Skip to content

Podivný osud faráře Roberta Kirka: Unesly ho víly?

Ve Skotsku dochází koncem 17. století k podivnému případu, při němž za záhadných okolností umírá farář Robert Kirk. Jeho rakev je však údajně prázdná, protože měl být podle pověstí unesen vílami do podzemní říše a jeho duše zakleta do borovice. Co se tedy stalo s farářem Kirkem?

Na malém hřbitůvku u města Aberfoyle nedaleko skotské metropole Glasgow vládne ticho a klid. Ruší ho jen skřípání kostelních dveří, jimiž právě prochází zdejší farář Robert Kirk (1644–1692). Naposled se rozhlíží po kostele a pak se vydává na pravidelnou procházku na kopec Doon Hill, známý jako Fairy Knowe – Vílí vrch. Místní obyvatelé tvrdí, že je tu brána do říše nadpřirozených bytostí – elfů, skřítků a víl, takže se po okolí pohybují s respektem a obavami. Roberta Kirka sem však vábí jakési neodolatelné puzení. Přestože je farářem, je o existenci těchto bytostí naprosto přesvědčen. Každý den se noří do lesa a stoupá na vrchol kopce, kde na mýtině stojí osamělá borovice. Doufá snad, že tu potká víly? Jeho cesta je však tentokrát jiná než obvykle, zpátky už se totiž nevrátí. Je 14. květen 1692 a když do noci nedorazí domů, vydává se ho hledat manželka se sousedy. Nachází však jen tělo bez života. Dnešní lékaři by zřejmě řekli, že ho skolil infarkt či mrtvice. Lidé z Aberfoyle však mají jasno: Kirk není mrtvý, unesly ho víly!

Z lesů Doon Hillu už se farář Kirk nevrátil.

Farář Robert Kirk je ve Skotsku známou postavou. Přichází na svět v roce 1644 jako sedmý syn kněze Jamese Kirka a podle legendy má mít díky tomu zvláštní vhled, schopnost spatřit nadpřirozené bytosti. Ač jeho rodiče žijí v bídě, dokáže Kirk vystudovat teologii a po smrti otce se ujímá postu faráře v Aberfoyle. Je proslulý tím, že jako první přeložil Knihu žalmů do skotské galštiny. A také svým životním dílem – knihou Tajemství společenství elfů, faunů a víl, v níž prý odhaluje tajemství těchto bytostí, s nimiž se měl dokonce osobně setkat. „Víly mají oblečení jako lidé ze země, pod níž žijí, takže bývají oděné do plédů a rouch skotské vysočiny. Mluví málo, a to formou pískání… Jejich těla jsou jemná a subtilní jako těla duchů,“ píše Kirk. Ovšem právě jeho kniha se mu má nakonec stát osudnou. „Místní věřili, že kniha byla velkým zločinem, který víly připravil o jejich tajemství, za což se mu pomstily,“ tvrdí britský spisovatel Phillip Coppens (*1971). Kirka prý unesly do své říše a jeho duši zaklely do stromu, známého jako Farářova borovice. Ale jak jeho sousedé k tomuto názoru dospěli?

Náhrobek faráře Kirka.

Krátce po Kirkově pohřbu má dojít k podivné události. Jeho bratranci Grahamu Duchrayovi se údajně zjevuje duch faráře Kirka a tvrdí, že není mrtvý, ale zajatý v říši víl! „Ve skutečnosti prý na kopci upadl do mdlob a byl odnesen do vílí země. Může však být osvobozen ze zajetí při křtu svého dítěte, narozeného po jeho pohřbu. Předpovídal, že se při křtu zjeví, a vyzýval Duchraye, aby hodil zjevení přes hlavu nůž, čímž ho vysvobodí,“ líčí britský publicista Daniel Parkinson. Graham Duchray však má být v osudnou chvíli zjevením tak překvapen, že nedokáže nůž hodit, a Kirk opět mizí. Od té doby se prý už nikdy neobjevil, ale podle pověstí se stal jakýmsi prostředníkem mezi světem lidí a víl. Povídá se, že jeho rakev obsahuje jen kamení, protože byl vílami unesen do nitra kopce, a jeho duše údajně prodlívá právě v borovici na vrcholku Fairy Knowe. Lidé z okolí se Kirka snaží osvobodit až do minulého století, ale marně. Proto aspoň nosí obětiny k Farářově borovici. Na její větve věší útržky látky s přáníčky a doufají, že jim je víly splní. Traduje se také, že kdo kmen borovice sedmkrát oběhne, tomu se víly zjeví. To prý ovšem dosud žádný odvážlivec nezkusil. Nikdo totiž nechce dopadnout jako farář Kirk…

Foto: ancient-origins.net, faeryfolklorist.blogspot.com, www.historicmysteries.com. Autor článku: Lenka Kabeláčová. Pro web upravil: Jan Kukrál.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára
21stoleti.cz

NASA hlásí: v atmosféře...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Nesmrtelný Gene Hackman: Nejlepší, kritikům navzdory!
epochaplus.cz

Nesmrtelný Gene Hackman:...

V lednu 2012 sfoukne na dortu 82 svíček a o pár...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Sydney Guilaroff: Vlasový guru Hollywoodu
epochalnisvet.cz

Sydney Guilaroff: Vlasový...

Jeho jméno mladším generacím nejspíš nic neřekne. I tak na nás...
Jaké nejhorší katastrofy se udály při zkoumání vesmíru?
epochalnisvet.cz

Jaké nejhorší katastrofy se...

Cesty do kosmu provázelo několik...
Zúčtování s nevěrnicemi: Pomstili Medicejové rodinnou čest?
epochaplus.cz

Zúčtování s nevěrnicemi:...

Se staženým hrdlem opouští Isabela Medicejská...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Jitka Schneiderová: Dost se odvázala
nasehvezdy.cz

Jitka Schneiderová: Dost se...

Vždycky si dávala herečka Jitka Schneiderová...
VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších věcí na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších...

Prodávají se po stovkách, tisících, i...
Pneumokok na vzestupu
21stoleti.cz

Pneumokok na vzestupu

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či...
Vše se jí rozpadá pod rukama!
nasehvezdy.cz

Vše se jí rozpadá pod rukama!

Dana Morávková (47) toho má v poslední...