Pověstné vojsko v hoře Blaník má svoji detašovanou jednotku. Najdete ji v tajných chodbách pod Vysokým Mýtem. Zdejší podzemí stále čeká na své objevitele. Nachází se však v tajných chodbách vojsko dobra či zla, toť otázka!
Rychlý konec průzkumu
Vysokomýtské podzemní chodby měly být detailně prozkoumány již v 60. letech 20. století. Nejednalo se o žádný amatérský průzkum, ale o odbornou práci.
Práce se slibně rozjely, když náhle přišel příkaz statika, aby se v důsledku nestability celého podzemního systému vchody rychle zasypaly štěrkem a zalily betonem.
Toto rozhodnutí už tehdy budilo rozpaky, protože mohlo být snahou maskovat „cosi“ nalezeného. Současné badatelské práce v kontextu zdejšího podzemí komplikuje i fakt, že pozemky na povrchu a půdorysy domů již neodpovídají podzemním „parcelám“.
Město na povrchu se vyvíjelo, podzemí zůstalo stále stejné jako uchráněná „časová konzerva“.
Podzemní město
Vysokomýtské podzemí vznikalo již v nejstarších dějinách města. První podzemní chodby se zde objevovaly již po roce 1262, kdy město založil král Přemysl Otakar II. jako významné obchodní středisko, kudy procházelo zboží z Moravy do Čech.
Nejednalo se pouze o únikové chodby v případě obléhání města, i když samostatné podzemní prostory mají i do současnosti dochované obranné prvky města.
V časech neexistence klimatizovaných skladovacích prostor se pod povrch ukládaly i potraviny, víno a pivo. Jednalo se také o cestu ke zdrojům pitné vody. Podle odborných pojednání by mělo mít vysokomýtské podzemí dokonce několik pater.
Pak by se jednalo opravdu o celé podzemní město, kde by snadno našla azyl i legenda o rytířské armádě zde shromážděné.