20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Záhady historie
Po sporu s Ježíšem město zmizelo pod hromadami kamení. Existovala bájná Betsaida?
Marek Hadrbolec
od Marek Hadrbolec 29.8.2020
5.2tis
Nějak takto měla Betsaida vypadat v době největší slávy. ZDROJ: mysteriousuniverse.com
322
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Slyšeli jste někdy o městu jménem Betsaida? Pokud jste četli Bibli, tak nejspíše ano. Město bylo v nejslavnější knize světa prokleto a nadobro zmizelo z povrchu země. Teď se zdá, že archeologové objevili jeho lokaci.

Nějak takto měla Betsaida vypadat v době největší slávy. ZDROJ: mysteriousuniverse.com A takto místo, kde mělo město stát, vypadá dnes. ZDROJ: mysteriousuniverse.com

Místem, kde Betsaida kdysi stála, má být pobřeží Galilejského jezera v Izraeli, kde byly už před více než třiceti lety objeveny pozůstatky neznámého města, které získalo jméno e-Tell. Právě ony mají být památkou na biblickou Betsaidu.

Osud Betsaidy nebyl podle Bible nijak lákavý. I přestože se ve městě měly dít neobyčejné zázraky, jako třeba zázračné nakrmení pěti tisíc hladových lidí, nebo uzdravení několika slepců, bylo město smazáno z mapy světa.

Ve třetím století našeho letopočtu totiž veškeré písemné záznamy o městě končí a mizí do ztracena. A nikdo dodnes jasně neví proč.

A takto místo, kde mělo město stát, vypadá dnes. ZDROJ: mysteriousuniverse.com

MĚSTO, KTERÉ ROZHNĚVALO JEŽÍŠE

V e-Tellu se nachází pozůstatky městské brány nebo třeba socha uctívající měsíčního boha. Město mělo být ještě o několik století předtím, než bylo přejmenováno na Betsaidu, bohatým hlavním městem velkého království Geshur, o kterém se v Bibli také mluví.

V té době se ještě městu říkalo Zer. A právě z tohoto názvu se měla později stát Betsaida.

Prokletím, které mělo smazat Betsaidu z povrchu zemského, byla silná zemětřesení. Ta na město měl přivolat Ježíš za to, že v něj místní lidé odmítli uvěřit. Ježíš si totiž obyvatele rozhněval tím, že slepého muže předtím, než jej vyléčil, vyvedl za hranice města.

Poté, co mu zrak vrátil, mu také nakázal, ať se do Betsaidy nevrací. Tím tak předpověděl její neblahý osud. O několik let později měla být na místě kdysi slavného města už jen hromada suti.

O tom, kde se Betsaida skutečně nacházela, se vedou pře již staletí. Podaří se nyní archeologům dokázat, že je tento spor uzavřený, nebo bude záhadný příběh města, které si mělo rozhněvat Ježíše, pokračovat dále?

Foto: Mysteriousuniverse
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.3tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.7tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.3tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]