V lesích německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko žije údajně záhadný kryptid. Ne, strach příliš nenahání, pokud tedy nemáte vzácnou úzkostnou poruchu zaměřenou na setkání se zajíci se slušivým parožím. Kdo je wolpertinger a co o něm víme?
Obecně vzato je všechno okolo wolpertingera záhadné již od samého počátku. Není totiž jisté, zda je to zajíc s parožím, nebo třeba veverka s parožím, či jiný tvor… S čím? Ano, s parožím. Většinou je však zmiňován zajíc. Zůstaneme tak u něho, ušáka. Pardon, „parožáka“.
Lesní „Sodoma a Gomora“
Německý folklor si existenci wolpertingera vysvětluje celkem logicky jako výsledek páření zajíců s vysokou zvěří. K tomu se mělo přidat i nahodilé křížení s dalšími druhy zvířat.
Ve výsledku tak mohl mít „echt wolpertinger“ nejen paroží, ale například i zobák ptáka. Inu, zoolog jen překvapeně nadzdvihne obočí nad tou lesní „Sodomou a Gomoru“, co říkáte?! Nebezpečnost wolpertingera?
Místní lidé sice vyprávěli, že wolpertingerové se živí jen bylinkami a kořínky rostlin. Občas ochutnají nějaký ten hmyz, o tom žádná. Že by ale byl wolpertinger nebezpečný člověku, to vždy sveřepě odmítali.
Připouštěli ale, že wolpertinger může vydávat silný pach, který na člověku ulpívá i na několik let. Bližší fyzický kontakt s tímto kryptidem zásadně nedoporučovali i z toho důvodu, že místo dotyku na lidské pokožce by mohlo rychle zarůst srstí. Wolpertinger? Ano, dívat se, ale nesahat!
Severoamerický jackalope
Zatím se nepodařilo žádného wolpertingera ulovit a blíže prozkoumat. Zajímavé ovšem je, že podobného tvora zná i severoamerický folklor. Zde by se měl vyskytovat jackalope (Lepus temperamentalus), který jako by německému „parožákovi“ z oka vypadl.
Americký zajíc s parožím je prý nejvíce rozšířen na severozápadě Spojených států. V minulosti byl prý loven pro chutné maso. Jak takový lov probíhal? Stačilo údajně umístit do návnady alkohol, který má jackalope ve velké oblibě.
Opilého a vrávorajícího kryptida pak lovec snadno sebral ze země a uložil do plátěné mošničky.
Byl to nekrvavý a snadný lov. Jen vám nesmělo vadit, že se z plátěné mošničky ozývalo neustálé škytání… Co na kauzu kryptidních zajíců s parožím říká přísná věda?
Překvapivě takového kryptida neodmítá, pouze upozorňuje, že za paroží na hlavě zajíce by mohla nést odpovědnost vzácná choroba způsobená virovou infekcí. Ta je na vině, že se na hlavě zajíce objeví výrůstky připomínající rostoucí paroží.