Malé městečko Taos na severu amerického státu Nové Mexiko pokrývá rouška tmy. Tichem noci se rozléhá pouze drobné šumění. Klidnou atmosféru však znenadání naruší nepříjemný hluk.
„Náhle jsem se probudil uprostřed noci a uslyšel silný hučivý zvuk, znějící jako nepřetržité mmmmmmmmm,“ vypráví místní pastor Wayne Mell. Tajemné hučení, které připomíná zvuk ledničky, je přitom pořádně děsivé. Nikdo totiž nedokáže říct, odkud pochází!
Jaký je zdroj podivného dunění, ze kterého jde mráz po zádech? A co vůbec může znamenat? S neznámým hlukem z Taosu ovšem záhada nekončí. Podobné ruchy se totiž objevují po celém světě.
Zprávy o děsivém zvuku přitom přicházejí nejen z Ameriky, ale také z Evropy nebo Asie.
Hučení je slyšet dokonce i v Česku! Nejděsivější případ je zaznamenán ve Lhánicích na Třebíčsku. Domem, který stojí v klidné krajině, se nese neobvyklý hluk. Nikdo ale neví, co to je. S počtem případů přitom narůstá i množství otázek. Co se skrývá za zlověstnými zvuky?
Brum, brum, brum
Vědci se snaží nahlédnout hrůzostrašné ozvěně pod pokličku. Na podzim roku 2008 se o řešení problému pokusí i badatelé z Ústavu fyziky Země z Masarykovy univerzity v Brně.
Jejich citlivé přístroje, které jsou schopné zachytit i signály, jež jsou pro lidské ucho nezachytitelné, ale nic neukážou. Jak je to možné?
„Nízké frekvence pod prahem slyšitelnosti tam jsou, ale podle předběžných výsledků to splňuje hygienický limit,“ prohlásí s ledovým klidem Milan Brychta z jihlavské krajské hygienické stanice.
Jsou ale i takoví badatelé, kteří se s prostým vysvětlením nespokojí. Patří mezi ně i ředitel Ústavu fyziky Země Jan Švancara. Dřív, než se pustí do spekulací, fenomén pečlivě zkoumá.
Dojde přitom k pozoruhodné myšlence: „Nazývá se to fenomén brumu. Narazil jsem na informaci o případu z Anglie, kdy za těmito potížemi mohlo být zařízení pro komunikaci s vojenskými ponorkami.“ Pochází snad nepříjemný hluk z nějakého vysílače?
Signál pro přírodní katastrofu?
Pátrání po původu nepříjemného bručení představuje pořádný oříšek. Cesta ke kořenům otravných ruchů by byla nejspíš snadnější, kdyby byl jasný i jejich význam. Tak to ale ani zdaleka není.
O určení smyslu podivných zvuků se přitom vedou snad ještě vášnivější hádky, než je tomu v případě jejich původu. Co by mohl tajuplný hluk představovat? Podle všeho jde o specifickou signalizaci přicházející přírodní katastrofy.
Prý se takhle na dálku může projevovat seizmická aktivita! Jak ale vysvětlit přítomnost zlověstného zvuku na Moravě, kde nedochází k rozsáhlým zemětřesením ani silným výbuchům sopek? Není tato možnost až přespříliš nelogická?
Chce to lepší vysvětlení
Myslíte si, že je případ natolik tajemný, že na něj jsou obyčejná vysvětlení s pomocí běžných metod prostě krátká? Je dost dobře možné, že máte pravdu.
Výskyt zlověstného hluku je totiž možné řešit mnohem zajímavějšími a výstřednějšími teoriemi, než jaké nabízí moderní věda. Podle jedné z takových představ pochází tajemný zvuk z mimozemských lodí.
Když se prý létající talíř přiblíží k naší planetě, svůj pohyb oznámí protivným hučením.
Jiná konspirační teorie zase říká, že nervy drásající hluk vydává přístroj, který řídí lidé z projektu HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program).
Systém, který je umístěný na Aljašce a který měl oficiálně sloužit k pozorování změn v ionosféře, prý ve skutečnosti hraje důležitou roli v okamžiku, když chtějí mocné skupiny uměle přivolat na nějakou oblast přírodní katastrofu.
Pokud se chystá nějaké přírodní neštěstí, má být slyšet právě podivný rachot… Že by snad opravdu byly historky spojující zemětřesení či vlny tsunami s podivným zvukem založené na pravdě?