reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Paranormální jevy
Ouija: Nevinná zábava, nebo brána do pekla?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 1.4.2019
4.8tis
460
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Zajímalo by vás, kdy už konečně dostanete přidáno? Chcete vědět, na jaká čísla si vsadit ve Sportce? Pátráte po osudech dávno zmizelých přátel nebo příbuzných? Přejete si nahlédnout do budoucnosti?

Nebo snad radši odhalit stíny minulosti? Chcete vědět, jak zemřete? Zeptejte se „mluvící tabulky“. Tedy pokud si troufnete!

„Mluvící“ (nebo také čarodějnická či spiritistická) tabulka je prastarý způsob komunikace se spirituálním, tedy záhrobním světem a zakládá se na principu automatického psaní. První zmínky o ní se objevují již v 11.

století př. n. l. ve starověké Číně. Historický dokument z doby vlády dynastie Song (960–1279), tedy o 2000 let později, pak popisuje metodu zvanou fuji, kdy medium kreslí do popela na sítku nebo podnose znaky hůlkou, kterou údajně vede duch mrtvého předka či démona. Fuji je v Číně praktikována až do nástupu dynastie Qing (1644–1912), kdy je zakázána.

Starověká Indie, antické Řecko, Řím, a dokonce ani středověká Evropa však nezůstávají pozadu. Různé variace mluvící tabulky jsou po celá staletí velmi běžným prostředkem pro kontakt se světem duchů. Jak vlastně tabulka funguje?

Opravdu nám dokáže dát odpověď na každou otázku?V květnu roku 1890 si dva američtí podnikatelé Elijah Bond (1847–1921) a Charles Kennard (1857–1925) podávají žádost o patent na stolní hru s názvem Ouija.

Hru tvoří obdélníková deska s písmeny abecedy uspořádanými ve dvou obloucích pod sebou, řadou čísel od 1 do 9 pod nimi a se slovy ANO a NE v horních rozích.

Nápisy DOBRÝ DEN a NASHLEDANOU jsou v rozích dolních. K tomu ještě patří trojúhelníkový indikátor s otvorem uprostřed. Přestože Bond, Kennard a pět jejich společníků nejsou první, kdo znovuobjevil mluvící tabulku pro svět, právě oni jsou ti úspěšní.

Ouija se rychle stává velmi oblíbenou salónní hrou. Kromě bohatství však Ouija svým tvůrcům přináší také nekonečné soudní spory s dalšími firmami, rozbroje mezi společníky i rozpad rodin. Stala se pro ně Ouija požehnáním, nebo prokletím?

Na nevinnou hru působí Ouija celkem zlověstně…

Použití mluvící tabulky je velmi snadné, stejně jako její výroba. Stačí vám kousek kartónu, fix a sklenička nebo skleněná čočka jako indikátor. Napište písmenka a čísla na kartón, vyberte si „médium“ (prostředníka mezi tímto a druhým světem), které bude držet indikátor, zakružte jím třikrát dokola uprostřed tabulky a začněte se ptát.

Ale pozor! Stejně jako každá jiná hra, i Ouija má svá pravidla. Ta byste prý měli dodržet, pokud si chcete zachovat zdravý rozum a klidný spánek. Tady je několik z nich: Nikdy nehrajte sami! Nikdy nepoužívejte desku pokud jste nemocní, unavení, nebo jinak oslabení!

Nikdy nehrajte na hřbitově nebo v místě, kde se odehrála vražda či jiná tragédie. Nikdy nenechávejte indikátor na otevřené tabulce pokud ji nepoužíváte! Chcete vědět, kde je zakopán zlatý poklad?

Zda existuje Bůh? Nemůžete se dočkat, až se zeptáte na datum své smrti? Tak na to rychle zapomeňte! Na tyhle tři otázky se prý desky nikdy nesmíte zeptat. Proč? Mohla by snad obyčejná stolní hra přivolat zlé duchy, či dokonce prokletí?Ouija (nebo její různé variace) se prodává v obchodech jako zábavná hra.

Na jejím použití by tedy nemělo být nic nebezpečného. Skeptici dokonce tvrdí, že na tabulce není nic magického. Indikátor se údajně pohybuje ne vůlí duchů či démonů, ale díky tzv. ideomotorickému efektu – podvědomému pohybu svalů.

Jsou to tedy snad naše skryté myšlenky, které pohybují indikátorem? Jak je ale možné, že předávané zprávy jsou často temné a děsivé? Měli bychom se snad bát vlastního podvědomí? Vyjadřuje poselství vyhláskované tabulkou naše přání, nebo obavy?

Okultisté tvrdí, že Ouija může otevřít bránu zlu, jaké si nedokážeme ani představit a její amatérské použití vám prý doslova zničí život. Historie nabízí nespočet takových příběhů. Je ale něco takového vůbec možné?

Vždyť Ouija je přece jenom hra! Nebo ne?

Foto: storenvy.com, medicalnewstoday.com. Autor článku: Lenka Kabeláčová. Pro web upravil: Jan Kukrál.
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.6tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]