Člověka vždy lákalo nedosažitelné. Touha dotknout se oblak i podívat se na ta nejhlubší místa oceánů se však dlouhá léta odmítal měnit v realitu.
Díky nezastavitelnému pokroku se však dnes už můžeme podívat na místa, o kterých by se nám před pár desetiletími ani nesnilo. Například na dno 7 500 metrů hlubokého peruánsko-chillského příkopu.
Zde také vědci při svém zkoumání objevili několik podivných nových druhů živočichů.
Život si najde cestu všude, a tak ani pusté dno oceánu ponořené do tmy a mrazivých teplot není bez života. I přes velký tlak, který zde působí tu žije široké spektrum živočichů. A mezi nimi se stále objevují nové, doposud nepopsané druhy.
Jedná se například o tři nové druhy z rodu Terčovkovitých ryb. “Jejich tělo má želatinovou strukturu, která jim umožňuje přežít velký tlak působící v takových hloubkách. To nejtvrdší, co v těle mají, jsou jejich zuby.
Jsou to jedni z nejlepších predátorů na dnech příkopů,” uvedl Thomas Linley z univerzity v Newcastlu, která za novými objevy stojí. “Pokud bychom chtěli tyto živočichy vyzvednout k hladině, jejich struktura těla by se rozpadla,” dodává Linley.