Britský projekt Dragon Project Trust navazuje na tradici dávných „chrámů spánku“, magických staveb, kam se lidé ve starověku chodili léčit a kde hledali odpovědi na otázky, které je tížily. Ale řeší toho ještě mnohem víc!
Jednou z oblastí, jíž se Dragon Project Trust zabývá, je tzv. paměť místa. Ve čtyřech starověkých lokacích, nacházejících se ve Velké Británii, nechávají přespávat spousty dobrovolníků.
Každý z nich má svého asistenta, který nad nimi bdí s nahrávacím zařízením a pečlivě je pozoruje. Čeká na okamžik, kdy nastane tzv. REM fáze spánku, a rychlé pohyby očí pod zavřenými víčky dají najevo, že spící osoba zrovna sní.
V tu chvíli je tito asistenti musejí probudit, zjistit, co se jim zdálo, a vše zaznamenat. Veškeré údaje se následně archivují a ukládají. Cílem je přijít s jasným závěrem.
Projekt chce vědět, zda-li je možné, aby se na stejných místech různým lidem zdály podobné či zcela totožné sny. Nebo jestli se v nich opakují příbuzné motivy. Výsledky těchto pozorování zatím neznáme, a tak nás dál provokuje otázka:
Může duch místa ovlivňovat lidské podvědomí natolik silně, že se to promítne i ve snech?
Zrádnost bohů
V chrámu spánku v řeckém starověkém městě Epidauros objevují archeologové kamennou desku vyprávějící zajímavý příběh. Za mocným Asklepionem jednou přichází mladá žena, Ithimoniké z Pellene. Ukládá se v chrámu ke spánku a ve snu se s bohem lékařství setkává.
Prosí ho, aby otěhotněla. Bůh její vroucné přání plní. Ithimoniké zanedlouho po odchodu ze svatyně otěhotní, ale postupně zjišťuje, že něco není v pořádku. Po 9 měsících stále nerodí, ani po roce, ani po dvou.
Třetího roku se do chrámu vrací a je zoufalá, protože potřebuje znovu snít a znovu mluvit s Asklepionem. Nešťastná žena se ptá, co udělala špatně, a bůh jí odpoví, že nic, že její přání přece splnil – chtěla být těhotná, nic víc.
Nakonec se nad ní slituje a rozhoduje se splnit jí další tužbu. Ithimoniké opouští chrám a zanedlouho na to konečně porodí vytoužené miminko. Je to jen jeden z mnoha příběhů, které byly v Epidaurosu nalezeny.
Všechny je spojují zjevení ve spánku a pomoc, která přichází ve snech. Bůh Asklepion v nich pacienty údajně léčí také operativními zákroky, které sám provede, případně jen doporučí léčebný postup a trvá na jeho dodržování.
Zkrátka jako kdyby plnil funkci novodobých lékařů. Jsou to pouze dávné báchorky z pověrečných dob? Nebo starověcí Řekové v chrámech opravdu nacházeli úlevu díky zvláštním vidinám?