytující neomezenou energii. Vynálezy, které se často vyskytují ve sci-fi povídkách a filmech. Jenže i skutečný svět má své technologické výtvory, nad kterými zůstává rozum stát.

Možná jsou nenápadnější a méně okázalé, ale rozhodně neméně záhadné. Patří mezi ně i legendární oxfordský zvon. Opravdu funguje už 180 let?

Všechno to začíná u anglického kněze a současně profesora fyziky na univerzitě v Oxfordu Roberta Walkera v první polovině 19. století. Mezi učenci je toto doba velké touhy po poznání a mnohých objevů, které posunují limity lidského vědění.

Walker je na tom stejně, a tak se během svého života pídí po nejrůznějších zajímavých zařízeních a strojích. V roce 1840 se mu do ruky dostane jeho nejcennější a zároveň nejtajemnější úlovek.

To zařízení vypadá přitom celkem jednoduše – je to baterie navržená tak, aby poháněla zavěšenou kovovou kouli tam a zpět mezi dvěma malými zvonky. Nic složitého a nic, co by už v té době vyvolávalo nějaký bezbřehý úžas.

Jenže Walker si je i přesto jistý, že jde o naprosto unikátní výtvor, který jednou ohromí svět. Proč si to myslí?

Walkerův zvonek vypadá jednoduše, ale jeho výdrž fascinuje vědce už skoro dvě století.
Walkerův zvonek vypadá jednoduše, ale jeho výdrž fascinuje vědce už skoro dvě století.

Nekonečné tiché odbíjení

Podle dostupných informací vyrábí tento oxfordský elektrický zvonek, jak je zařízení později nazváno, londýnská firma Watkins and Hill, a to přímo pro Walkera. Součástí je i doprovodný lístek, na kterém stojí „nastaveno v roce 1840“.

Profesor si ho nechává sestavit, aby si experimentální formou ověřil, zda bude jím navržený způsob pohánění zvonku fungovat a zda by opravdu mohl fungovat velmi dlouho. Jeho předpoklady se záhy nejen vyplňují, ale jsou dokonce mnohonásobně překonány.

Zařízení totiž zvoní pravidelně po celý zbytek Walkerova života a nezastaví se ani s jeho smrtí. Naopak. Zvonek funguje po celé 19. století a následně i po celé století dvacáté.

Tiché zvonění se ozývá během obou světových válek, během studené války a funguje nadále i v novém tisíciletí. I dnes, kdy je baterie se zvonkem vystavena v oxfordských Clarendonových laboratořích, je stále funkční. Jak je něco takového možné?

Jak je to možné?

Otázku, proč vlastně Walkerovo zařízení, které je mimochodem zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů, tak dlouho funguje, si pokládají úplně všichni. Návštěvníci laboratoří, studenti, zástupci univerzity a nakonec i vědci napříč obory.

Nikdo nedokáže říci, jak je možné, že strojek tak dlouho vydržel. O jeho fungování máme přitom celkem jasnou představu:

kdykoliv se koule dotkne zvonu, baterie do ní dodá malý náboj, také je koule následně elektrostaticky odpuzována a přitahována ke druhému zvonu. A tak se vše děje pořád dokola.

A ačkoliv energie je k pohybu potřeba málo, je nepochopitelné, že se jí dostává i po 180 letech. Napovědět by mohl přesnější rozbor baterií, jejichž přesné složení neznáme. Jenže ani to není možné – zařízení je chráněné sklem, které se vědci zdráhají odstranit. Mohli by tím totiž celý experiment narušit.

Možná si počkáme

Jak dlouho budeme na rozluštění záhady čekat? To dnes nikdo neví a spousta vědců upozorňuje, že by nás zvonek klidně všechny mohl přežít.

To ostatně přivádí mnoho lidí k myšlence, zda se náhodou Walkerovi nepodařilo nějakou relativně jednoduchou úpravou tehdy známé baterie objevit skutečné perpetuum mobile. Tedy stroj, který dokáže po prvotním impulsu fungovat už nekonečně dlouho.

