Skip to content

Pohřešuje se 4000 vojáků: Kam zmizela Caesarova Devátá legie?

Oddíl těch nejlepších mužů, před nímž se třesou všichni nepřátelé. Slavní bojovníci, které vede sám Julius Caesar a jimž podlehne většina Galie. Tato armáda vycvičených profesionálů se jednoho dne zničehonic ztratí. Není po ní ani vidu ani slechu a nikdo nikdy nezjistí, co se vlastně stalo. Tedy až do léta roku 2010, kdy jsou nalezeny ruiny tábořiště, kde mohla armáda pravděpodobně pobývat…

Julius Caesar (100–44 př. n. l.) zavelí k útoku a armáda ozbrojených mužů se vydá kupředu a tasí meče. Strategie perfektně vyzbrojených vojáků je dokonalá a proti jejich způsobu boje nemá soupeř absolutně šanci. Doslova ho rozdrtí! Kdyby jen předtím tušil, že má co dočinění s Devátou legií zvanou Hispana! Do tohoto vojska totiž patří elitní bojovníci, kteří mají pověst neporazitelných. Vzniká již roku 58 př. n . l. a je nejstarším uskupením císařské římské armády. Známé je úspěšné zapojení Hispany do galských válek (58–51 př. n. l.) a během asi 150 let svého fungování získává řadu válečných kořistí i vyznamenání. V roce 43 n. l. se jednotka účastní invaze do Británie a následně jako by zmizela z povrchu zemského. Zde její stopy nevysvětlitelně končí. Co se mohlo stát?

Co se stalo s Caesarovo legendární vojenskou jednotkou?
STOPA VEDE DO…

Dalším úkolem legie je postupné dobytí Anglie a Skotska. Odchází do provincie Britannia a připravuje strategii. Jediné, co se nám dochovalo o jejím pozdějším působení, jsou zprávy o přesunu do Yorku, kde mají vojáci stavět jednu z bran nové kamenné pevnosti nad řekou Ouse. Pak ale existuje ještě několik hypotéz, které spekulují o dalším působení Deváté legie. Když je v oblasti Silchester v anglickém Hampshiru nalezen malý bronzový orel, badatelé se domnívají, že legionáři mohli putovat právě sem. Jenže proč by o takové cestě neexistovaly žádné zmínky? Navíc je tu i jiná možná verze – vojáci pochodovali do Skotska, kde byli pobiti divokým kmenem Piktů. A nabízí se ještě další vysvětlení: muži mohli být převeleni do jiné části římského impéria, pravděpodobně do Nizozemí, kde se usadili. Také se prý mohli účastnit stavby Hadriánova valu, který byl budován od roku 122 v severní Anglii. Jenže to žádné prameny nepotvrdí. Snad i proto se vynořují teorie, které proklamují, že se členové Hispany zkrátka rozplynuli ve vzduchu, či že je pohltil neznámý mrak! Je snad i takové řešení možné? Kde stateční muži nakonec skončili?

Mohl se vojákům stát osudným podivný mrak?
OHROMUJÍCÍ NÁLEZ

V srpnu roku 2010 odhalují archeologové mezi vesnicemi Dishforth a Leeming Bar v severním Yorkshiru zbytky průmyslové zóny z římského období. Z ruin komplexu je patrné, že sestával z vodního mlýna používaného na drcení zrní a fungoval jako samostatná výrobní jednotka. Badatelé zde objevují také kosti zvířat, mince, produkty kovodělné práce a stopy po 14 lidských kremacích. Domnívají se, že zařízení je příbuzné s pevností Healam Bridge, která pochází z doby před 2000 let a stojí nedaleko. Mohl snad komplex sloužit elitnímu vojsku? Sestává z mnoha dřevěných budov, ve kterých byl údajně ustájen dobytek a pracovalo se v nich. „Víme hodně o římských pevnostech, byly široce studovány, ale vybudovat průmyslovou oblast s mlýnem je skutečně vzrušující,“ říká Blaise Vyner, šéf týmu pro kulturní dědictví. Mohla zde pobývat také ztracená Devátá legie? Válečníci mají v oblasti zanechat svou stopu, přesněji ve městě Isurium Brigantum (dnešní Aldborough), které se nachází nedaleko. Právě zde je totiž nalezena dlaždice, která nese označení Deváté legie! Zakotvila tu snad Hispana na delší dobu? Bylo konečně nalezeno místo posledního pobytu ztracené legie?

Autor článku: Michaela Vondrušková

Foto: toritto.wordpress.com, theincredibledaddy.com, historyhit.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč ze vztahu mizí vášeň?
nasehvezdy.cz

Proč ze vztahu mizí vášeň?

Nudné soužití Pokud je váš vztah několik let stále stejný,...
Marek Eben: Žena ho zklamala
nasehvezdy.cz

Marek Eben: Žena ho zklamala

Co ho trápí? Marek Eben (61) si své soukromí...
Voda nad zlato aneb Proč investovat právě do vodního hospodářství?
iluxus.cz

Voda nad zlato aneb Proč...

Nejen investice do zlata, jiných vzácných kovů a...
Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
DESERTEC: Zlatavá Sahara elektřinou pokrytá
epochalnisvet.cz

DESERTEC: Zlatavá Sahara...

Tisícovka elektráren, 20 kabelů, 15 %...
U pobřeží Mallorcy se našel vrak staré lodi
21stoleti.cz

U pobřeží Mallorcy se našel...

Pouhých několik málo metrů od pobřeží...
Zelenina nás nezdrží
epochalnisvet.cz

Zelenina nás nezdrží

Je naprostou samozřejmostí, že zelenina by měla...
Zakázané ovoce chutná nejlépe
21stoleti.cz

Zakázané ovoce chutná nejlépe

Ve státech, kde je marihuana legální pro rekreační...
Anabolické steroidy? Cesta k neplodnosti
21stoleti.cz

Anabolické steroidy? Cesta...

Řada lidí chce okamžité výsledky bez...
Nixon v koncích: Soudu musí vydat nahrávky k Watergate
epochaplus.cz

Nixon v koncích: Soudu musí...

„Nejsem podvodník,“ tvrdí na tiskové konferenci...
VIDEO: Kolik zvířat sní člověk za život?
epochaplus.cz

VIDEO: Kolik zvířat sní...

Maso, ať už chceme nebo nechceme,...
Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
epochaplus.cz

Legenda jménem Orient Express:...

Svezli se v něm vládci, bankéři, politici,...