27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Záhady historie
Počátek údajné Supermanovy kletby: Může za ni hamižnost komiksového vydavatelství?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 30.5.2022
1.8tis
Joe Shuster (sedící) a Jerry Siegel, tvůrci Supermana. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
190
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Takzvané prokleté filmy milovníky záhad nepřestávají fascinovat. Jak je možné, že jsou některé příběhy či postavy magnetem na tragédie? Podezřelá neštěstí a nevysvětlitelné jevy nejčastěji provází horory, které zlo přitahují možná už ze své podstaty. Jenže proč něco takového zažívá i Superman?

Joe Shuster (sedící) a Jerry Siegel, tvůrci Supermana. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Joe Shuster má ve stáří velké zdravotní i finanční problémy, jenže vydavatelství DC, kterému svými nápady pomohl k obrovskému bohatství, se k němu otočí zády. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Na světě existuje nesčetně rockových kapel, kterým jediný hit postačil k celoživotní slávě a bohatství. Proto by člověk čekal, že když se někomu podaří vymyslet Supermana, ikonického superhrdinu zbožňovaného po celém světě, budou se dotyční tvůrci po zbytek života koupat v penězích.

To ale rozhodně není případ Američanů Jerryho Siegela (1914–1996) a Joea Shustera (1914–1992). Legenda praví, že s nápadem na postavu vládnoucí řadou superschopností přišli během středoškolských studií, když přemýšleli nad tím, čím by mohli zaujmout své spolužačky… Ve 30.

letech vychází komiksy většinou pouze coby příloha novin, kde dostávají sotva pár okének prostoru. Ke konci roku 1937 ale dvojice uzavírá dohodu s nově vzniklým vydavatelstvím Detective Comics (známé pod zkratkou DC – pozn.

red.), které plánuje tisknout celé komiksové sešity. Siegel a Shuster jsou nadšení, vnímají to jako start něčeho opravdu velkého. Snad z mladické nerozvážnosti zároveň přistoupí na dohodu, která je brzy začne pronásledovat ve snech – veškerá práva na Supermana prodají DC za směšných 120 dolarů, což se rovná dnešním 53 000 Kč!

Přichází tím o nárok na jakoukoliv část z budoucích multimiliardových zisků, které jejich výtvor přinese. A právě tímto nefér obchodem se má započít i údajná Supermanova kletba.

Joe Shuster má ve stáří velké zdravotní i finanční problémy, jenže vydavatelství DC, kterému svými nápady pomohl k obrovskému bohatství, se k němu otočí zády. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Sraženi na kolena

Když Siegel a Shuster vidí, jak se jejich „dítko“ stává celosvětovým fenoménem, chtějí z něj mít víc. Když to nejde vyjednat s DC po dobrém, obrací se na soud. Daří se jim získat menší odškodné, ale to vystačuje sotva na běžný život.

U Shustera se navíc koncem 50. let začínají objevovat potíže se zrakem, což je pro něj coby kreslíře hrozná rána. Už nemůže dál kreslit a živí se jako messenger roznášející zásilky. Jednou takhle přijde s balíčkem i do budovy vydavatelství DC.

Všichni vědí, o koho jde, a je jim trapně, když vidí duchovního otce nejslavnějšího superhrdiny v takové pozici. Necitlivost vedení pokračuje, tehdejší ředitel DC si Shustera zavolá, dá mu šek na 100 dolarů a poradí, ať si „koupí nový kabát a najde jinou práci.“ Roku 1975 už Shuster musí žít v pečovatelském domě.

Tehdy jeho parťák Siegel vyjde na světlo s tím, jak nespravedlivého zacházení se jim dostává. Až negativní reakce veřejnosti donutí DC, aby oběma tvůrcům začalo vyplácet pravidelnou roční rentu. Hořkost přesto zůstala.

„Nemohl jsem se na Supermana ani podívat, dělalo se mi z toho fyzicky zle,“ vyprávěl Siegel ještě po letech. Začala tedy kletba skutečně dvěma ošizenými mládenci?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 1.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.6tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]