Ačkoliv to zatím tak trochu vypadá, většina vědců o tom pochybuje a věří, že se časem baterie přece jen vybije. Přesto její zkoumání může být velkým vědeckým přínosem. „Oxfordská baterie nám dává cennou lekci pokory.

V jednoduchosti starších technologií se lze mnohému naučit a kořeny budoucích inovací jsou v robustních experimentech,“ píše indický publicista a inženýr Ravi Shankar Rajan. Je to přece jenom dosud neprozkoumaná stopa na cestě k nevyčerpatelné energii?

Údajná perpetua mobile

Fyzikální zákony jsou jasné a neumožňují existenci stroje vykonávajícího práci bez vnějšího zdroje energie. Přesto se našlo mnoho lidí, kteří věřili, že věčný stroj vynalezli.

Už ve 12. století navrhl indický učenec Bháskara II. kolo s paprsky naplněnými rtutí, které se mělo nekonečně dlouho otáčet. Ve skutečnosti se však časem zastavilo. Později se o perpetuum mobile zajímali i mnozí slavní učenci.

Údajně i český badatel Jan Amos Komenský (1592–1670) nebo italský všeuměl Leonardo da Vinci (1452–1519). Není však známo, že by někdo z nich uspěl.

Na začátku 19. století se svým strojem pochlubil Angličan Charles Redheffer a za jeho ukázku inkasoval velké sumy. Nakonec se ukázalo, že jde o podvod. I v současnosti se občas objeví někdo, kdo věří, že tajemství odhalil.

V roce 2006 měla prý věčný stroj na principu magnetismu vymyslet irská firma Steorn. Nedávno pak ukázali Rusové, že u nich je možné všechno – jejich úřad pro duševní vlastnictví zaregistroval patent na perpetuum mobile vynálezce Anatolije Ščerbatjuka.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.9.2023 1.0tis
Skutečnost, že byl vždy kníže Václav v historii českých zemí velice ctěn, potvrzuje také následující fakt. Následník českého trůnu Karel IV. (1316-1378) nechal na jeho počest v roce 1346 zhotovit novou královskou korunu, kterou později rovněž použil pro svoji korunovaci. Koruna svatého Václava Bylo stanoveno, že tato koruna je výhradním majetkem knížete svat
od 24.9.2023 1.8tis
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu je spojena s duchařskými historkami i záhadnými úkazy, pro které  se jen těžko hledá rozumné vysvětlení. Byla to duchovní síla tohoto přístavního měs
od 24.9.2023 2.4tis
Tuny zlata nahromaděného nacisty za války mají být ukryty nedaleko česko-polských hranic pod zámkem v obci Roztoka. Vyplývá to z informací uvedených v deníku, který si podle všeho vedl důstojník SS. Současný držitel deníku hodlá polskou vládu dotlačit k tomu, aby se o poklady začala zajímat. Je všeobecně známo, že nacisté během 2. světové pl
od 23.9.2023 2.3tis
Světoznámý nizozemský malíř Vincent van Gogh za svým životem zanechá celou řadu nevyjasněných otázek. Jedna z nich se týká jeho smrti. Podle asi nejrozšířenější teorie spáchal sebevraždu. Ozývají se však také hlasy, že ho spíš někdo zavraždil. Podle nového výzkumu ho zničily abstinenční příznaky spojené s konzumací alkoholu!   Jedna z největších osobno
od 23.9.2023 2.8tis
Archeologové na různých místech světa nacházejí pozůstatky pradávných masakrů, nad nimiž zůstává rozum stát. Nikdo nedokáže říct, proč k nim došlo, ani kdo byli jejich vykonavatelé. Jisté je jen to, že oběti byly pobity s neuvěřitelnou agresí a surovostí. O čem tyto nálezy vypovídají? Ve Střední Americe, v rovníkové Africe, ve Švédsku a doko
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochaplus.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se