Skip to content

Peruánští šamani: Pochopili podstatu světa?

Pokud bychom hledali na světě místo, kde žijí lidé prakticky bez moderní techniky a kde stále ještě funguje opravdový šamanismus, měli bychom se vypravit do jihoamerického Peru. Curandero, jak se nazývají tamní léčitelé, se vyznají v přírodě jako nikdo na světě, a údajně se dokonce dokážou napojit na duchy, kteří jsou ve všem živém.

Šamani rozšiřují své vědomí pomocí nápoje z rosliny ayahuasca. Dokáže je prý napojit na kolektivní vědomí planety.

Uprostřed malé vesnice hluboko v amazonské džungli probíhá rituál. Na dekách sedí několik mužů z kmene, kterým pestře oblečený šaman opatrně rozlévá nápoj zvaný ayahuasca. Vše trvá téměř tři hodiny. Pouhého půl litru odporně vyhlížející tekutiny musí účastníci pít velmi pomalu, jinak by je totiž celý proces mohl stát život.

Šaman pečlivě kontroluje, zda nepijí příliš rychle. S postupem času všichni ochabují. Hlava těžkne, končetiny vypovídají službu a před očima se jim míhají barevné obrázky a halucinace způsobené látkami v nápoji.

Vynořují se vzpomínky a dávno zapomenuté informace. Někteří lidé věří, že právě v tomto okamžiku se šaman a ostatní napojují na kolektivní vědomí planety, ze kterého lze čerpat neuvěřitelné znalosti.

Mají pravdu? Nebo jde o obyčejné užívání silných přírodních drog?

Šamani Curanderos prý mají přirozený dar léčit nejen fyzické nemoci a zranění, ale působit také blahodárně na duši jiných lidí.
TAJEMNÁ ROSTLINA

V kmenech žijících v hloubi Amazonie mají šamani speciální pozici, která jim zaručuje velkou úctu. Říká se, že mají přirozený dar léčit nejen fyzické nemoci a zranění, ale působit také blahodárně na duši jiných lidí.

Výcvik těchto duchovních je podle dostupných informací obtížný a dlouhý. Muž, ze kterého se má stát šaman, odchází sám do džungle, kde setrvává dlouhou dobu, získává znalosti o rostlinách a zvířatech a napojuje se na přírodní duchy, se kterými pak údajně dokáže různými způsoby pracovat.

K tomu ovšem patří i znalost drog, které jsou podle skeptiků tím hlavním, co odlišuje šamany od ostatních. Slavná je především tzv. rostlina ayahuasca, která vyvolává halucinace. Dokáží s její pomocí šamani opravdu komunikovat s duchy, kteří jim prozrazují mnohé o podstatě světa?

Duch pralesa Chullachaki je při obřadech jedním z nejdůležitějších, šamani se proto snaží naklonit si jeho přízeň.
PŘÍZRAKY PRALESA

Duchy si šamani nakloňují rituály, během kterých se zpívá. Těmto zpěvům se říká icaros a údajně dokážou uvést lidi do zvláštního transu nebo někomu přivolat lásku či úspěch. Naklonit si ducha však nemusí být jednoduché.

Záleží totiž na tom, o jakého jde. Curanderos jich prý znají mnoho. Mezi ty nejdůležitější patří Chullachaki, který hlídá prales. Mezi Peruánci o něm koluje mnoho příběhů. Říká se například, že jeden muž tohoto ducha dlouho bez výsledku hledal, až ho začal vyvolávat a provokovat.

Chullachaki se mu skutečně zjevil a válečník zešílel. Zatímco tento přízrak je spíše legendou, obří anakonda, která je zároveň duchem jménem Yakumama, prý existovat může. „Vyšli jsme na břeh a opatrně se k plazovi přiblížili.

Na délku měl neuvěřitelných 19 metrů, z toho 13 metrů leželo na vodě,“ popisuje své setkání s obřím tvorem slavný britský průzkumník Percy H. Fawcett (1867–1925). Šlo skutečně o Yakumamu?

Střetl se slavný britský průzkumník Percy H. Fawcett v pralese s obří anakondou?
VYLÉČÍ I RAKOVINU?

O peruánských curanderos se říká, že pochopili podstatu a fungování světa a že se umí napojit na síly, které ho řídí. Díky tomu jsou prý schopní vyléčit prakticky jakoukoliv chorobu. Existuje mnoho zkušeností badatelů i turistů s šamany, kteří jim pomocí zpěvů a bylin vyléčili i ty nejtěžší nemoci, údajně včetně rakoviny.

V 90. letech byl prý s pomocí rostliny ayahuasca uzdraven známý americký skeptik a vědec Donald Topping (1929–2003). „V roce 1996 uvedla žena jménem Anna v jednom rozhovoru, že se zbavila rakoviny prsu během jednoho intenzivního sezení s peruánským šamanem,“ říká americký badatel Steve Beyer s tím, že podobných případů byla celá řada.

Dnes jsou peruánští šamani známí i u nás. Například Peruánec Don Roque (*1964), který nabízí své služby i v Čechách, údajně během svého života vyléčil přes 1500 pacientů. Nejde ale jen o podvod?

Autor článku: Filip Appl

Foto: alchetron.com, wikipedia.org, retreat-guru.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...