Skip to content

Poklad z kláštera Plasy: Je dodnes ukrytý ve sklepení?

Bohatě zdobená police se vzácnými knihami, zlatými poháry a blyštivými relikviáři je prázdná. Také v ostatních šperkovnicích západočeského kláštera Plasy není nic než prach. Kam ale odtud drahocenné cisterciácké poklady zmizely?

Je pravda, že je roku 1785 kdesi v areálu kláštera ukryl poslední zdejší opat?

Budova kláštera Plasy vypadá na první pohled stroze, skrývá ale mnohá tajemství. Vždyť jejím architektem byl tajemný Santini! Foto: youtube.com

Rozlehlý cisterciácký klášter Plasy nacházející se nedaleko Plzně budí obdiv už z dálky. Aby také ne, když jde o jednu z nejvýznamnějších a zároveň i nejtajuplnějších církevních staveb na našem území.

Dějiny kláštera se totiž začínají psát už před mnoha staletími, v době temného středověku, kdy lidé věří na existenci čarodějnic a prapodivných kultů vzývajících síly pekelné. Právě tehdy začínají Cisterciáci s vysušováním místních močálů a stavbou konventu.

Od poloviny 12. století zde pak mniši postupně nashromáždí mnohé poklady. „Klášter byl široko daleko známý svým bohatstvím. V jeho útrobách se nacházely zlaté a stříbrné mince, vzácné sošky, blyštivé drahokamy, překrásně zdobené monstrance a mnohé další cennosti,“ připomíná historik Josef Vorel. V roce 1785 je však klášter zrušen a po zdejších pokladech jako kdyby se ze dne na den slehla zem. A to doslova!

Poslední opat kláštera Plasy Celestin Werner, který prý ukryl poklad jeho řádu v podzemních sklepeních. Foto: rozhlas.cz
DEVĚT BEDEN

Vlhkým a plísněmi olezlým sklepením plaského kláštera se rozléhá šramot a tlumený hovor několika osob. Na sklonku 18. století se totiž císař Josef II. (1741–1790) rozhodne zrušit velké množství církevních konventů včetně toho, který stojí v Plasích u Plzně.

Klášter tak má zaniknout a jeho majetek přejít do správy Náboženského fondu. „Nedopustím, aby se naše poklady dostaly do cizích rukou,“ zaklíná se údajně poslední opat kláštera Celestin Werner (†1813). Podle legendy proto nechá všechny cennosti, které se v budově nacházejí, naložit do devíti dřevěných beden, které společně se svým věrným pomocníkem Sinkulem kamsi ukryje. Ani zdejší mniši přitom zřejmě nevědí, kde poklad vlastně skončí.

OSLEPENÍ ZEDNÍCI

Podle legendy sdělí komorník Sinkule na smrtelné posteli tajemství pokladu své dceři. V roce 1785 ho totiž s opatem údajně zazdil kdesi ve sklepeních kláštera. Pomáhat jim při tom měli i dva zedníci, které na místo přivedli se zavázanýma očima a které odtud také s šátkem přes oči vyprovodili ven.

Zda ale Sinkule mluví pravdu, nebo jde o blábolení způsobené nemocí, nevíme. Jeho vnučka se ovšem po jeho smrti do kláštera vydá. Právě v ten okamžik se ale na scéně objeví nový správce konventu, který si začne dělat nároky na část pokladu.

Sinkuleho vnučka proto hledání přeruší. Ráda by se k němu opět vrátila, dříve než se jí to však podaří, zastihne ji smrt.

Podle věštby bude každý, kdo se odváží do podzemí hledat poklad, stižen ohněm a plameny. Archeologové tu ale přesto podzemí prozkoumávají. Foto: klaster-plasy.cz

PRAVDIVÁ VĚŠTBA

„Opováží-li se někdo počíti s hledáním pokladu klášterního bez potomků Sinkulových, přivolá na konvent zkázu a zmar v ohnivých plamenech,“ prorokuje komorníkova pravnučka Marie Mervartová (†1923). Také ona navštíví klášterní podzemí a pokusí se v něm najít truhlice se zlatem a drahokamy.

Stejně jako její matce jí však v dalším pátrání zabrání nenasytný správce konventu. Na sklonku 19. století se tak po stopách pokladu může vydat nový ředitel panství, jistý pan Holeček. Jen co se ale začne ve sklepeních po bednách pídit, zachvátí klášter, přesně jak Mervartová předpoví, požár.

Poklad tak možná stále ještě leží ukrytý kdesi v podzemí pod konventem, údajně v místech, kde svého času bylo možné nejlépe zaslechnout točící se kolo nedalekého mlýna.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: youtube.com, wikipedia commons, klaster-plasy.cz, kachnasekocha.cz,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Za uměním na Starém Městě
epochanacestach.cz

Za uměním na Starém Městě

Když dojdeme ke...
Národní muzeum bez bariér
21stoleti.cz

Národní muzeum bez bariér

Národní muzeum nově spustilo na svém webu sekci...
Baťův kanál nesmíte minout
epochanacestach.cz

Baťův kanál nesmíte minout

Navštívte jedinečnou...
Uprchlé trestance z Austrálie zachrání americká vlajka
epochaplus.cz

Uprchlé trestance z Austrálie...

„Co teď, proboha, co teď?“ drbe si temeno hlavy...
Seznamte se peněženkami a pouzdry na karty Secrid
iluxus.cz

Seznamte se peněženkami a...

Platíte často kartou, chcete ji mít vždy při ruce a...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Největší vzteklouni podle znamení!
nasehvezdy.cz

Největší vzteklouni podle...

Některá znamení zvěrokruhu si porozumí hůř...
Jak přežít úmorná horka? Možná pomůže triko s chladivým efektem
21stoleti.cz

Jak přežít úmorná horka? Možná...

Horké letní dny jsou pro řadu lidí nepříjemné a...
Foo Fighters a duchové? Zpěvák slavné kapely promluvil o svých paranormálních zážitcích!
epochalnisvet.cz

Foo Fighters a duchové? Zpěvák...

„Už když jsme do toho baráku vstoupili, věděli...
Dějepis jinak: Hořko-sladká minulost čokolády
epochaplus.cz

Dějepis jinak: Hořko-sladká...

Jakmile se poví čokoláda, většina z...
Švestkové knedlíky z brambor
nasehvezdy.cz

Švestkové knedlíky z brambor

Uvařte si s námi tradiční sladké...
Zoo Liberec začala s chovem osináků afrických
epochalnisvet.cz

Zoo Liberec začala s chovem...

V Tropickém pavilonu vznikla další kombinovaná expozice....