Před deseti lety našla šestnáctiletá dívka během koupání v jezeře Königssee v jihovýchodním Bavorsku zlatou cihlu. Podle záhadologů pochází z nacistické éry, vždyť na konci druhé světové války se za záhadných okolností ztratily tuny zlata. Mohl by tento nález být jen špičkou ledovce?
V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými nálezy údajných pokladů z období druhé světové války (1939–1945).
Ještě pořádně nevychladly informace o hledání zakopané vlakové soupravy u polského Valbřichu, která měla údajně převážet nacistické zlato, když přišel další senzační objev.
V srpnu roku 2015 se šestnáctiletá dívka, která si nepřeje zveřejnit svou identitu, potápí společně se svou rodinou v jezeře Königssee.
V hloubce přibližně dvou metrů objevuje zlatou cihlu, jejíž hodnota je později odhadnuta na 16 tisíc eur (okolo 433 000 Kč–pozn. red.). Kdo ji v jezeře zanechal? Opravdu to mohli být nacisté, jak si myslí řada záhadologů?
Mimořádný objev
Závěr druhé světové války nevypadá pro nacistické Německo pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) vůbec růžově.
Spojenci nekompromisně získávají dříve okupovaná území, a tak se nacističtí pohlaváři rozhodnou mnohé poklady ukrýt, aby se nedostaly do nepřátelských rukou. Ve hře jsou přitom miliardy dolarů ve zlatě či tisíce vzácných uměleckých děl.
Do současné doby se většina z těchto klenotů nenašla. Půlkilová zlatá cihla nakezená na dně jezera Königssee by však podle některých badatelů mohla vést o odhalení mnohem většího nacistického pokladu!

Kde je zbytek bohatství?
„O možnosti, že právě v jezeře Königssee je potopená část ukrytého nacistického zlata, se spekuluje už dlouho. Nyní by se to mohlo definitivně prokázat,“ říká současná britská novinářka Ruth Halkon.
Jezero se nachází nedaleko Berchtesgadenu, u kterého měl Adolf Hitler své legendární Orlí hnízdo. Existuje tu souvislost s ukrytým nacistickým pokladem? Na „místo činu“ dorazí policejní tým potápěčů, kteří spustí rozsáhlé pátrání.
Žádné další zlato či jiné cennosti však nenalezne. Je snad poklad ukryt tak chytře, že ho není schopen odhalit ani zkušený tým potápěčů? K jezeru zamíří také několik zkušených záhadologů, to navzdory faktu, že potápění v Königssee je zakázáno. Žádný obří poklad ale nenajdou.

Seškrábané sériové číslo
Šestnáctiletá dívka, která půlkilovou zlatou cihlu objevila, předala svůj nález policistům. Právě díky její nezištné povaze bylo možné odhalit, kde se poklad v jezeře vzal.
Na zlaté cihle se zachovalo jméno slévárny, kde měla být vyrobena, ale sériové číslo někdo seškrábal. Z jakého důvodu? Podle některých badatelů cihla nemusí mít vůbec nic společného s druhou světovou válkou.
Je prý klidně možné, že jde o loupežnou kořist z úplně jiné historické epochy. „Podle jedné verze ji vyrobila firma Degussa Feingold, protože ta podobné cihly vyrábí už více než 150 let,“ uvádí současná německá novinářka Bettina Ullrich.
Jak se ale do jezera dostala? Pravda o původu zlaté cihly ze dna jezera Königssee je stále neznámá.