Skip to content

Pod záhadnou mexickou pyramidou se nachází tajný tunel

Pod slavnou pyramidou Měsíce v Mexiku byl objeven tajný tunel. Archeologové se domnívají, že vede do šachty, v níž byly prováděny rituální oběti a obřady pro spojení se záhrobím.

Stupňovitá pyramida se tyčí do výšky 43 metrů a její základna ze západu na východ měří 147, zatímco základna ze severu k jihu 130 metrů. To z ní dělá druhou největší pyramidu Teotihuacánu. V tomto posvátném městě předkolumbovské Střední Ameriky stojí pyramidy hned tři a doplňuje je ještě dlouhá řada dalších staveb a posvátných budov.

Měsíční pyramida je však ta nejtajemnější a nejméně pochopená. Málo se toho ví o jejím skutečném významu a účelu, neznámé zůstává také její původní jméno a o tom, kdo město včetně pyramidy vlastně postavil, jsou k dispozici pouze spekulace.

Ještě záhadnější se 2000 let stará pyramida stává v okamžiku, kdy je pod ní objeven tajný tunel. Kam vede a k čemu sloužil? Podle některých domněnek jde o tunel do samotného podsvětí!

Vědci hledají tunel pomocí elektrické odporové tomografie, foto Melitón Tapia, INAH
TAJNÝ TUNEL ODTAJNĚN

Pyramida byla vybudována v několika etapách, z nichž první je zahájena už v 1. století našeho letopočtu. Možná již tehdy začínají její starověcí stavitelé pod pyramidou hloubit tajný tunel. Tunel, který o dvě tisíciletí později začnou hledat mexičtí archeologové.

Jeho existenci pod pyramidou již nějakou dobu tušili, neboť tajný tunel byl v minulosti u podobných struktur již vícekrát zaznamenán. Tušení se potvrzují v létě roku 2017, kdy přístroje výzkumníků mexického Národního institutu pro antropologii a dějiny začnou v desetimetrové hloubce pod povrchem země zaznamenávat umělou strukturu.

Metoda zvaná elektrická odporová tomografie vědcům umožňuje zkoumat podzemní objekty bez nutnosti jakkoliv narušit povrch. Díky tomu například zjišťují, že se tunel táhne od Měsíční pyramidy až do středu náměstí Měsíce.

Vědci chtějí obrazy získané pomocí tomografie využít k vytvoření modelů stavby a k přípravě na případný vstup do tunelu, od něhož si slibují poznání skutečného účelu tunelu a možná i celé pyramidy. O tuto možnost byli v případě větší pyramidy Slunce v Teotihuacánu připraveni, neboť do něj již v 16.

století pronikli vykradači hrobek a znehodnotili jej. Co na archeology čeká v tunelu pod Měsíční pyramidou?

Dříve tu probíhaly obětní rituály, foto Wikimedia Commons
PŘEKVAPILI I AZTÉKY

Posvátné město Teotihuacán leží na náhorní plošině v nadmořské výšce asi 2200 metrů asi 40 kilometrů severovýchodně od dnešní mexické metropole Mexico City. Původně je to jen malá vesnická osada, někdy kolem roku 100 před Kristem se však začne rozrůstat do nevídaných rozměrů.

Když je město kolem roku 600 opuštěno, zanechává po sobě civilizace starověkých stavitelů řadu velkolepých staveb. Tak velkolepých, že když místo o sedm staletí později objeví Aztékové, kteří sami patří mezi neobvykle vyspělé kultury, jsou jím natolik uchváceni, že jej začnou považovat za rodiště bohů.

Odtud také pochází název Teotihuacán, který bychom mohli přeložit jako Město bohů. Od Aztéků jsou přejaty také další názvy míst a staveb posvátného města. Původní názvy ale zřejmě zůstanou navěky neznámé.

Zatím není ani známo, jaká civilizace město vůbec vybudovala. Někteří mají za to, že ji postavili Toltékové, jiní tuto teorii zavrhují. Odpověď by archeologové mohli najít právě v tunelu pod pyramidou Měsíce, která je nejstarším monumentem v Teotihuacánu.

Zatím však do tunelu nikdo nevstoupil. Dočkáme se odpovědí alespoň někdy v blízké budoucnosti? A co vlastně vědci očekávají, že najdou?

K pyramidě vede Cesta mrtvých, foto Wikimedia Commons
SMRT KAM OKO DOHLÉDNE

Názvosloví přejaté od Aztéků velice často poukazuje na smrt či podsvětí a ve skutečnosti může být cennou nápovědou. Například hlavní ulice vedoucí k pyramidě se nazývá Cesta mrtvých, zřejmě tudy kráčela k pyramidě procesí se zvířecími či lidskými oběťmi, které byly v pyramidě následně rituálně zabity.

Tomu napovídá také obětní pohřebiště, které bylo u pyramidy odkryto. V roce 1999 jsou v něm nalezeny čtyři lidské kostry, zvířecí kosti, šperky, čepele vyrobené z obsidiánu a mnoho dalších artefaktů.

Tyto oběti zde byly pochovány mezi lety 100 až 200 našeho letopočtu. Se smrtí je proto spojován také tunel pod pyramidou, který mohl představovat pomyslný vchod do podsvětí a možná plnil funkci obětní svatyně.

„I když objevení skutečného vstupu do podsvětí by bylo nejvíce vzrušující, (vědci) budou rádi, když najdou relikvie, které odhalí, jaká tajemná mezoamerická kultura zde v letech od 150 př. n. l. do roku 500 n. l.

žila,” vysvětluje současný americký publicista Paul Seaburn. Archeologové doufají, že v tunelu objeví informace o systému víry Teotihuacánců, pravém účelu pyramidy a především snad také nějaké indicie o záhadné civilizaci jejích stavitelů, která kdysi čítala až 200 000 příslušníků, než náhle zmizela.

Kam vlastně odešla a proč? Možná se odpovědi skrývají právě pod Měsíční pyramidou.

Foto: Wikimedia Commons, Melitón Tapia, INAH
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Studie podporující léčbu Covidu ivermektinem měla řadu nesrovnalostí
21stoleti.cz

Studie podporující léčbu...

Měla to být velká bomba: lék používaný proti...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...