Myši a krysy jsou našimi nechtěnými společníky téměř kdekoliv na světě. A to i ve věčně zamrzlých částech Aljašky, kde až donedávna přežívali pouze mikroorganismy.
Vědci, kteří je tam vyrazili zkoumat, totiž v ledových pláních objevily malé zelené koule připomínající chlupaté myši, jak se v podivných formacích pohybují po zmrzlé půdě.
Samozřejmě, že nešlo o opravdové hlodavce. To však celé věci neubírá na záhadnosti. Tyto koule jsou ve skutečnosti z hlíny a jsou pokryty zvláštní rašelinou. A ačkoliv nejde o živé tvory, jejich záhadný původ a podivný pohyb po ledovci je velmi podivný.
Hliněné koule se totiž při zkoumání každý den o něco málo pohnuly. Konkrétně asi o 2,5 centimetru. Vědci se jejich pohyb pokoušeli přičíst na účet větru, avšak proti této teorii stál fakt, že se všechny koule pohybovaly tak organizovaně. Skoro jako by je někdo každou noc opatrně o kousek poponesl.
STÁDO Z HLÍNY
Koule se navíc pohybovaly ve tvaru, který ze všeho nejvíce připomínal stádo s jednou větší formací v čele. Vědci později zjistili, že jejich pohyb ani neodpovídá směru, kterým větry v místě výskytu tohoto úkazu vanou.
Pohyb podle nich nejvíce ze všeho připomínal způsob, jakým se pohybují hejna ryb v oceánech. A stejně, jako vznik samotných kuliček z hlíny, ho vědci dodnes neumí vysvětlit.