29. února: Den, který se vyskytuje pouze v přestupném roce.
Domů     Polární záře předvídá války: Lze z její barvy vyčíst budoucnost?
Polární záře předvídá války: Lze z její barvy vyčíst budoucnost?
od 7.7.2023
3.0tis
Polární záře je spojována s dušemi zemřelých, foto Pixabay
331
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Inuité, původní obyvatelé arktických oblastí Severní Ameriky a Grónska, odpradávna věří, že barevná světa přicházejí z říše mrtvých a z jejich chování lze vyčíst různá znamení.

Neobyčejně silná nebo netradičně zbarvená polární záře prý již několikrát ohlásila významné události, které ovlivnily celý svět.

Polární záře je spojována s dušemi zemřelých, foto Pixabay Intenzivní záře, zejména ta červeně zbarvená prý předpovídá války, foto Pixabay Polární záře se na nebi objevila také před bitvou u Fredericksburgu, foto Kurz & Allison, Art Publishers, Chicago, U.S. / Creative Commons / volné dílo

Čas od času dojde na Slunci k erupci, která do vesmíru vyvrhne mrak slunečního větru. Pokud je vítr vržen směrem k Zemi, odrazí ho naše magnetické pole zpět do kosmu.

Malá část větru je ale polem zachycena a vedena ve spirále k magnetickým pólům Země, kde pak při interakci s atmosférou vznikají působivé světelné jevy. Takto o polární záři hovoří věda.

Kultury, které se kdysi ve světle polární záře zrodily, však mají vlastní vysvětlení. Rychlé střídání barev záře prý znamená, že se mrtví snaží navázat kontakt se svými žijícími blízkými.

Inuité v tomto případě vykonávají různé rituály, při nichž se zpívá a tančí, aby se duše zemřelých uklidnily.

Naopak ugrofinští domorodci Sámové v době, kdy je na obloze polární záře viditelná, ani nedutají a snaží se zůstávat v bezpečí domova, dokud zase nezmizí. Čím v nich nebeská světla budí takový strach?

Záře přináší smrt

Sámové podobně jako Inuité považují záři za duše mrtvých. Na rozdíl od amerických domorodců však Laponci věří, že by se o záři nemělo ani mluvit, natož ji jakkoliv škádlit například máváním, hvízdáním či zpěvem.

Tím prý na sebe člověk upoutá pozornost světel, která mohou sestoupit z nebe a useknout mu hlavu! Ještě dnes mnoho Sámů raději zůstává před září ukryta doma. Všechny severské kultury však mají jedno společné.

Pečlivě také sledují barvu a intenzitu záře neboť z ní prý lze vyčíst některé budoucí události. Pokud je záře intenzivní a viditelná i v oblastech, kde se za normálních okolnostech nevyskytuje, je to zlé znamení.

Zejména v případě, kdy v jejím zabarvení převažuje červená. Taková polární záře je prý předzvěstí, že na Zemi bude v bojích umírat mnoho obětí.

Intenzivní záře, zejména ta červeně zbarvená prý předpovídá války, foto Pixabay
Intenzivní záře, zejména ta červeně zbarvená prý předpovídá války, foto Pixabay

Krev na nebi i zemi

Že možná nejde jen o pověsti, se ukáže v roce 1789. Na květnové noční obloze se toho roku objeví rudá polární záře, kterou spatří i obyvatelé Anglie a Skotska.

Jen o pár týdnů později vypukne Velká francouzská revoluce znamenající pád tamní monarchie a absolutismu. Spolu s ní začíná také krvavé pronásledování katolíků a zastanců starého režimu. O necelých sto let později se rudá polární záře do Evropy vrátí. Pozorována je v letech 1870 a 1871, kdy v Evropě zuří prusko-francouzská válka.

Vůbec nejčastěji je ale zmiňovaná neobvyklá polární záře pozorovaná v noci z 25. na 26. ledna roku 1938. Světelné jevy způsobené geomagnetickou bouří Fátima byly naprosto jedinečné. Záře je viditelná i tam, kde by to člověka zřejmě ani nenapadlo.

