Skip to content

Posedl malou Eleonoru Zugun ďábel?

Někdy stačí málo a z poklidného života se stane peklo na zemi. V případě rumunské dívky přitom hrají hlavní roli obyčejné mince. Na první pohled běžné platidlo, které Eleonora Zugun našla a utratila za sladkosti, má prý totiž pocházet přímo od ďábla!

Série utrpení, které na dítě čeká, dává závdavek myšlence, že peníze nastražil ďábel, který poté dívku, která jeho svodu podlehla, posedl!

Měla to být procházka hájem, jakou malá ELEONORA ZUGUN (*1913) a její starší bratranec ILIE čas od času podnikají při cestěk prarodičům. Chůzi po známé lesní pěšině ale tentokrát obohatí nález kapesníčku, který ukrývá několik blýskavých mincí. Ilie prý ihned rozpozná záludnost situace a varuje malou Eleonoru před nekalým původem zlaťáků. Ale ta jeho slov nedbá a mince si hodlá ponechat.

Ba co víc, chce si za ně pořídit něco dobrého. To způsobí prudkou hádku, která vyvrcholí u babičky dětí v nedaleké vesnici. „Sladkosti, které sis pořídila za čertovy peníze, jsou také ďábelské. Sněz je a on se vpraví do tebe,“ varuje ji tehdy stará žena. Ale ani hrozba babičky dívku nezastaví před mlsáním cukrátek koupených za ďábelské peníze.

Sladká chuť cukrovinek je však později draze vykoupena dívčiným utrpením.

Související články

Záhadné zmizení eskymácké vesnice

Že čas od času záhadně zmizí nějaká osoba, která již o sobě nezanechá nějakou zprávu, není až tak výjimečný případ. Mohou v tom hrát roli jak osobní indispozice, například duševní nemoc, ztráta milované osoby, dluhy apod., nebo vnější okolnosti, například únos za účelem výkupného, nešťastná událost, či jiná okolnost. Tyto příčiny se obvykle dají vysledovat […]

Potštejnský poklad: Opravdu existuje?

Téměř čtyřicet let hledal potštejnský poklad hrabě Chamaré, kterému hrad patřil v 18. století. Pátral tak usilovně, až tím inspiroval Aloise Jiráska k napsání příběhu jménem Poklad. Hrabě sice neuspěl, ale příběh o loupeživém rytíři Mikuláši, který hrad obýval a také v něm skonal rukou budoucího krále Karla IV., stále jitří fantazii jeho následovníků. Mikuláš […]

VIDEO: Znáte nejstrašidelnější místa Nizozemí?

Náhodný kolemjdoucí zahlédl v okně malou postavu. Zdálo se mu to, nebo se v ulici Prinsengracht objevuje duch slavné Anny Frankové (1929 – 1945)? Ale nejen tato židovská dívka se má v Holandsku zjevovat po své smrti! Mezi strašidelnými místy Nizozemí nechybí další domy, nebo zámky, i kláštery. Znáte je všechny?

Ten únorový den roku 1925 je posledním klidným v Eleonořině dětství.

Dívka prý umí svého démona namalovat. Je tzv. Dracu vážně předobrazem ďábla, který jí nedá pokoje?

SPIRÁLA VINY SE ROZTÁČÍ

A skutečně hned den na to jako by s dcerou chudých rumunských rolníků z vesnice Talpa začali šít všichni čerti. Je neklidná, podrážděná a zažívá celkovou prudkou změnu nálad. V dívčině okolí se navíc začínají dít děsivé věci.

„Jakoby házeny neviditelnou rukou létaly skrze okenní tabule kameny, porcelánové střepy a půlka cihly, všechno směrem k Eleonoře, sedící bez hnutí uprostřed místnosti. Tím se začal odvíjet celý řetězec jevů, vyvolaný pocitem viny dítěte a kletbou staré babičky,“ uvádí český psychotronik a publicista ING. MILAN SMRŽ (*1948).

