28. září 2015: Sonda MRO potvrzuje, že se na povrchu Marsu nacházejí brázdy, kterými podle odebraných vzorků v minulosti pravděpodobně tekla voda, tudíž tam mohl být kdysi život.
Domů     Poltergeist z Enfieldu: Bezmocní jsou i policisté
Poltergeist z Enfieldu: Bezmocní jsou i policisté
od 31.7.2023
2.8tis
Události v Enfieldu se staly nejznámějším případem řádění poltergeista, foto Pixabay
272
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Některé případy řádění poltergeista jsou tak bizarní a dramatické, že se jim zdravý rozum zdráhá uvěřit. Přesto však jejich pravost potvrzuje množství nezávislých svědků a odborníků. Přesně takové jsou i události zaznamenané na předměstí Londýna v roce 1977.

Události v Enfieldu se staly nejznámějším případem řádění poltergeista, foto Pixabay Dům, kde se vše odehrálo, foto Mx. Granger / Creative Commons / CC0 Případ vyšetřovali také manželé Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use

Dokonce ani hororové filmy, pro než se poltergeist z Enfieldu stane inspirací, nejsou zdaleka tak děsivé jako to, čím si procházela Peggy Hodgson a její čtyři děti po dobu dlouhých 18 měsíců.

Během této doby se v domě vystřídá více než 30 svědků, kteří dění pozorují na vlastní oči a v některých případech také nahrávají!

Nábytek útočí

Když koncem srpna roky 1977 na policejní stanici v Enfieldu zavolá rozrušená žena s tím, že nábytek v jejím domě ožil a snaží se ji spolu s dětmi uvěznit v pokoji, pomyslí si strážníci asi ledacos, jen ne to, že by volající mohla mluvit pravdu.

O to větší šok je čeká poté, co dorazí na danou adresu, aby situaci prověřili. Peggy Hogson policistům po příjezdu vysvětluje, že zrovna uložila děti ke spánku, když se po zemi začala samovolně sunout těžká skříň, kterou nebylo možné zastavit.

Jako by se kus nábytku pokoušel zabarikádovat dveře dětského pokoje. Veškeré pochybnosti policistů se rozptýlí v okamžiku, kdy se přímo před jejich očima dá do pohybu těžké křeslo.

„Velké křeslo se samovolně posunulo po podlaze o 4 stopy (asi 120 centimetrů–pozn. red.),“ prohlašuje policistka Carolyn Heeps. Spolu s dalšími lidmi křeslo prohlédne, ale nenajde jediné vysvětlení pohybu nábytku.

Policisté mohou jen konstatovat, že se nestal žádný zločin a nemohou nijak pomoci.

Dům, kde se vše odehrálo, foto Mx. Granger / Creative Commons / CC0
Dům, kde se vše odehrálo, foto Mx. Granger / Creative Commons / CC0

Komu patří hlas?

Peggy Hodgson si na pomoc přivolá i svého hřmotného souseda. Ani jeho přítomnost ale nic nezmění. Domem se ozývá nevysvětlitelné bouchání a další děsivé zvuky, jejichž zdroj se nedaří určit.

„Nevěděla jsem, co mám dělat, nikdy jsem neviděla tak velkého chlapa vyděšeného,“ vzpomíná s odstupem času Margaret, které bylo v době incidentu 13 let.

Je to právě ona a její o dva roky mladší sestra Janet, kdo si všimne prvních projevů poltergeista ve formě hlasitého klepání, bouchání či poryvů větru. Obě dívky jsou navíc prý neviditelnou silou několikrát zdviženy z postele do vzduchu a vrženy na zem.

Osoby, v jejichž přítomnosti je poltergeist nejvíce aktivní, parapsychologové označují jako „fokus“. V Enfieldu jím byla jedenáctiletá Janet. V její blízkosti se odehrávají ty vůbec nejsilnější a nejdramatičtější projevy.

Ona navíc upadá do zvláštních transů, v nichž se její hlas záhadně mění. Zní jako hrubý hlas starého muže. Promlouvá skrze ni hlučný duch, který rodinu terorizuje?

