reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Pátrání po bájných ztracených kontinentech: Nejen Atlantida, ale i Lemurie a Mu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.12.2020
4.7tis
Nacházela se Lemurie právě zde? Foto: pinterest.com
161
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Podle starých mýtů současní lidé nejsou prvními obyvateli planety Země, před nimi už tu prý žili příslušníci minimálně tří starších civilizací – Lemuřané, Atlanťané a obyvatelé kontinentu Mu. Všechny tyto civilizace a jejich země však měly záhadně zmizet z povrchu světa.

Nacházela se Lemurie právě zde? Foto: pinterest.com Existoval kdysi kontinent zvaný Mu? Foto: ancient-origins.net Také poloha Lemurie je pro nás záhadou. Foto: hiddenincatours.com Kde leží Atlantida? history.com
Existoval kdysi kontinent zvaný Mu? Foto: ancient-origins.net

Mnoha badateli pohřešovaný kontinent Mu je údajně pochován pod hladinou Tichého oceánu. Podle dvojice britských badatelů, amatérského archeologa Augusta Le Plongeona (1825–1908) a spisovatele Jamese Churchwarda (1852–1936) není ztracený světadíl pouhým výmyslem, a proto o něm sepisují hned několik publikací.

Jako jeden z pramenů uvádějí posvátné tabulky, jež mají údajně v držení hinduističtí duchovní. Jsou evidovány jako posvátné spisy Mu. Podle těchto záznamů se mělo jednat o obrovský kontinent, na němž prý žilo zhruba 60 milionů lidí!

Civilizace Mu měla být navíc na úrovni, která v mnohém předstihuje společnost dnešní. Leží stále kdesi na dně Pacifiku pozůstatek vyspělé civilizace?

Také poloha Lemurie je pro nás záhadou. Foto: hiddenincatours.com

NA DNĚ MOŘE, NEBO V HORÁCH?

O malý kousek dál v Indickém oceánu lze prý hledat pozůstatky další mýtické říše – Lemurie. Na starých mapách se často vyskytuje tajemná Terra Australis Incognita (Neznámá země na jihu – pozn. red). A někteří badatelé věří, že jde právě o ztracený kontinent Lemurie!

Skeptici sice oponují, že se mohlo jednat o Austrálii, jež byla oficiálně objevena v 17. století, či snad o Antarktidu, k níž mořeplavci dopluli až roku 1820. Přesto teorii o potopené Lemurii podporují někteří přední vědci jako renomovaný německý přírodovědec Ernest Haeckel (1834–1919), který je přesvědčen, že právě Lemurie byla pravděpodobně kolébkou lidstva!

Lemuřané měli být podle dostupných pramenů velmi ušlechtilí a inteligentní tvorové a navíc snad měli cosi do činění s příslušníky vyspělých mimozemských civilizací. Toto spojení se však nepodařilo nikdy prokázat.

Nicméně v nedávné minulosti se do éteru dostává několik šokujících zpráv, že potomci dávných Lemuřanů údajně mohou mít utajenou základnu v mystické hoře Mount Shasta v americké Kalifornii! Slouží tyto zvěsti pouze pro oživení starého mýtu, nebo se ve skrytu ledových hor odehrává další utajená historie naší planety?

Kde leží Atlantida? history.com

LEŽÍ V ATLANTIKU, NEBO JINDE?

Největší pozornost ovšem poutá bájná Atlantida. Legendární kontinent, na němž měla sídlit vysoce rozvinutá civilizace, měl být kolem roku 9600 před Kristem zničen mohutnou přírodní katastrofou. Podle řeckého filozofa Platóna (427–347 př.n.l.) který se o Atlantidě zmiňuje ve svých dílech Timaios a Kritiás, se tato země rozkládala v Atlantickém oceánu, jenže při velké pohromě údajně klesla na dno!

Nečekaná tragédie se má navíc odehrát během jediné noci. Ruiny bájné říše jsou možná dodnes roztroušené na dně Atlantiku, ale možná úplně někde jinde. Spekuluje se třeba o Středomoří, Severním moři, a dokonce o západním pobřeží Jižní Ameriky!

V posledních letech se stále častěji ozývá vítězoslavný křik, že byla objevena část legendárního atlantského města. Naděje objevitelů jsou ovšem pokaždé zklamány. Atlantský mýtus však žije dál a těží z něj hlavně moderní oceánografie.

„Díky Atlantidě máme obrovské nové poznatky o mořském dnu. Když se hledá Atlantida, dělají se vrty, fotografuje se mořské dno a tak dále,“ vyjmenovává pozitiva atlantského fenoménu český oceánolog DrSc.

Zdeněk Kukal (*1932). A třeba se vědcům pomocí moderní techniky konečně podaří bájný kontinent objevit…

Zdeněk Pospíšil

Foto: pinterest.com, ancient-origins.net, hiddenincatours.com, history.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 779
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]