Prakticky každý krok Eleonory doprovází cosi temného, co ji samotnou svírá i uvnitř vlastního těla. Po těchto událostech už i samotná dívka věří, že padla do ďáblových nástrah. Nemůže však za vším být ještě něco jiného? Třeba projev známého poltergeista (hlučného ducha), tedy samovolný paranormální jev?

MÁLEM ZABILA LESNÍKA

Sama Eleonora prý časem vypovídá, že se jejího těla i vědomí zmocnila bytost, které soukromě říká DRACU. Rodina je přesvědčena, že i toto přízvisko má na svědomí ďábel, který se zmocnil dívčiny duše. Už od první chvíle navštěvují dívku v její rodné chalupě lidé, kteří se nabízejí, že z ní temného ducha vyženou. Ale jak se ukáže, staré babské rady příliš nepomáhají a „peklo na zemi“ pokračuje.

Nenechte si ujít

V Egyptě našli tři tisíce let starý sýr

Podivnou bílou látku našli archeologové v rozbité nádobě starobylé hrobky. Někdo tvrdí, že je to sýr. Více než 3200 let stará potravina byla původně objevena zároveň s hrobem vysoce postaveného egyptského úředníka Ptahmese. Látku zahrnuli odborníci do oficiální studie a prohlásili, že jde o mléčný výrobek. „Analyzovaný materiál je pravděpodobně nejstarší pevný zbytek sýra, který […]

Ochrana před uhranutím? Rusové mají vskutku specifický způsob

Z historie, ale též ze současnosti známe mnoho a mnoho způsobů, jak se lidé ve světě chrání před uhranutím. Tak třeba u nás se obecně vzato nejčastěji používá červená barva. Ale co třeba takové Rusko? Odpověď Vás možná trochu překvapí… Stačí třeba jen nepřívětivý pohled spolucestujícího na protějším sedadle v autobuse, aby se řada lidí […]

Hrad Moosham s doteky nadpřirozena

V blízkosti rakouského Salzburgu na skalách ve výšce přes 1000 metrů n. m. se vypíná hrad Moosham. Původně zde byla římská strážnice, která byla ve 13. století přestavěna na mohutný hrad. Jeho historie z něj učinila jedno z neděsivějších míst, přezdívané „čarodějnický hrad“. Kdysi byl hrad Moosham sídlem inkvizičního tribunálu proti potírání kacířství. S tím […]

Dům Zugunových proto jednoho dne navštíví místní lesník JON OSTAFI. Tehdy osmadvacetiletý statný mladý muž se sám nabízí, že ďábla z dívčina těla vyžene. Přistoupí tedy k Eleonoře a s rukou přiloženou na hruď dítěte praví: „Ďáble stůj, necháš toto děvčátko na pokoji a odejdeš!

Neboj se, malá, pomohu ti.“ V tom okamžiku prý z místa mezi stěnou a kamny nečekaně vyletí miska, která neomylně míří k hlavě lesníka Ostafi ho a způsobí mu těžké zranění hlavy.

Není divu, že po tomto incidentu prý sousedé rodinu donutí, aby konečně vyhledala kněžskou pomoc.

NEPOMŮŽE ANI KLÁŠTER

Dívka je umístěna do kláštera Gorovei v asi 20 kilometrů vzdáleném městečku Dorohoj. Ani zde však neplechy v její blízkosti neustávají. Přestože je ve dne v noci hlídána místními mnichy, řádění prý nelze zastavit. V noci, když Eleonora spí, vznáší se ve vzduchu dvacetikilogramové pytle mouky a s mohutným žuchnutím padají zpět na zem, aby poprášily celé své okolí bílým práškem.

To by ale nebylo to nejhorší. V jiných nestřežených nočních okamžicích totiž začínají samy od sebe hořet trámy klášterních komnat! Jen náhodou prý tehdy neshoří celý klášter, protože jeden z řádových bratří ucítí při obchůzce kláštera dým. O samovolném rozbíjení talířů a skleniček se už nikdo ani nezmiňuje. Je totiž na denním pořádku. Nikdo si s prokletím malé Eleonory neví rady.

Otázkou zůstává, proč v tu dobu nikdo nepřistoupí ke klasickému vymítání.

Mají snad řádoví bratři strach, a proto raději nechávají věcem volný průběh?