Případ vyšetřovali také manželé Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use
Případ vyšetřovali také manželé Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use

Jako by s ní někdo házel

Vyděšení svědkové popisují mnoho různých incidentů, od strašidelných zvuků přes samovolně se pohybující nábytek až po kameny náhodně vrhané na dům či jeho hosty.

O násilnosti enfieldského poltergeista však nejlépe vypovídá svědectví zaměstnankyně městské rady Hazel Short. Žena se jednoho dne ocitá před domem Hodgsonových, kde skrze okno sleduje hrozivou scénu.

„Stála jsem tam a dívala se na dům, když najednou proletělo několik knih a narazily do okna,” vypovídá. Po chvíli spatří Janet, jak se vznáší ve vzduchu. „Pohybovala se nahoru a dolů, jako by s ní někdo házel, ale ve vodorovné poloze.

Jako by ji někdo chytil za nohy a záda a pohazoval s ní nahoru a dolů,” líčí Short a vylučuje, že by v takové poloze mohla dívka u okna skákat sama. Jenže nikdo další se v okně neobjevil!

Spatřila náhodná kolemjdoucí jeden z těch násilnějších projevů tamních neviditelných sil?

Podvod vyloučen

Jevy, které řádění domnělého ducha provázejí, jsou tak silné a zároveň tak dobře zdokumentované, že se z událostí v Enfieldu časem stává jeden nejslavnějších případů řádění poltergeista v dějinách.

Drtivá většina svědků věří, že nejde o podvrh a jevy jsou skutečné. O závažnosti případu hovoří i fakt, že do Enfieldu přicestuje slavná dvojice vyšetřovatelů Ed Warren (1926–2006) a jeho žena Lorraine (1927–2019).

Warrenovi se prostřednictví Janet spojí se zlomyslným duchem. Drsný hlas vycházející z hrdla jedenáctileté dívenky prohlašuje, že se jmenuje Joe Wilkins a v daném domě žil a zemřel.

Předchozí nájemce se skutečně jmenoval Wilkins a zemřel v křesle, které policistka sledovala při pohybu, to je ale informace pro malou Janet zcela neznámá. Potvrzuje se tím pravdivost celého příběhu?

Navzdory všemu existuje velké množství skeptiků, kteří jsou přesvědčeni, že šlo jen o podvod, na němž se podílela Janet a Margaret.

Foto: Pixabay a CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.9.2023 313
Na zapomenutý, opuštěný objekt v pražské čtvrti Troja mě upozornil přítel, jenž byl k němu přiveden v podstatě náhodou. Objevil jej při svých pravidelných toulkách. Okamžitě ho zaujal svou tísnivou energií. A tak, bez přílišného váhání, navíc, když viděl, že dům není oplocený, vypadá neobydleně a velice zchátrale, vstoupil… Okamžitě však zaznamenal pon
od 27.9.2023 1.1tis
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé paní z jednoho severoitalského hradu je však jiný. V čem? Legenda o bílé paní se váže k hradu Duino v severní Itálii. Pevnost byla vystavěna již ve čt
od 26.9.2023 2.2tis
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Jeho manželka Zdislava z Lemberka se do širšího povědomí veřejnosti dostala v roce 1995, kdy byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. Zázraky, které prý Zdislava z Lemb
od 26.9.2023 2.7tis
Na první pohled docela obyčejný dům, pokud ale člověk přistoupí blíž, může ho čekat šokující překvapení. Nejsou to totiž lidé, kdo každodenně vysedává na verandě Johna Lawsona, nýbrž tajemné figuríny. Nikdo neví, kdo je sem umisťuje, vypadá to však, jako by byly posedlé duchy. Malé městečko New Hamburg ve státě New York v USA není ničím zvláštní. Jedná s
od 25.9.2023 2.7tis
Zřícenina hradu Radyně je pro většinu republiky tak trochu přehlíženou památkou. Pro obyvatele Plzeňského kraje se ale jedná o dominantu, kterou zná každé malé dítě. Vydejte se s ENIGMOU na návštěvu místa, kde jako kdyby středověk nikdy neskončil. Vnímají to tak i údajné zdejší přízraky? Kamenné zdi Radyně toho mají hodně co vyprávět… Rad
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!    
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
epochaplus.cz
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich