reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Podivný osud faráře Roberta Kirka: Unesly ho víly?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 1.4.2019
4.5tis
481
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Ve Skotsku dochází koncem 17. století k podivnému případu, při němž za záhadných okolností umírá farář Robert Kirk. Jeho rakev je však údajně prázdná, protože měl být podle pověstí unesen vílami do podzemní říše a jeho duše zakleta do borovice. Co se tedy stalo s farářem Kirkem?

Na malém hřbitůvku u města Aberfoyle nedaleko skotské metropole Glasgow vládne ticho a klid. Ruší ho jen skřípání kostelních dveří, jimiž právě prochází zdejší farář Robert Kirk (1644–1692). Naposled se rozhlíží po kostele a pak se vydává na pravidelnou procházku na kopec Doon Hill, známý jako Fairy Knowe – Vílí vrch.

Místní obyvatelé tvrdí, že je tu brána do říše nadpřirozených bytostí – elfů, skřítků a víl, takže se po okolí pohybují s respektem a obavami. Roberta Kirka sem však vábí jakési neodolatelné puzení. Přestože je farářem, je o existenci těchto bytostí naprosto přesvědčen.

Každý den se noří do lesa a stoupá na vrchol kopce, kde na mýtině stojí osamělá borovice. Doufá snad, že tu potká víly? Jeho cesta je však tentokrát jiná než obvykle, zpátky už se totiž nevrátí. Je 14. květen 1692 a když do noci nedorazí domů, vydává se ho hledat manželka se sousedy.

Nachází však jen tělo bez života. Dnešní lékaři by zřejmě řekli, že ho skolil infarkt či mrtvice. Lidé z Aberfoyle však mají jasno: Kirk není mrtvý, unesly ho víly!

Z lesů Doon Hillu už se farář Kirk nevrátil.

Farář Robert Kirk je ve Skotsku známou postavou. Přichází na svět v roce 1644 jako sedmý syn kněze Jamese Kirka a podle legendy má mít díky tomu zvláštní vhled, schopnost spatřit nadpřirozené bytosti.

Ač jeho rodiče žijí v bídě, dokáže Kirk vystudovat teologii a po smrti otce se ujímá postu faráře v Aberfoyle. Je proslulý tím, že jako první přeložil Knihu žalmů do skotské galštiny. A také svým životním dílem – knihou Tajemství společenství elfů, faunů a víl, v níž prý odhaluje tajemství těchto bytostí, s nimiž se měl dokonce osobně setkat.

„Víly mají oblečení jako lidé ze země, pod níž žijí, takže bývají oděné do plédů a rouch skotské vysočiny. Mluví málo, a to formou pískání… Jejich těla jsou jemná a subtilní jako těla duchů,“ píše Kirk.

Ovšem právě jeho kniha se mu má nakonec stát osudnou. „Místní věřili, že kniha byla velkým zločinem, který víly připravil o jejich tajemství, za což se mu pomstily,“ tvrdí britský spisovatel Phillip Coppens (*1971).

Kirka prý unesly do své říše a jeho duši zaklely do stromu, známého jako Farářova borovice. Ale jak jeho sousedé k tomuto názoru dospěli?

Náhrobek faráře Kirka.

Krátce po Kirkově pohřbu má dojít k podivné události. Jeho bratranci Grahamu Duchrayovi se údajně zjevuje duch faráře Kirka a tvrdí, že není mrtvý, ale zajatý v říši víl! „Ve skutečnosti prý na kopci upadl do mdlob a byl odnesen do vílí země.

Může však být osvobozen ze zajetí při křtu svého dítěte, narozeného po jeho pohřbu. Předpovídal, že se při křtu zjeví, a vyzýval Duchraye, aby hodil zjevení přes hlavu nůž, čímž ho vysvobodí,“ líčí britský publicista Daniel Parkinson.

Graham Duchray však má být v osudnou chvíli zjevením tak překvapen, že nedokáže nůž hodit, a Kirk opět mizí. Od té doby se prý už nikdy neobjevil, ale podle pověstí se stal jakýmsi prostředníkem mezi světem lidí a víl.

Povídá se, že jeho rakev obsahuje jen kamení, protože byl vílami unesen do nitra kopce, a jeho duše údajně prodlívá právě v borovici na vrcholku Fairy Knowe. Lidé z okolí se Kirka snaží osvobodit až do minulého století, ale marně.

Proto aspoň nosí obětiny k Farářově borovici. Na její větve věší útržky látky s přáníčky a doufají, že jim je víly splní. Traduje se také, že kdo kmen borovice sedmkrát oběhne, tomu se víly zjeví. To prý ovšem dosud žádný odvážlivec nezkusil. Nikdo totiž nechce dopadnout jako farář Kirk…

Foto: ancient-origins.net, faeryfolklorist.blogspot.com, www.historicmysteries.com. Autor článku: Lenka Kabeláčová. Pro web upravil: Jan Kukrál.
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.4tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.7tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]