24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Záhady historie
Hry, které změnily scénu hororového herního světa
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 14.6.2019

komerční sdělení
637
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Pokud se rádi bojíte a jste fanoušci hororů v jakékoliv podobě, neměly by vám uniknout herní pecky, které právě tento žánr vyznávají. Jaké jsou kultovní hry, při kterých vám bude tuhnout krev v žilách?

The Evil Within 2

První díl téhle hororovky od otce herní série Resident Evil Šindžiho Mikamiho byl jeho návratem k hororovému hernímu světu. Nu, moc se nepovedl, zato druhý díl studia Tango Gameworks pod taktovkou Johna Johansona je atmosféricky skvěle zvládnutá hra, na jejímž konci se dostanete k poměrně propracovanému psychologickému hororu.

A jaký je děj? Hra příběhově navazuje na první díl. V novince detektiv Sebastian Castellanos opouští policejní sbor po událostech v Beacon Mental Hospital, tedy nemocnici pro duševně choré, která byla ústředním místem dění v prvním díle.

Sebastian se snaží více vypátrat o organizaci Mobius a zařízení STEM. Stále je ale pronásledován smrtí své dcery a zmizením své ženy. Poté, co se mu do cesty připlete bývalá kolegyně Julie Kidman, která pracuje právě pro organizaci Mobius, se Sebastian dozvídá, že jeho dcera nezemřela, jak se domníval, ale nachází se nyní ve smrtelném nebezpečí. Hlavní hrdina se tedy pouští do útrob zařízení STEM, aby svou dceru zachránil.

Hra si rozhodně nehraje na průměrnou lekačku, ale vsází na poměrně tíživou atmosféru, která nedala ani tolik prostoru pro vylepšování zbraní, crafting nebo levelování postavy, což neznamená, že byste byli o tyhle mechanismy úplně ochuzeni.

The Evil Within 2 prostě jen vsází na skvělou atmosféru, dobře propracovaná monstra, dobrou hudbu a příběh, což je v hororu to nejpodstatnější.

Resident Evil 7: Biohazard

Nejznámější série, jež etablovala žánr hororu, ho sama na chvíli opustila, a sedmý díl se k němu zase vrací, jen trochu z jiné strany. A to doslova. Jako první díl série používá pohled z první osoby, a navíc si tuhle hororovku můžete zahrát i ve virtuální realitě PlayStation VR.

Příběh se odehrává na jihu Ameriky, konkrétně v Louisianě, kam přijíždí hlavní hrdina Ethan Winters. Doufá, že ve městě Dulvey nalezne svou manželku Miu, která je tou dobu už prohlášena za mrtvou. Vydá se k rozpadlému sídlu rodiny Bakerových, kteří rozhodně nevypadají, jako běžná jihoamerická rodina.

Byli infikování jakýmsi virem, ale proč a jak se to stalo, nevíte. V každém případě jsou to skvělí nepřátelé, kteří ve vás budí strach i hrůzu.

To všechno doplňuje skvělé ozvučení, takže když si k hernímu notebooku nebo PlayStationu připojíte slušná sluchátka nebo reproduktory, bude o strach jednoznačně postaráno.

Outlast 2

Tři roky uplynuly od vydání prvního dílu a v roce 2017 přichází Outlast 2, jež vás vhodí do příběhu dvou investigativních novinářů, jež jsou na cestě do Arizony. Tady byla v jedné z osad nalezena oběšená patnáctiletá dívka, která byla těhotná. Rozhodně se ale neoběsila sama.

Hned v úvodu prožijete s jedním z reportérů děsivou nehodu vrtulníku, při které ztratí vědomí. Po probuzení zjišťuje, že jeho kolega zmizel, a jeho navíc okradli. Začne tedy pátrat, co se vlastně stalo, a cesta ho přivede do blízké vesnice, kterou obývají dvě sekty.

Jedna chce najít a zabít ženu, jež má na svět přivést Antikrista, druhá jí chce naopak pomoci. Tou ženou není nikdo jiný, než manželka jednoho z hlavních hrdinů. Hlavní téma se točí kolem zmíněných sekt a psychického pomatení mysli.

Hra skvěle zvládá strašidelné prostředí, tíživou atmosféru, nečekané zvraty a vše dotváří poměrně dobrý příběh.

Foto: Archiv
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 358
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 1.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]
od Adriana Vojtíšková 22.5.2022 959
Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha.      Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.3tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Jan Šedivý 20.5.2022 402
Americký generál George S. Patton (1885–1945) je kromě válečného umění zamilován i do teorie reinkarnace a věří, že v jednom ze svých minulých životů je římským legionářem. Své přesvědčení potvrdí v roce 1917 v malém severofrancouzském městečku Langres, kam poprvé v životě přijíždí na tankový výcvik. Ve chvíli, kdy mu místní styčný důstojník nabídne, že jej provede po městě, generál odmítne […]