V polovině devatenáctého století se začala objevovat hlášení o pozorování obřího „podzemního“ hada. Očití pozorovatelé tohoto kryptida údajně spatřili v Brazílii či Bolívii. Popis tohoto tvora osciloval mezi hadem a gigantickým červem.
Jsou to jen báchorky, nebo se takový tvor opravdu skrývá v divoké jihoamerické džungli?
Záhadný tvor byl pojmenován minhocao. Pozoruhodný měl být zejména tím, že dokázal přežívat nejen ve vodě, ale i v podzemí bahnitých oblastí.
Pátrat po něm měl i Percy Fawcet (1867-1925), jeden z posledních badatelů a dobrodruhů viktoriánské éry, který záhadně zmizel v džungli v květnu roku 1925.
Z jihu na sever
V roce 1899 se začala šířit zpráva, že had-červ by mohl žít i na ostrově Kuba. Později však byla tato informace vyvrácena jako nepravdivá. Výskyt tvora minhocao byl ale hlášen ze středoamerické republiky Nicaragua.
Začal se snad v této době záhadný kryptid přesouvat z Jižní Ameriky na sever? Nevíme. Pravdou ale zůstává, že ve dvacátém století už jsou jeho pozorování velmi sporadická.
Je to přičítáno civilizačnímu tlaku a zmenšování vhodných přírodních lokalit, a to zejména v okolí vodních toků. Současně s pátráním po děsivém tvorovi se vědci snažili nabídnout i realistickou alternativu řešení celé „kauzy minhocao“.
Bahník v podezření
Existuje mezi zástupci jihoamerické fauny nějaký živočich, který mohl být inspirací či předobrazem pro popis tohoto kryptida? Jistou naději zoologové vkládají do bahníka amerického (Lepidosiren paradoxa). Jde o zástupce kmene strunatců (Chordata).
Vědecky byl tento živočich popsán až v roce 1837. Bahník se vyskytuje například v povodí Amazonky a Orinoka, jeho výskyt by tak odpovídal hlášení o pozorování tvora minhocao.
V případě nepříznivých životních podmínek se tato svaloploutvá ryba ukrývá pod povrch do bahnitých komor. Existuje rovnítko mezi bahníkem americkým a kryptidem minhocao, nebo je území Jižní a Střední Ameriky domovem pro jiného, vědě zatím neznámého tvora?