Skip to content

Ouija: Nevinná zábava, nebo brána do pekla?

Zajímalo by vás, kdy už konečně dostanete přidáno? Chcete vědět, na jaká čísla si vsadit ve Sportce? Pátráte po osudech dávno zmizelých přátel nebo příbuzných? Přejete si nahlédnout do budoucnosti? Nebo snad radši odhalit stíny minulosti?

Chcete vědět, jak zemřete? Zeptejte se „mluvící tabulky“. Tedy pokud si troufnete!

„Mluvící“ (nebo také čarodějnická či spiritistická) tabulka je prastarý způsob komunikace se spirituálním, tedy záhrobním světem a zakládá se na principu automatického psaní. První zmínky o ní se objevují již v 11.

století př. n. l. ve starověké Číně. Historický dokument z doby vlády dynastie Song (960–1279), tedy o 2000 let později, pak popisuje metodu zvanou fuji, kdy medium kreslí do popela na sítku nebo podnose znaky hůlkou, kterou údajně vede duch mrtvého předka či démona.

Fuji je v Číně praktikována až do nástupu dynastie Qing (1644–1912), kdy je zakázána.

Starověká Indie, antické Řecko, Řím, a dokonce ani středověká Evropa však nezůstávají pozadu. Různé variace mluvící tabulky jsou po celá staletí velmi běžným prostředkem pro kontakt se světem duchů. Jak vlastně tabulka funguje?

Opravdu nám dokáže dát odpověď na každou otázku?V květnu roku 1890 si dva američtí podnikatelé Elijah Bond (1847–1921) a Charles Kennard (1857–1925) podávají žádost o patent na stolní hru s názvem Ouija.

Hru tvoří obdélníková deska s písmeny abecedy uspořádanými ve dvou obloucích pod sebou, řadou čísel od 1 do 9 pod nimi a se slovy ANO a NE v horních rozích.

Nápisy DOBRÝ DEN a NASHLEDANOU jsou v rozích dolních. K tomu ještě patří trojúhelníkový indikátor s otvorem uprostřed. Přestože Bond, Kennard a pět jejich společníků nejsou první, kdo znovuobjevil mluvící tabulku pro svět, právě oni jsou ti úspěšní.

Ouija se rychle stává velmi oblíbenou salónní hrou. Kromě bohatství však Ouija svým tvůrcům přináší také nekonečné soudní spory s dalšími firmami, rozbroje mezi společníky i rozpad rodin. Stala se pro ně Ouija požehnáním, nebo prokletím?

Na nevinnou hru působí Ouija celkem zlověstně…

Použití mluvící tabulky je velmi snadné, stejně jako její výroba. Stačí vám kousek kartónu, fix a sklenička nebo skleněná čočka jako indikátor. Napište písmenka a čísla na kartón, vyberte si „médium“ (prostředníka mezi tímto a druhým světem), které bude držet indikátor, zakružte jím třikrát dokola uprostřed tabulky a začněte se ptát.

Ale pozor! Stejně jako každá jiná hra, i Ouija má svá pravidla. Ta byste prý měli dodržet, pokud si chcete zachovat zdravý rozum a klidný spánek. Tady je několik z nich: Nikdy nehrajte sami! Nikdy nepoužívejte desku pokud jste nemocní, unavení, nebo jinak oslabení!

Nikdy nehrajte na hřbitově nebo v místě, kde se odehrála vražda či jiná tragédie. Nikdy nenechávejte indikátor na otevřené tabulce pokud ji nepoužíváte! Chcete vědět, kde je zakopán zlatý poklad? Zda existuje Bůh?

Nemůžete se dočkat, až se zeptáte na datum své smrti? Tak na to rychle zapomeňte! Na tyhle tři otázky se prý desky nikdy nesmíte zeptat. Proč? Mohla by snad obyčejná stolní hra přivolat zlé duchy, či dokonce prokletí?

Ouija (nebo její různé variace) se prodává v obchodech jako zábavná hra. Na jejím použití by tedy nemělo být nic nebezpečného. Skeptici dokonce tvrdí, že na tabulce není nic magického. Indikátor se údajně pohybuje ne vůlí duchů či démonů, ale díky tzv.

ideomotorickému efektu – podvědomému pohybu svalů.

Jsou to tedy snad naše skryté myšlenky, které pohybují indikátorem? Jak je ale možné, že předávané zprávy jsou často temné a děsivé? Měli bychom se snad bát vlastního podvědomí? Vyjadřuje poselství vyhláskované tabulkou naše přání, nebo obavy?

Okultisté tvrdí, že Ouija může otevřít bránu zlu, jaké si nedokážeme ani představit a její amatérské použití vám prý doslova zničí život. Historie nabízí nespočet takových příběhů. Je ale něco takového vůbec možné?

Vždyť Ouija je přece jenom hra! Nebo ne?

Foto: storenvy.com, medicalnewstoday.com. Autor článku: Lenka Kabeláčová. Pro web upravil: Jan Kukrál.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chebské historické krovy
epochanacestach.cz

Chebské historické krovy

Navštivte ojedinělý soubor...
Neroňte krokodýlí slzy! Co máme společného se zubatými plazy?
epochaplus.cz

Neroňte krokodýlí slzy! Co...

Když o někom řekneme, že roní krokodýlí slzy, nemáme...
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz

Bydlení v harmonii s přírodou

Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších...
Karlovarské radovánky: Rozhledna Diana a motýlí zoo
epochanacestach.cz

Karlovarské radovánky:...

Říká se, že kdo...
Mimořádné Ceny Neuron mají své vítěze
21stoleti.cz

Mimořádné Ceny Neuron mají...

Nikdo zatím neví, z jaké hlavy vzejde lék na...
8. ročník golfového turnaje BMW Invelt proběhl za krásného slunečného počasí
iluxus.cz

8. ročník golfového turnaje BMW...

Když má člověk dobré přátele, je vždy skvělé...
Filmová „studená válka“: Rusové se pokusí zastínit Cruisův projekt vlastním vesmírným natáčením
21stoleti.cz

Filmová „studená válka“: Rusové se...

Na oběžné dráze zřejmě vypukne další...
Omládněte o deset let
nasehvezdy.cz

Omládněte o deset let

Už jste někdy zkoušela použít jako peeling...
Žlučníkové kameny. Co na ně zabírá?
nasehvezdy.cz

Žlučníkové kameny. Co na ně...

Problémy se žlučníkem jsou nejčastější zdravotní...
Dinosaurus do kapsy
epochalnisvet.cz

Dinosaurus do kapsy

Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně...
Bulharský poklad: Rilský monastýr vzdoroval Osmanům
epochalnisvet.cz

Bulharský poklad: Rilský...

„Rilský klášter vyhořel!“ Šokující zpráva se rychlostí...
Čas na kafíčko: Víčko na kelímek vzniká 40 let!
epochaplus.cz

Čas na kafíčko: Víčko na...

Znáte to. Ráno nestíháte, stavujete se u drivu pro...