14. prosince 2008: V domě v indické Kalkatě se začíná projevovat podivná síla, kterou později nazvou poltergeistem.
Domů     Patří Atlantida skutečně jen do světa bájí?
Patří Atlantida skutečně jen do světa bájí?
od 29.8.2024
3.2tis
Ztracené město Atlantida od George Grie. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
322
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Starověk je plný pověstí o potopené Atlantidě. Nikdo neví, kde se měla nacházet a co ji zničilo. Najdeme Atlantidu, o které psal i Platon, nebo je to  jen výmysl?

Potopené město nebo dokonce stát Atlantida provokuje fantazii lidí už více než 2300 let. Díky Platonovým spisům se povědomí o padlé atlantské civilizaci šíří kulturou celého civilizovaného světa. Jak to ale s Atlantidou bylo doopravdy?

Platon popisuje Atlantidu ve svých dialozích Timaios a Kritias. Kritias vypráví historku o Atlantidě, kterou mu údajně svěřil jeho dědeček, který ji slyšel od známého řečníka Solóna. Ten tajemství Atlantidy poznal na svých cestách po Egyptě.

Kněz bohyně Neit totiž údajně získal texty v tajném jazyce popisující mocné atlantské armády.

Atlantida podle Platona existovala už 1000 let před vznikem egyptské civilizace. Ovládala bezpočet ostrovů a území od Evropy po Libyi a byla by ovládla i Řecko, ale stateční Atéňané prý atlantské bojovníky přemohli a zahnali.

Pak přišla katastrofa – den a noc trvající zemětřesení, které zahubilo atlantský národ. Ostrovní stát se potopil do moře.

Fiktivní mapa Atlantidy od Athanasia Kirchera (1669). FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Fiktivní mapa Atlantidy od Athanasia Kirchera (1669). FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Atlantida je podle Platona říše větší než Libye a Malá Asie dohromady. Hlavní ostrov Atlantidy měl ležet někde za „Heraklovými sloupy“ (útesy mezi Gibraltarem a Marokem). Atlantida tedy musí ležet někde v Atlantském oceánu, který se podle ní i jmenuje.

Byla bohatá na nerostné bohatství, zejména zlato, stříbro a tajuplný kov jménem oreichalkos, něco mezi mědí a zinkem s mimořádnou krásou, zlatým leskem a mystickými vlastnostmi.

Platon výslovně zmiňuje monstrózní slony, kteří překonávají i své menší africké příbuzné. Půda Atlantidy byla velmi úrodná a rozdělená zavlažovacími kanály, takže bylo možné sklízet úrodu dvakrát ročně. Tento způsob zemědělství by mohl ukazovat na spojení s Egyptem.

Atlantida podle Verna. Ilustrace k 20 000 mil pod mořem. FOTO: Rama / CC / volné dílo
Atlantida podle Verna. Ilustrace k 20 000 mil pod mořem. FOTO: Rama / CC / volné dílo

Rozměry hlavního ostrova Atlantidy zachycuje Platon velice přesně – je to 2000 × 3000 stadií, tedy asi 356 × 534 km. Atlantští stavitelé protkali celou zem sítí pravoúhlých kanálů, po kterých pluly lodě.

Atlantské území tak vlastně bylo velikou sítí menších ostrovů, oddělených kanály. Kolem akropole hlavního města na vysoké hoře uprostřed ostrova se nacházely tři kruhové kanály spojené s mořem.

Uprostřed Atlantidy byl podle Platona chrám boha moře Poseidona. Chrám byl 200 m dlouhý a 60 m široký a byl obložen zlatem, stříbrem a oreichalkosem. Kolem chrámu stály sochy božstev z ryzího zlata.

Každý, kdo proplul až do centra Atlantidy, byl zasažen neuvěřitelným pohledem. Centrální chrám symbolizoval moc a bohatství.

Nedaleko centrálního chrámu bylo také velké závodiště pro koně, což byl pro Atlanťany nejvznešenější sport. Atlantská armáda měla 1200 válečných lodí s posádkou 250 000 námořníků a vojáků.

S takovou armádou byli Atlanťané v Platonově líčení postrachem celého tehdy známého světa.

