Město Nazca v Peru je především celosvětově známé svými záhadnými obřími obrazci. Na okolních planinách jsou viditelné jen z výšky a dodnes jsou nerozluštěnou záhadou. Ale jen asi 30 km od města je další pozoruhodnost. Jde o unikátní indiánské pohřebiště Chauchilla.
Bylo založeno asi roku 200 našeho letopočtu a jsou zde hrobky s pozoruhodně zachovalými kosterními pozůstatky. A to takovými, že budí i hrůzu. Nejvíce pozůstatků pochází z doby mezi lety 600 a 700. Jejich výborná kondice je způsobená několika faktory.
Je to například zahalení do kvalitních látek, dokonalé uzavření do hrobek z poctivých hliněných cihel a především velké sucho, které zamezilo rušivému působení vody. To proto, že Nazca patří mezi vůbec nejsušší místa světa.
Už před mnoha lety byl hřbitov Chauchilla vyrabován lovci pokladů, kteří místo zcela zničili a odnesli si všechny cenné věci, co měly mumie po celá staletí ve svých hrobkách. Vykradači hrobů nechali pouze mrtvá těla, která dnes můžete vidět po celé lokalitě.
Je to jediná archeologická lokalita v Peru, kde lze spatřit staré mumie v jejich původních hrobech.
VLASATÉ LEBKY
Co může vzbuzovat takový úžas a hrůzu při návštěvě pohřebiště Chaucilla? Jsou to u některých lidských pozůstatků neobyčejně zachovalé vlasy a zbytky měkkých tkání včetně kůže. A to přesto, jaké zde zažily řádění vandalů.
A proto lze jen litovat, že se nepodařilo ochránit pohřebiště od nájezdů vykradačů a vandalů. Mohli jsme se o původním obyvatelstvu a jeho životě dozvědět víc. I tak je jistě návštěva pohřebiště nevšedním zážitkem.
Kde jinde můžete spatřit skutečné, stovky let staré lidské pozůstatky, které by mohly klidně navštívit kadeřníka?