Skip to content

Peruánští šamani: Pochopili podstatu světa?

Pokud bychom hledali na světě místo, kde žijí lidé prakticky bez moderní techniky a kde stále ještě funguje opravdový šamanismus, měli bychom se vypravit do jihoamerického Peru. Curandero, jak se nazývají tamní léčitelé, se vyznají v přírodě jako nikdo na světě, a údajně se dokonce dokážou napojit na duchy, kteří jsou ve všem živém.

Šamani rozšiřují své vědomí pomocí nápoje z rosliny ayahuasca. Dokáže je prý napojit na kolektivní vědomí planety.

Uprostřed malé vesnice hluboko v amazonské džungli probíhá rituál. Na dekách sedí několik mužů z kmene, kterým pestře oblečený šaman opatrně rozlévá nápoj zvaný ayahuasca. Vše trvá téměř tři hodiny. Pouhého půl litru odporně vyhlížející tekutiny musí účastníci pít velmi pomalu, jinak by je totiž celý proces mohl stát život.

Šaman pečlivě kontroluje, zda nepijí příliš rychle. S postupem času všichni ochabují. Hlava těžkne, končetiny vypovídají službu a před očima se jim míhají barevné obrázky a halucinace způsobené látkami v nápoji.

Vynořují se vzpomínky a dávno zapomenuté informace. Někteří lidé věří, že právě v tomto okamžiku se šaman a ostatní napojují na kolektivní vědomí planety, ze kterého lze čerpat neuvěřitelné znalosti.

Mají pravdu? Nebo jde o obyčejné užívání silných přírodních drog?

Šamani Curanderos prý mají přirozený dar léčit nejen fyzické nemoci a zranění, ale působit také blahodárně na duši jiných lidí.
TAJEMNÁ ROSTLINA

V kmenech žijících v hloubi Amazonie mají šamani speciální pozici, která jim zaručuje velkou úctu. Říká se, že mají přirozený dar léčit nejen fyzické nemoci a zranění, ale působit také blahodárně na duši jiných lidí.

Výcvik těchto duchovních je podle dostupných informací obtížný a dlouhý. Muž, ze kterého se má stát šaman, odchází sám do džungle, kde setrvává dlouhou dobu, získává znalosti o rostlinách a zvířatech a napojuje se na přírodní duchy, se kterými pak údajně dokáže různými způsoby pracovat.

K tomu ovšem patří i znalost drog, které jsou podle skeptiků tím hlavním, co odlišuje šamany od ostatních. Slavná je především tzv. rostlina ayahuasca, která vyvolává halucinace. Dokáží s její pomocí šamani opravdu komunikovat s duchy, kteří jim prozrazují mnohé o podstatě světa?

Duch pralesa Chullachaki je při obřadech jedním z nejdůležitějších, šamani se proto snaží naklonit si jeho přízeň.
PŘÍZRAKY PRALESA

Duchy si šamani nakloňují rituály, během kterých se zpívá. Těmto zpěvům se říká icaros a údajně dokážou uvést lidi do zvláštního transu nebo někomu přivolat lásku či úspěch. Naklonit si ducha však nemusí být jednoduché.

Záleží totiž na tom, o jakého jde. Curanderos jich prý znají mnoho. Mezi ty nejdůležitější patří Chullachaki, který hlídá prales. Mezi Peruánci o něm koluje mnoho příběhů. Říká se například, že jeden muž tohoto ducha dlouho bez výsledku hledal, až ho začal vyvolávat a provokovat.

Chullachaki se mu skutečně zjevil a válečník zešílel. Zatímco tento přízrak je spíše legendou, obří anakonda, která je zároveň duchem jménem Yakumama, prý existovat může. „Vyšli jsme na břeh a opatrně se k plazovi přiblížili.

Na délku měl neuvěřitelných 19 metrů, z toho 13 metrů leželo na vodě,“ popisuje své setkání s obřím tvorem slavný britský průzkumník Percy H. Fawcett (1867–1925). Šlo skutečně o Yakumamu?

Střetl se slavný britský průzkumník Percy H. Fawcett v pralese s obří anakondou?
VYLÉČÍ I RAKOVINU?

O peruánských curanderos se říká, že pochopili podstatu a fungování světa a že se umí napojit na síly, které ho řídí. Díky tomu jsou prý schopní vyléčit prakticky jakoukoliv chorobu. Existuje mnoho zkušeností badatelů i turistů s šamany, kteří jim pomocí zpěvů a bylin vyléčili i ty nejtěžší nemoci, údajně včetně rakoviny.

V 90. letech byl prý s pomocí rostliny ayahuasca uzdraven známý americký skeptik a vědec Donald Topping (1929–2003). „V roce 1996 uvedla žena jménem Anna v jednom rozhovoru, že se zbavila rakoviny prsu během jednoho intenzivního sezení s peruánským šamanem,“ říká americký badatel Steve Beyer s tím, že podobných případů byla celá řada.

Dnes jsou peruánští šamani známí i u nás. Například Peruánec Don Roque (*1964), který nabízí své služby i v Čechách, údajně během svého života vyléčil přes 1500 pacientů. Nejde ale jen o podvod?

Autor článku: Filip Appl

Foto: alchetron.com, wikipedia.org, retreat-guru.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...