Socha Platona v Athénách. FOTO: George E. Koronaios / CC / CC BY-SA 4.0
Socha Platona v Athénách. FOTO: George E. Koronaios / CC / CC BY-SA 4.0

Podle kritiků si Platon prý  Atlantidu vymyslel, aby mohl ilustrovat svou koncepci ideálního státu. Druhý z velkých filozofů starověku, Aristoteles, se k Atlantidě vůbec nevyjadřuje, i když podobné výroky komentoval.

Několik dalších antických filozofů Atlantidu zmínilo pozitivně, ale pak se nad ní pomyslně zavřela voda.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / CC / volné dílo
Související články
od 13.12.2025 2.1tis
Klementinum je druhý největší stavební komplex v Praze, sídlo Národní knihovny a bývalá jezuitská kolej. Přestože je Klementinum ceněno pro svou barokní architekturu, váže se k němu legenda o duchu anglického jezuity a mučedníka Edmonda Campiana (1540–1581). Campian, který v Klementinu působil jako profesor, byl popraven v Anglii, ale podle pověstí se jeho zjevení dodnes vrací, aby střežilo komple
od 13.12.2025 2.5tis
Na různých místech Evropy včetně Česka a Slovenska před tisíci lety vznikaly zvláštní kruhové stavby. Archeologové jim říkají rondely, ale jejich účel se jim nikdy nepodařilo definovat a pramálo se ví také o jejích stavitelích. Jsou to pravěká závodiště, obětiště, astronomické observatoře či snad nějak souvisí prouděním zemské energie? Kdo a proč je vůbec postavil? [gallery ids="161397,161399,161
od 12.12.2025 3.0tis
Historie si už navždy bude pamatovat Piláta Pontského jako římského prefekta provincie Judea, který odsoudil k ukřižování Ježíše Krista. Co však o tomto Římanovi víme? Obstojí legenda, která byla populární na Britských ostrovech? Co říká? Pilát Pontský byl ve skutečnosti Skot! Pravdou je, že o Pilátovi, který byl římským prefektem v provincii Judea
od 11.12.2025 3.1tis
Na západním břehu řeky Nil v Gíze se nachází socha Velké sfingy, která má podobu lva s lidskou hlavou. Je vyrobená z přírodního vápence a nikdo dodnes neví, koho vlastně znázorňuje. Badatelé se neshodnou ani na určení jejího stáří. A spekuluje se také o jejím účelu… Velká sfinga v Gíze má podle některých názorů znázorňovat faraona Rachefa, který vládl Egy
od 11.12.2025 3.7tis
Byla to dozajista výjimečná žena, přesto však zůstala v historii skryta ve stínu svého známějšího manžela – krále Zikmunda Lucemburského (1368-1437). Řeč jde o Barboře Celjské (1392-1451), římské císařovně a rovněž české královně. Vynikala údajně nejen krásou, ale i sympatiemi pro alchymii a magii. Je to pravda? O tom, že se Barbora Celjská věnoval
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jemný kokosový likér
tisicereceptu.cz
Jemný kokosový likér
Pořád dumáte nad vhodným dárkem pro vaše blízké? Pokud máte rádi vlastnoručně vyrobené dárky a nebojíte se experimentů, vyzkoušejte tento kokosový likér. Ingredience 400 ml kokosového mléka 250
Hvězdy Semaforu pokřtily čtyřicátou knihu Josefa Fouska
panidomu.cz
Hvězdy Semaforu pokřtily čtyřicátou knihu Josefa Fouska
Opravdu hvězdná společnost se sešla počátkem letošního prosince v Galerii Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu v Praze. Jiří Suchý, Uršula Kluková, Miluška Voborníková, Mirek Paleček a další známé osobnosti přišli pokřtít nejnovější, už čtyřicátou knihu oblíbeného písničkáře, textaře, fotografa a humoristy Josefa Fouska. Ten se proslavil také jako dlouholetý parťák Miloslava Šimka a Jiřího
Nejkrásnější svátky jsou tady a s nimi i důležité přípravy
nejsemsama.cz
Nejkrásnější svátky jsou tady a s nimi i důležité přípravy
