Skip to content

Po sporu s Ježíšem město zmizelo pod hromadami kamení. Existovala bájná Betsaida?

Slyšeli jste někdy o městu jménem Betsaida? Pokud jste četli Bibli, tak nejspíše ano. Město bylo v nejslavnější knize světa prokleto a nadobro zmizelo z povrchu země. Teď se zdá, že archeologové objevili jeho lokaci.

Místem, kde Betsaida kdysi stála, má být pobřeží Galilejského jezera v Izraeli, kde byly už před více než třiceti lety objeveny pozůstatky neznámého města, které získalo jméno e-Tell. Právě ony mají být památkou na biblickou Betsaidu.

Osud Betsaidy nebyl podle Bible nijak lákavý. I přestože se ve městě měly dít neobyčejné zázraky, jako třeba zázračné nakrmení pěti tisíc hladových lidí, nebo uzdravení několika slepců, bylo město smazáno z mapy světa.

Ve třetím století našeho letopočtu totiž veškeré písemné záznamy o městě končí a mizí do ztracena. A nikdo dodnes jasně neví proč.

A takto místo, kde mělo město stát, vypadá dnes. ZDROJ: mysteriousuniverse.com
MĚSTO, KTERÉ ROZHNĚVALO JEŽÍŠE

V e-Tellu se nachází pozůstatky městské brány nebo třeba socha uctívající měsíčního boha. Město mělo být ještě o několik století předtím, než bylo přejmenováno na Betsaidu, bohatým hlavním městem velkého království Geshur, o kterém se v Bibli také mluví.

V té době se ještě městu říkalo Zer. A právě z tohoto názvu se měla později stát Betsaida.

Prokletím, které mělo smazat Betsaidu z povrchu zemského, byla silná zemětřesení. Ta na město měl přivolat Ježíš za to, že v něj místní lidé odmítli uvěřit. Ježíš si totiž obyvatele rozhněval tím, že slepého muže předtím, než jej vyléčil, vyvedl za hranice města.

Poté, co mu zrak vrátil, mu také nakázal, ať se do Betsaidy nevrací. Tím tak předpověděl její neblahý osud. O několik let později měla být na místě kdysi slavného města už jen hromada suti.

O tom, kde se Betsaida skutečně nacházela, se vedou pře již staletí. Podaří se nyní archeologům dokázat, že je tento spor uzavřený, nebo bude záhadný příběh města, které si mělo rozhněvat Ježíše, pokračovat dále?

Foto: Mysteriousuniverse
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články