ODVEZLA JI HRABĚNKA

O kauzu se začíná zajímat dokonce i rakouská hraběnka ZÖE WASSILKO VON SERECKI (1897–1978), prezidentka Rakouské astrologické společnosti a také zapálená parapsycholožka a astroložka. V létě roku 1925 přijíždí do Dorohoj a je očitým svědkem mnoha paranormálních úkazů okolo Eleonory, při kterých zůstává rozum stát.

Nelení proto a mladou dívku si se souhlasem již vyčerpaných rodičů odváží s sebou do Vídně, aby mohla celý případ sledovat a případně přijít na kloub zapeklité záhadě.

Eleonora pak setrvává v hraběnčině vídeňském panství dva roky a během této doby je údajně v její blízkosti zaznamenáno více jak 5000 nevysvětlitelných jevů.

STATNÁ, ALE V DUŠI DĚTSKÁ

Na pomoc si během té doby hraběnka volá až z Britských ostrovů jednoho z předních odborníků na paranormální úkazy. „Našel jsem Eleonoru, bytost inteligentní, dobře vyvinutou, zdravou dívku s dobrými dispozicemi. Bylo jí, pokud vím, téměř třináct let. Ačkoli byla fyzicky silná a zdravá, byla ‚malá‘ mentálně. V mnoha ohledech byla spíše jako osmileté dítě.

Prozrazoval to na ni její ostych a její extrémní slabost pro jednoduché hračky a dětinské způsoby,“ popisuje tehdy Eleonoru britský badatel HARRY PRICE(1881–1948). Aby našla nějakou smysluplnou činnost, nechává hraběnka Eleonoru školit v oboru lazebnictví.

Ačkoliv je prý dívka emocionálně vyrovnaná, projevy poltergeista, či chceme-li posednutí ďáblem, přesto neustávají.

Když všechno selhává, putuje Eleonora s hraběnkou von Serecki do Berlína.

MÍSTNOSTÍ LETĚL NŮŽ

V nezasvěcených budí prazvláštní projevy doslova hrůzu a zároveň dokazují, že nejde o podvrh a dívku skutečně trýzní jakási neviditelná síla. „Stalo se to náhle, když za námi Eleonora přišla, že se jí rozpadl míč na kusy. Dívka hraběnku požádala, aby hračku nechala spravit.

Než ale stačil kdokoliv cokoliv říci, místností proletěl nůž na otevírání dopisní pošty, dlouhý asi 10 centimetrů, a zabodl se na druhé straně pokoje do zavřených dveří,“ popisuje vypjatou situaci badatel Price a dodává: „Okamžitě jsem se otočil a počal vyšetřovat zaznamenaný jev. Ale nic, zhola nic a nikdo nemohl zapříčinit přesun předmětu.

Dopisní nožík prostě vznesla z psacího stolu za námi neznámá síla a mrštila jím do nejzazšího bodu místnosti. Celé to vypadalo jako hrozba.

Ale koho?“ Šlo snad o svého druhu telekinezi, tedy vyvolání pohybu předmětu pouhou myšlenkou?

NA ĎÁBLA KLADIVEM!

Celá záležitost se navíc ještě více zhoršuje. Údajný ďábel totiž začíná napadat přímo nebohou Eleonoru. Ta proto míří před berlínskou lékařskou komisi, která nežádoucí projevy dokumentuje na filmový pásek.

„Na získaných záběrech je vidět, jak Eleonoře vznikají na holých místech těla škrábance, zatímco dívka tluče kladivem do dětské malůvky ďábla na stole, aby se mu za způsobovanou bolest pomstila.

Na kůži dívky bylo zjištěno několik stop po kousání – vždy se ale jednalo o místa, která dívka nemohla vlastními ústy dosáhnout – záda, krk a ramena,“ prozrazuje publicista Milan Smrž detaily z dobových filmových záznamů. Po čase se na těle dívky objevují další rány a škrábance, které si ale sama nezpůsobila. Kdo tedy dívku mučí?

Je to opravdu ďáblova práce, nebo snad někdo zneužívá bezvýchodnosti situace?

