Skip to content

Pohřešuje se 4000 vojáků: Kam zmizela Caesarova Devátá legie?

Oddíl těch nejlepších mužů, před nímž se třesou všichni nepřátelé. Slavní bojovníci, které vede sám Julius Caesar a jimž podlehne většina Galie. Tato armáda vycvičených profesionálů se jednoho dne zničehonic ztratí. Není po ní ani vidu ani slechu a nikdo nikdy nezjistí, co se vlastně stalo. Tedy až do léta roku 2010, kdy jsou nalezeny ruiny tábořiště, kde mohla armáda pravděpodobně pobývat…

Julius Caesar (100–44 př. n. l.) zavelí k útoku a armáda ozbrojených mužů se vydá kupředu a tasí meče. Strategie perfektně vyzbrojených vojáků je dokonalá a proti jejich způsobu boje nemá soupeř absolutně šanci. Doslova ho rozdrtí! Kdyby jen předtím tušil, že má co dočinění s Devátou legií zvanou Hispana! Do tohoto vojska totiž patří elitní bojovníci, kteří mají pověst neporazitelných. Vzniká již roku 58 př. n . l. a je nejstarším uskupením císařské římské armády. Známé je úspěšné zapojení Hispany do galských válek (58–51 př. n. l.) a během asi 150 let svého fungování získává řadu válečných kořistí i vyznamenání. V roce 43 n. l. se jednotka účastní invaze do Británie a následně jako by zmizela z povrchu zemského. Zde její stopy nevysvětlitelně končí. Co se mohlo stát?

Co se stalo s Caesarovo legendární vojenskou jednotkou?
STOPA VEDE DO…

Dalším úkolem legie je postupné dobytí Anglie a Skotska. Odchází do provincie Britannia a připravuje strategii. Jediné, co se nám dochovalo o jejím pozdějším působení, jsou zprávy o přesunu do Yorku, kde mají vojáci stavět jednu z bran nové kamenné pevnosti nad řekou Ouse. Pak ale existuje ještě několik hypotéz, které spekulují o dalším působení Deváté legie. Když je v oblasti Silchester v anglickém Hampshiru nalezen malý bronzový orel, badatelé se domnívají, že legionáři mohli putovat právě sem. Jenže proč by o takové cestě neexistovaly žádné zmínky? Navíc je tu i jiná možná verze – vojáci pochodovali do Skotska, kde byli pobiti divokým kmenem Piktů. A nabízí se ještě další vysvětlení: muži mohli být převeleni do jiné části římského impéria, pravděpodobně do Nizozemí, kde se usadili. Také se prý mohli účastnit stavby Hadriánova valu, který byl budován od roku 122 v severní Anglii. Jenže to žádné prameny nepotvrdí. Snad i proto se vynořují teorie, které proklamují, že se členové Hispany zkrátka rozplynuli ve vzduchu, či že je pohltil neznámý mrak! Je snad i takové řešení možné? Kde stateční muži nakonec skončili?

Mohl se vojákům stát osudným podivný mrak?
OHROMUJÍCÍ NÁLEZ

V srpnu roku 2010 odhalují archeologové mezi vesnicemi Dishforth a Leeming Bar v severním Yorkshiru zbytky průmyslové zóny z římského období. Z ruin komplexu je patrné, že sestával z vodního mlýna používaného na drcení zrní a fungoval jako samostatná výrobní jednotka. Badatelé zde objevují také kosti zvířat, mince, produkty kovodělné práce a stopy po 14 lidských kremacích. Domnívají se, že zařízení je příbuzné s pevností Healam Bridge, která pochází z doby před 2000 let a stojí nedaleko. Mohl snad komplex sloužit elitnímu vojsku? Sestává z mnoha dřevěných budov, ve kterých byl údajně ustájen dobytek a pracovalo se v nich. „Víme hodně o římských pevnostech, byly široce studovány, ale vybudovat průmyslovou oblast s mlýnem je skutečně vzrušující,“ říká Blaise Vyner, šéf týmu pro kulturní dědictví. Mohla zde pobývat také ztracená Devátá legie? Válečníci mají v oblasti zanechat svou stopu, přesněji ve městě Isurium Brigantum (dnešní Aldborough), které se nachází nedaleko. Právě zde je totiž nalezena dlaždice, která nese označení Deváté legie! Zakotvila tu snad Hispana na delší dobu? Bylo konečně nalezeno místo posledního pobytu ztracené legie?

Autor článku: Michaela Vondrušková

Foto: toritto.wordpress.com, theincredibledaddy.com, historyhit.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šikmá věž v Pise: Měla být nejvyšší zvonicí na světě!
epochanacestach.cz

Šikmá věž v Pise: Měla být...

„Co teď budu dělat?“...
Vědci z Olomouce se zaměřili na klíšťata
epochalnisvet.cz

Vědci z Olomouce se zaměřili...

Podle odborníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a...
Jaké potraviny možná skladujete špatně?
epochaplus.cz

Jaké potraviny možná...

Podle nezávislých průzkumů až 40 % potravin,...
Existuje mimozemský život? Čerstvý držitel Nobelovy ceny Didier Queloz v to věří
21stoleti.cz

Existuje mimozemský život?...

Protože švýcarský astronom Didier Queloz...
Designér Alex Chinneck otevírá cestu k nové budoucnosti
iluxus.cz

Designér Alex Chinneck...

Pražský Desingblok představí již tradičně svým...
Zvěrstva na frontě i v zázemí: Pedofilní velitel jednotky kriminálníků
epochaplus.cz

Zvěrstva na frontě i v zázemí:...

Může být násilnický pedofil velitelem...
S chlapama to nikdy neuměla
nasehvezdy.cz

S chlapama to nikdy neuměla

Z bolestného rozchodu s Davidem Prachařem (60) si...
Bojí se, že ji opustí i druhý manžel?
nasehvezdy.cz

Bojí se, že ji opustí i...

Herečce a moderátorce Tereze Kostkové (43) se...
Exkluzivní usedlost televizního magnáta
rezidenceonline.cz

Exkluzivní usedlost...

V jedné z nejdražších čtvrtí jižní Kalifornie...
Trolí jazyk v Norsku: Adrenalinová vyhlídka s pachutí smrti
epochanacestach.cz

Trolí jazyk v Norsku:...

 „A ještě předveď stojku,“...
Kdo byl opravdu autorem Staroměstského orloje?
21stoleti.cz

Kdo byl opravdu autorem...

Dvanáct apoštolů postupně vyhlédne ze dvou oken....
Koloseum se chlubilo zatahovací střechou
epochalnisvet.cz

Koloseum se chlubilo...

Skupinka gladiátorů míří do středu arény. „Jdoucí na...