Bogdan Hasdeu (1838-1907) byl velkým rumunským učencem devatenáctého století. Po smrti své dcery se však stává mystikem. Jeho odkazem není jen rozsáhlé encyklopedické dílo, ale i malý hrad vybudovaný v architektonickém slohu novogotiky. Plány na postavení této stavby však údajně nepocházely z tohoto světa!
Hrad „Iulia Hasdeu“ se nachází v rumunském kraji Prahova. Objekt zdobí bizarní architektonické detaily včetně obří sochy Ježíše. Název hradu je zároveň jménem zemřelé dcery, která měla nešťastnému otci poskytnout plány k postavení celého objektu.
Otcové Hasdeu a Hugo
Po smrti dcery, která zemřela na tuberkulózu v pouhých osmnácti letech, se Bogdan Hasdeu snažil o komunikaci s ní prostřednictvím spiritistických seancí.
Inspiraci našel i ve francouzském spisovateli Victoru Hugovi, který se také věnoval spiritismu a komunikaci se zemřelými osobami. Hasdeu a Hugo byli rovněž spojeni pomyslným tragickým poutem otců, kterým zemřely dcery. Hugova dcera Leopoldina zemřela ve stejném věku jako Iulia.
Medijní plány hradu
Bogdan Hasdeu měl během mnoha seancí komunikovat se zemřelou dcerou. Během nich vznikaly takzvané medijní kresby, kdy ruku otce vedly myšlenky zesnulé dcery. Z těchto medijních obrazců byl pak složen plán na postavení hradu Iulia Hasdeu.
V objektu byly zároveň navrženy takové úpravy, které by umožnily pořízení fotografií duchovních jevů. Že tím duchovním jevem byla myšlena právě Iulia Hasdeu, netřeba pochybovat. Dodejme, že Iulia byla velmi talentovanou a vzdělanou dívkou.
V době, kdy onemocněla, pracovala (jako osmnáctiletá) na své doktorské práci s tématy filozofie, psychologie, metafyziky a etiky. Byla též nadanou básnířkou. Až do své smrti se Bogdan Hasdeu věnoval šíření jejího odkazu. Pomníkem jeho otcovské lásky je i tajemný hrad Iulia Hasdeu.