Ani v Berlíně nejsou schopni vypátrat zdroj podivných kousanců a kožních anomálií.

KDE SE BEROU SLINY?

Na těle Eleonory a v jejím bezprostředním okolí se také objevují sliny, které zaručeně nepatří jí a podle rozborů jsou navíc plné mikroorganismů. Jak tvrdí někteří lékaři, jedná se pravděpodobně o mediální materializaci s velikou intenzitou projevu.

Ale rosolovitá kapalina s vláknitým charakterem skutečně vypadá jako sliny nebo hleny, čemuž také odpovídají dobové chemické a mikroskopické rozbory. Odkud, nebo od koho mohou pocházet? Je to snad práce někoho, kdo stojí v pozadí?

Ale co všechna ta svědectví, která hovoří o tom, že vše se děje samovolně?

KLEPÁNÍ NA ROZLOUČENOU

Záhady kolem Eleonory Zugun neberou konce. Když už téměř všichni začínají věřit, že domnělý ďábel nedá ubohé dívce nikdy pokoje, veškeré tajemné projevy náhle ustanou! A důvodem je zdánlivě prostá věc. Všechno zlo mizí okamžikem, kdy na jaře roku 1927 začíná Eleonora poprvé menstruovat. Platila tedy kletba jen pro její „dětská“ léta?

„Eleonora se pak vdala a jako paní GEORGIU navštívila po mnoha desetiletích v roce 1969 již starou hraběnku Wassilko ve Vídni. Při shledání došlo ke kratičkému a úplně poslednímu projevu: jako by kdosi lehce zaťukal na stínidlo lampy v hraběnčině předsíni,“ uzavírá ďábelskou historku Milan Smrž. Všechno se v tu chvíli zdá jen jako strašidelný sen.

Ale o všech podivných projevech jsou vedeny ověřené protokoly a není důvod jim nevěřit. Skutečně za vše mohlo jen pár blyštivých mincí, které proklel sám ďábel?

Anebo měla Eleonora Zugun nějaké paranormální schopnosti, které se však vymkly její kontrole a obrátily se proti ní?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dana Syslová: Bojí se odmítnout roli
nasehvezdy.cz

Dana Syslová: Bojí se...

V Ulici hraje DANA SYSLOVÁ (72) už...
Nejstarší sýr na světě byl objeven v Egyptě
21stoleti.cz

Nejstarší sýr na světě byl...

Pokud se budeme bavit o Egyptě a tamní...
Kouzelná tři písmenka: R, N, A: Jak stojí za vznikem života?
epochaplus.cz

Kouzelná tři písmenka: R, N,...

Za pozemským životem stojí molekuly...
Obrazem: Nejobludnější zeď v dějinách
epochaplus.cz

Obrazem: Nejobludnější zeď v...

Symbolem železné opony byla zeď, která na...
Největší motýl světa žije jen pár dní!
epochalnisvet.cz

Největší motýl světa žije jen...

V České republice narazíte na motýly, velké...
Jak se dříve vařilo pivo?
epochalnisvet.cz

Jak se dříve vařilo pivo?

Kdy a kde se vlastně objevilo první pivo? Jak...
Aston Martin vyvíjí vlastní ponorku
21stoleti.cz

Aston Martin vyvíjí vlastní...

Většina z nás zná legendární filmy,...
Klasika i nečekané efekty, dekory a barvy
rezidenceonline.cz

Klasika i nečekané efekty,...

Koberce v poslední době...
TOP 5 nejděsivějších pravěkých monster!
epochaplus.cz

TOP 5 nejděsivějších...

Například takový Argentinosaurus,...
Rekordní prodej whisky z roku 1926
iluxus.cz

Rekordní prodej whisky z...

Vzácná láhev nejdražší whisky na...
Bára Kodetová: Koupil jí Pavel Šporcl zlatou klec?
nasehvezdy.cz

Bára Kodetová: Koupil jí...

Jsou to už tři roky, co se PAVEL...
Čeká nás doba neviditelných tanků?
21stoleti.cz

Čeká nás doba neviditelných...

Vývoj zbraní jde mílovými kroky kupředu, a...