Pozorují ji například v americké Kalifornii a také snad v celé Evropě, dokonce i v Itálii nebo Portugalsku. V Nizozemsku je navzdory pověrám událost oslavována jako příznivé znamení.

O pět dnů později totiž na svět přichází princezna a také pozdější královna země Beatrix Nizozemská (*1938). Že by tentokrát záře ohlašovala pozitivní událost? Následující měsíce ukáží, že se Nizozemci mýlili.

Polární záře se na nebi objevila také před bitvou u Fredericksburgu, foto Kurz & Allison, Art Publishers, Chicago, U.S. / Creative Commons / volné dílo
Polární záře se na nebi objevila také před bitvou u Fredericksburgu, foto Kurz & Allison, Art Publishers, Chicago, U.S. / Creative Commons / volné dílo

Neklid v Evropě

Situace v Evropě se tou dobou postupně mění a vztahy se napínají. V září je podepsána Mnichovská dohoda o postoupení pohraničních oblastí Československa Německu. Zanedlouho poté do Sudet vtrhnou německá vojska.

V listopadu se v Německu, Sudetech a Rakousku odehrává protižidovský pogrom známý též jako Křišťálová noc. Stále se stupňující agrese německých nacistů nakonec vyústí v 2. světovou válku.

Právě polární záře z ledna 1938 je nejrozšířenějším příkladem nebeských znamení blížící se války.

Nejde ale jen o války vznikající na území Evropy.

Ze zápisů v denících řady tehdejších vojáků se dozvídáme, že mimořádná polární záře provází také americkou občanskou válku a noční nebe ozáří zejména před krvavou bitvou u Fredericksburgu v roce 1862. Je možné, že rudé zbarvení polární záře, která se rozlévá po obloze až do míst, kam běžně nedosáhne, je skutečným varováním před krví, jež bude brzy prolita na zemi?

Sluší se podotknout, že ne vždy je mimořádná polární záře následovaná válkou. Například v březnu roku 2015 byla polární záře tak silná, že byla viditelná i v Česku. Velký ozbrojený konflikt ovšem neodstartoval.

Foto: CC, PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.2.2024 300
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domov kvůli němu musí opustit přes 100 000 lidí. Tragédie, nezvladatelný přírodní živel, řeklo by se. Podle některých konspirací ale vše vzniklo úmyslně!  
od 29.2.2024 488
Americký boháč Vanderbilt na poslední chvíli ruší svou rezervaci na palubě zaoceánského parníku Titanic. Co ho k tomu vedlo? Měl snad zlé tušení? Pokud ano, rozhodně nebyl jediný. Tragický osud slavné lodi údajně nejen předvídalo značné množství lidí, ale mluví se rovněž o tom, že Titanic možná poslalo ke dnu prokletí… Snad žád
od 29.2.2024 855
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat? Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se objeví i šedivý
od 28.2.2024 1.7tis
I když je pověstný meč krále Artuše zřejmě jen pouhou legendou, podobný meč, jehož příběh je stejně neuvěřitelný, však skutečně existuje jinde… Najdeme jej v italském Toskánsku. Třicet kilometrů od Massa Marittima, v provincii Siena, se nachází Rotonda di Montesiepi a ruiny starobylého cisterciáckého opatství, postaveného v roce 1182 na míst
od 28.2.2024 2.3tis
Říká se, že po smrti se proměníme v prach. Známé rčení však neplatí pro každého. Existují jedinci, jejichž těla si stále zachovávají svou původní podobu. Jako by jejich smrt byla jen věčným spánkem. Poslední díl seriálu vás seznámí se ženou z Haraldskær. Mohla mumie patřit vikinské královně, jak se někteří domnívají? Lidé, kteří se před několika ti
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
epochaplus.cz
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
21stoleti.cz
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou. V senzorické pa