Také si každý rok říkáte, že letos to uděláte jinak? Že si všechno mnohem lépe rozplánujete a poradíte si s elegancí sobě vlastní? Vánoce jsou krásné, ale přípravy na ně mohou být zatěžkávací zkouškou. Jak to všechno zvládnout a nezbláznit se? To je otázka, na kterou hledáme odpověď každý rok zřejmě úplně všichni. Přípravy na svátky jsou pro
Strašidelná noc za hřbitovní zdí
skutecnepribehy.cz
Strašidelná noc za hřbitovní zdí
K této příhodě došlo už dávno. Bylo mi třináct let a byly zrovna letní prázdniny. V takovém věku člověk často koketuje se záhrobím. S partou kamarádů jsme se to odpoledne toulali lesem, až jsme došli ke hřbitovní zdi. Byl to starý, zchátralý hřbitov, který už řadu let nebyl přístupný veřejnosti. U vstupní brány byla malá loučka, a tak
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Za slavení Vánoc padaly pokuty
historyplus.cz
Za slavení Vánoc padaly pokuty
„Proč trháte tu cesmínu?“ udeří puritán na malé děti. Blíží se Vánoce a k nim jako symbol větvičky tohoto keře patří. Jenomže tady, v Massachusetts, jsou oslavy Vánoc pod pokutou zakázané. Děti se vracejí se zelenými větvičkami zaraženě domů. Tam se jim dostane vysvětlení: Tradici neslavit Vánoce si přivezli první kolonisté ze své evropské vlasti. V Anglii
Kraj ticha, bílých stop a poctivých chutí
epochanacestach.cz
Kraj ticha, bílých stop a poctivých chutí
Český les v zimě patří k málokterým místům, kde se i v hlavní sezoně dá zažít opravdové ticho. Kraj na západě Čech se v prosinci mění v útočiště všech, kdo chtějí na chvíli vyměnit ruch města za zimní krajinu, čistý vzduch a pohyb, který zahřeje. Hlavním lákadlem jsou bezpochyby běžky. Místní síť tras vede hlubokými
Invest Gate Funds, Hovory W a Josef Fousek
epochalnisvet.cz
Invest Gate Funds, Hovory W a Josef Fousek
Křest poslední knihy Josefa Fouska postavil na pódium řadu známých tváří. Kniha vyšla ve spolupráci s rozhlasovým vydavatelstvím Radioservis, a samozřejmě i v rámci projektu Podzim s láskou a humorem, jehož partnerem je i Český rozhlas a pod jehož záštitou už několik let probíhají i oblíbené Hovory W. Generálním partnerem projektu je už od jeho
Rozvod Chýlkové a Krause na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Rozvod Chýlkové a Krause na spadnutí?
Herečka z Jedné rodiny Ivana Chýlková (62) a moderátor Jan Kraus (72) už nějakou dobu žijí odděleně. Chýlková však v reakci na veřejné rozpaky spěšně ujišťovala, že je mezi nimi vše v nejlepším pořádk
Peugeot vstupuje do světa kinematografie
iluxus.cz
Peugeot vstupuje do světa kinematografie
Peugeot potvrzuje svůj vstup do světa francouzské kinematografie. Tímto krokem navazuje na svou tradici a renomé spočívající v inovacích, eleganci a výjimečném dědictví. Francouzská kinematografie
Mafiáni ve filmu: Od Kmotra po seriál o Sopranových
epochaplus.cz
Mafiáni ve filmu: Od Kmotra po seriál o Sopranových
Když v roce 1972 vstoupil do kin Kmotr Francise Forda Coppoly, filmový svět se zastavil. Tady nebyli žádní zločinci v baloňácích. Tady byla rodina. Mafiáni mluvili tiše, chovali se s noblesou a trestali s brutální efektivitou. Mistrně ztvárněný Don Vito Corleone (Marlon Brando) šeptá: „Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout.“ Ta věta vešla do
Když planeta pluje sama: astronomové zachytili prudký růst bludné planety
21stoleti.cz
Když planeta pluje sama: astronomové zachytili prudký růst bludné planety
Astronomové zaznamenali u takzvané bludné planety nebývalý růstový záchvat. Těleso, které osaměle putuje vesmírem, protože zřejmě bylo kdysi dávno gravitačními silami vyhozeno ze své domovské soustavy
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz