26. února 1951: Skokem z okna ukončuje svůj život básník Konstantin Biebl. O tom, že šlo o sebevraždu, dodnes mnozí pochybují.
Domů     Oxfordský elektrický zvon. Krůček od perpetua mobile?
Oxfordský elektrický zvon. Krůček od perpetua mobile?
od 6.1.2023
2.9tis
319
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Stroj času, teleportační zařízení nebo reaktor poskytující neomezenou energii. Vynálezy, které se často vyskytují ve sci-fi povídkách a filmech. Jenže i skutečný svět má své technologické výtvory, nad kterými zůstává rozum stát.

Možná jsou nenápadnější a méně okázalé, ale rozhodně neméně záhadné. Patří mezi ně i legendární oxfordský zvon. Opravdu funguje už 180 let?

Všechno to začíná u anglického kněze a současně profesora fyziky na univerzitě v Oxfordu Roberta Walkera v první polovině 19. století. Mezi učenci je toto doba velké touhy po poznání a mnohých objevů, které posunují limity lidského vědění.

Walker je na tom stejně, a tak se během svého života pídí po nejrůznějších zajímavých zařízeních a strojích. V roce 1840 se mu do ruky dostane jeho nejcennější a zároveň nejtajemnější úlovek.

To zařízení vypadá přitom celkem jednoduše – je to baterie navržená tak, aby poháněla zavěšenou kovovou kouli tam a zpět mezi dvěma malými zvonky. Nic složitého a nic, co by už v té době vyvolávalo nějaký bezbřehý úžas.

Jenže Walker si je i přesto jistý, že jde o naprosto unikátní výtvor, který jednou ohromí svět. Proč si to myslí?

Walkerův zvonek vypadá jednoduše, ale jeho výdrž fascinuje vědce už skoro dvě století.
Walkerův zvonek vypadá jednoduše, ale jeho výdrž fascinuje vědce už skoro dvě století.

Nekonečné tiché odbíjení

Podle dostupných informací vyrábí tento oxfordský elektrický zvonek, jak je zařízení později nazváno, londýnská firma Watkins and Hill, a to přímo pro Walkera. Součástí je i doprovodný lístek, na kterém stojí „nastaveno v roce 1840“.

Profesor si ho nechává sestavit, aby si experimentální formou ověřil, zda bude jím navržený způsob pohánění zvonku fungovat a zda by opravdu mohl fungovat velmi dlouho. Jeho předpoklady se záhy nejen vyplňují, ale jsou dokonce mnohonásobně překonány.

Zařízení totiž zvoní pravidelně po celý zbytek Walkerova života a nezastaví se ani s jeho smrtí. Naopak. Zvonek funguje po celé 19. století a následně i po celé století dvacáté.

Tiché zvonění se ozývá během obou světových válek, během studené války a funguje nadále i v novém tisíciletí. I dnes, kdy je baterie se zvonkem vystavena v oxfordských Clarendonových laboratořích, je stále funkční. Jak je něco takového možné?

Jak je to možné?

Otázku, proč vlastně Walkerovo zařízení, které je mimochodem zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů, tak dlouho funguje, si pokládají úplně všichni. Návštěvníci laboratoří, studenti, zástupci univerzity a nakonec i vědci napříč obory.

Nikdo nedokáže říci, jak je možné, že strojek tak dlouho vydržel. O jeho fungování máme přitom celkem jasnou představu:

kdykoliv se koule dotkne zvonu, baterie do ní dodá malý náboj, také je koule následně elektrostaticky odpuzována a přitahována ke druhému zvonu. A tak se vše děje pořád dokola.

A ačkoliv energie je k pohybu potřeba málo, je nepochopitelné, že se jí dostává i po 180 letech. Napovědět by mohl přesnější rozbor baterií, jejichž přesné složení neznáme. Jenže ani to není možné – zařízení je chráněné sklem, které se vědci zdráhají odstranit. Mohli by tím totiž celý experiment narušit.

Možná si počkáme

Jak dlouho budeme na rozluštění záhady čekat? To dnes nikdo neví a spousta vědců upozorňuje, že by nás zvonek klidně všechny mohl přežít.

