3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pátrání po megalodonovi pokračuje. Jak ale vlastně vypadal?
Pátrání po megalodonovi pokračuje. Jak ale vlastně vypadal?
od 2.6.2022
2.7tis
Byl megalodon opravdu podobný bílému žralokovi? Foto: Terry Goss/Creative Commons/CC BY 2.5
288
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Megalodon: Jeden z nejpozoruhodnějších a zároveň nejtajemnějších tvorů, kteří kdy brázdili oceány.

Pro vědce prehistorické zvíře, které dávno vyvinulo, ale o kterém se toho stále můžeme mnoho dozvědět, pro kryptozoology pak tvor, který by snad stále mohl přežívat v mořských hlubinách.

Byl megalodon opravdu podobný bílému žralokovi? Foto: Terry Goss/Creative Commons/CC BY 2.5 Možná podoba čelistí tohoto predátora budí hrůzu. Foto: Serge Illaryonov/Creative Commons/CC BY 3.0 Kenshu Shimada se zubem megalodona. Foto: DePaul University/Jeff Carrion

Ať už je to jakkoliv, informací o něm máme jen velmi málo. Vycházejí v podstatě jen z objevených zubů a několika obratlů.

reklama

Nedávno se do jejich opětovné analýzy pustili vědci Kalifornské univerzity s cílem definitivně rozhodnout o tom, jak megalodon vypadal a jak byl vlastně velký. Odpověď na tu druhou otázku už přitom podle všeho máme:

Z předchozího zkoumání nalezených ostatků vyplývá, že měl tento obří žralok, který podle všeho žil před 23 až 3,6 miliony let,  na délku v průměru 16 metrů.  Jeho obrovská tlama tak mohla bez větších problémů roztrhat třeba velryby nebo ty největší druhy želv.

Jenže právě nový výzkum naznačuje, že to s tou šestnáctimetrovou velikostí není zdaleka tak jisté.

Možná podoba čelistí tohoto predátora budí hrůzu. Foto: Serge Illaryonov/Creative Commons/CC BY 3.0
Možná podoba čelistí tohoto predátora budí hrůzu. Foto: Serge Illaryonov/Creative Commons/CC BY 3.0

MOŽNÁ BYL JINÝ

Kalifornští vědci totiž podrobili dosud získané fosilie dvourozměrné analýze geometrických tvarů s cílem zjistit, zda se megalodon skutečně mohl podobat dnešním žralokům – především pak žraloku bílému, kterého mnozí považují za vzdáleného příbuzného prehistorického monstra.

Výsledky zkoumání byly ne úplně příjemným překvapením.

Naznačují totiž, že oněch 16 metrů není žádný vědecky nezpochybnitelný fakt, jak jsme si mysleli – Tělo megalodona mohlo být totiž ve skutečnosti od dnešních žraloků poměrně odlišné a velikost nalezených zubů tak může být matoucí.

reklama

Co to tedy přesně znamená pro další bádání? Podle amerického paleobiologa Kenshu Shimada je docela dobře možné, že megalodon vypadal úplně jinak, než se dosud předpokládalo. Jisté prý v tuto chvíli není nic.

„Opravdu potřebujeme další fosilní materiály, a to jiné než zuby a obratle,“ říká s tím, že kdyby se podařilo objevit třeba kus lebky nebo ploutve, okamžitě bychom měli jasnější představu.

Mohl (a podle některých může) tedy oceány brázdit úplně jiné monstrum, než se celou tu dobu předpokládalo?

Kenshu Shimada se zubem megalodona. Foto: DePaul University/Jeff Carrion
Kenshu Shimada se zubem megalodona. Foto: DePaul University/Jeff Carrion

Filip Appl

Foto: Creative commons, DePaul University/Jeff Carrion
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 536
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112