Skip to content

Poklad Dlouhána Toma: Ukrývá se v Grand Canyonu?

Na velkém kameni sedí zamračený muž s dvoudenním strništěm na bradě. Na klíně má rozloženou mapu a z čela si otírá pot. Odpolední slunce pálí a připomíná nehostinnost celého tohoto místa. On se ale nevzdá.

Cítí, že by se již brzy mohl jeho život od základů změnit. Podaří se mu najít velký zlatý poklad?

Muž je vytrvalý. Sbalí mapu, uloží do tlumoku a vyráží dál. Trvá to ještě asi hodinu, než spíše náhodou narazí na menší vodopád valící se ze skály ukryté trochu bokem za mnoha dalšími. Srdce průzkumníka se rozbuší.

To musí být ono! Rozběhne se, přeskočí proud vody na malou plošinu a strne v úžasu. O dva metry výše se skutečně černá otvor jeskyně. O chvíli později už prohledává malou jeskyni a skutečně nachází vak, ve kterém se třpytí desítky menších i větších zlatých valounů.

Jenže nadšení nálezce nebude trvat dlouho. Domů si místo pokladu přinese zlomenou nohu a zlato se zařadí mezi největší záhady Grand Canyonu. Co všechno víme o pokladu Dlouhána Toma?

Ukrývá se někde ve slavném kaňonu obrovské bohatství?
POKLAD ZA VODOPÁDEM

Snad na žádném slavném místě nemůže chybět také legenda o pokladu. V případě Grand Canyonu ovšem dost možná nejde pouze o legendu. Alespoň se o historku slavného prospektora (průzkumník a hledač drahých kovů – pozn.

redakce) Toma Watsona, přezdívaného Dlouhán Tom, zajímají již celá desetiletí nejen milovníci záhad, ale i historici a lovci pokladů přesvědčených o tom, že někde v srdci slavného kaňonu se skutečně stále ukrývá nezměrné bohatství.

Vše přitom začíná už v roce 1910. Do rukou Toma Watsona se v podstatě náhodou dostává zvláštní dopis s přiloženou mapou, ve kterém se píše o zlatých nuggetech ukrytých do malé jeskyně. Ta se má nacházet za velkým vodopádem v Grand Canyonu asi šest a půl kilometru od vesnice Havasupai.

O čtyři roky později prospektor místo skutečně nachází. „Naplnil si kapsy těmi největšími nuggety, ale když opouštěl jeskyni, tak uklouzl, spadl dolů a zlomil si nohu pod kolenem,“ píše americký spisovatel Eugene L. Conrotto. Co se s mužem a pokladem dělo dál?

KDE BY MOHL BÝT?

Watson dlouho přemýšlí co dál. Z nuggetů, co měl u sebe, mu jich zůstalo jen pár, a pro další, které zůstaly v jeskyni, se zlomenou nohou nemůže. Nakonec tedy zamíří po stezce zlodějů koní pryč s tím, že se pro poklad vrátí později.

„Po dlouhém pobytu v nemocnici se Dlouhán Tom do kaňonu skutečně vrací. Jenže nedokáže najít ten samý vodopád,“ dodává Conrotto. Právě zmíněný vodopád je dodnes největším argumentem skeptiků, kteří tvrdí, že žádný poklad neexistuje.

Poklad má tvořit velké množství zlatých nuggetů.

Podle nich v oblasti, kde se má poklad nacházet žádný není. Záhadologové ale věří, že by ve skutečnosti mohlo jít o vodopád, který se na daném místě objevil jednorázově po nějakém přílivovém dešti či bouři.

To by prý vysvětlovalo, proč se jeskyni později už nepodařilo podle tak výrazného orientačního bodu najít. Zvlášť pokud jí třeba nějaký sesuv kamení zasypal. S tím souvisí i názor lovců pokladů, že informace o poloze pokladu (čtyři míle od vesnice Havasupai) jsou falešné.

Lokalita byla totiž mnohokrát prohledána a žádné zlato se nenašlo.

ZTÍŽENÉ HLEDÁNÍ

Spekulací o skutečné poloze pokladu je mnoho, ale žádná se za ty desítky let nepotvrdila. I proto mnozí lidé věří, že Watson zlato nakonec našel a odnesl si ho všechno s sebou. Jak by ale do takového výkladu zapadala informace, že spáchal o pár let později sebevraždu?

Nemohl ho ve skutečnosti někdo zabít právě kvůli získanému pokladu? V současnosti je hledání tohoto pokladu oblíbenou kratochvílí různých dobrodruhů. Ovšem pouze těch, kterým nevadí jít na to pěkně postaru.

Pouze s tužkou, mapou a vlastníma očima. Detektory kovů jsou totiž v celém parku zakázány. Může být právě to důvodem, proč bájný poklad stále uniká svému nalezení? Nebo mají pravdu ti, kteří tvrdí, že všechno je pouhopouhá pohádka?

Ať už je to jak chce, rozhodně platí, že Grand Canyon je nejen jedno z nejkrásnějších, ale také nejtajemnějších míst na světě.

Foto: ichef.bbci.co.uk, www.mercurynews.com, www.smarterhobby.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Odkud pochází falafel? Historikové se shodují, že z Egypta
epochaplus.cz

Odkud pochází falafel?...

Námořník Ahmose se v alexandrijském přístavu...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Co pomůže na zalehlé uši?
nasehvezdy.cz

Co pomůže na zalehlé uši?

Nejen při změně tlaku vzduchu, ale i...
Krok za krokem ke krásné postavě
nasehvezdy.cz

Krok za krokem ke krásné...

Pokud chcete chůzí hubnout, bude záležet...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Mughalský císař Aurangzéb připravil o život svoje dva bratry
epochaplus.cz

Mughalský císař Aurangzéb...

Vítězem boje o moc mezi čtyřmi Šáhdžahánovými...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...