To ostatně přivádí mnoho lidí k myšlence, zda se náhodou Walkerovi nepodařilo nějakou relativně jednoduchou úpravou tehdy známé baterie objevit skutečné perpetuum mobile. Tedy stroj, který dokáže po prvotním impulsu fungovat už nekonečně dlouho.

Ačkoliv to zatím tak trochu vypadá, většina vědců o tom pochybuje a věří, že se časem baterie přece jen vybije. Přesto její zkoumání může být velkým vědeckým přínosem. „Oxfordská baterie nám dává cennou lekci pokory.

V jednoduchosti starších technologií se lze mnohému naučit a kořeny budoucích inovací jsou v robustních experimentech,“ píše indický publicista a inženýr Ravi Shankar Rajan. Je to přece jenom dosud neprozkoumaná stopa na cestě k nevyčerpatelné energii?

Údajná perpetua mobile

Fyzikální zákony jsou jasné a neumožňují existenci stroje vykonávajícího práci bez vnějšího zdroje energie. Přesto se našlo mnoho lidí, kteří věřili, že věčný stroj vynalezli.

Už ve 12. století navrhl indický učenec Bháskara II. kolo s paprsky naplněnými rtutí, které se mělo nekonečně dlouho otáčet. Ve skutečnosti se však časem zastavilo. Později se o perpetuum mobile zajímali i mnozí slavní učenci.

Údajně i český badatel Jan Amos Komenský (1592–1670) nebo italský všeuměl Leonardo da Vinci (1452–1519). Není však známo, že by někdo z nich uspěl.

Na začátku 19. století se svým strojem pochlubil Angličan Charles Redheffer a za jeho ukázku inkasoval velké sumy. Nakonec se ukázalo, že jde o podvod. I v současnosti se občas objeví někdo, kdo věří, že tajemství odhalil.

V roce 2006 měla prý věčný stroj na principu magnetismu vymyslet irská firma Steorn. Nedávno pak ukázali Rusové, že u nich je možné všechno – jejich úřad pro duševní vlastnictví zaregistroval patent na perpetuum mobile vynálezce Anatolije Ščerbatjuka.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.2.2024 1.0tis
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. Sochy původně zobrazují faraona a stavitele Amenhotepa III., ovšem staří Řekové jim začnou říkat Memnonovy sochy. Jméno dostanou kvůli svým tajemným vlastnostem po svém jmenovci. Kolosy ze sebe to
od 25.2.2024 1.5tis
Skvostný chrám zasvěcený bohyni Hathor v Dendeře neunikne pozornosti lovců pokladů, badatelů ani archeologů. Není divu. To, co se totiž rýsuje pod nánosem písku ve vyprahlé poušti, slibuje okázalý úlovek. Čím déle práce na odkrytí monumentálního chrámu pokračují, tím více je všem zúčastněným jasné, že mají před sebou naprostý skvost dávné civilizace. Netuší ovšem, že podzemní chrámová část ukrýv
od 24.2.2024 2.1tis
V historii nacházíme nespočet tajných společností, nebezpečných náboženských sekt a špionážních sítí. Jedna z nich však v sobě pojí všechno zmíněné – asasíni. Tajemná organizace, která byla mnohem víc než jen spolkem vrahů. Její chapadla prý sahala až k mnohým středověkým vládcům! Co o ní vlastně víme? Hospodou se rozléhá bujarý smích šl
od 24.2.2024 2.4tis
Legendy o mořských pannách prostupují celou historií mořeplavby. Postupně se v některých případech dařilo i získat ostatky těchto bájných stvoření. Byl to jen byznys s lidskou důvěřivostí, nebo platí přísloví, že na každém šprochu, pravdy trochu? Patrně nejslavnějším exponátem tohoto druhu byla takzvaná mořská panna z ostrova Fidži. Byla dokonce v
od 23.2.2024 3.0tis
V rámci objevitelských plaveb se evropští námořníci setkávali nejen s exotickou faunou, ale i s vyprávěním o tvorech, kteří byli legendou i pro samotné původní obyvatele. Patří k nim i kumi, bájný ještěr z Nového Zélandu. Folklór Nového Zélandu chápe ještěra označovaného jako kumi coby kryptida, tj. živočicha, jehož existence zatím nebyla prokázána
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Monstrózní vesmírné dalekohledy
epochaplus.cz
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
epochaplus.cz
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo