18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
Poslední let Donalda Slaytona: Kdo pilotoval neznámý letoun?
Nelly Černohorská
od Nelly Černohorská 17.12.2021
2.6tis
Donald „Deke“ Slayton, který se šel naposledy proletět… Foto: Wikipedia / NASA – Nasa Human Space Flight gallery (image link) / volné dílo
288
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Už jste slyšeli o letadlech duchů? Objeví se odnikud, vyděsí přihlížející a zmizí bůhvíkde. Nikdo je nepilotuje, nikomu nepatří. Své neobjasněné případy má i letectví.

Slaytonův věrný přítel Gus Grissom, s nímž se Deke zřejmě sešel i po smrti. Foto: Wikipedia / NASA / volné dílo. Letiště Johna Wayna, nad nímž se ve svém letadle údajně proháněl Dekův duch. Rudý Stinger, který létá i bez motoru. Foto: Kosmonautix (se svolením autora článku) / Vesmírné osudy, 75. díl, Donald Slayton. Donald „Deke“ Slayton, který se šel naposledy proletět… Foto: Wikipedia / NASA – Nasa Human Space Flight gallery (image link) / volné dílo

Ačkoliv hlukové předpisy zakazovaly vzlétnout dříve, ozval se krátce před osmou ráno hřmot motoru. Ve vzduchu nad kalifornským letištěm Johna Wayna se právě objevilo červené sportovní letadlo, které patřilo astronautu Donaldu „Deku“ Slaytonovi.

Ten ho ale řídit nemohl – v tu dobu byl dávno mrtvý. A letadlo? To mělo být v muzeu…

Letiště Johna Wayna, nad nímž se ve svém letadle údajně proháněl Dekův duch.

Rudý Stinger

Donald si závodní jednoplošník Williams Midget Racer 17 s registrací N21X pořídil až v důchodu a pojmenoval ho Stinger-21.

Myslel na něj i ve své nejtěžší chvíli, kdy umíral v kruhu rodiny doma v Texasu. Zemřel 13. června 1993 ve 3:22 místního času na rakovinu mozku.

O pět a půl hodiny později s ohledem na časový posun mezi Texasem, kde Deke zemřel, a Kalifornií, kde bylo letadlo spatřeno, prolétl nad hlavami překvapených diváků červený Stinger-21. K potěšení přihlížejících provedl přízemní akrobacii a odlétl pryč směrem na západ. Zdálo se to nemožné, avšak registrace nelhala – N21X. Byl to Dekův stroj.

Rudý Stinger, který létá i bez motoru. Foto: Kosmonautix (se svolením autora článku) / Vesmírné osudy, 75. díl, Donald Slayton.

Napomenutí

Dvacátého července 1993 otevřela Bobbie Slayton, vdova po zesnulém Donaldovi, dopis, jenž patřil FAA (Federal Aviation Administration) a obsahoval napomenutí majitele červeného Raceru s registrační značkou N21X za porušení hlukových předpisů. Jenže to nebylo možné!

Bobbie řekla, že její manžel byl v době letu dávno po smrti. Letadlo bylo darováno už před několika měsíci muzeu sportovních letounů v Nevadě a byl mu vyjmut motor.

Navíc byl Stingeru kvůli snížení hmotnosti odebrán startér. I proto byla výše uvedená stížnost na pováženou. K nastartování bylo potřeba dvou lidí – jeden, aby ovládal letadlo skrz přístroje v kabině, druhý, který by otočil vrtulí.

Dekova žena událost s přízračným letem později shrnula takto: „Asi tam celých těch šest hodin hledal svého kamaráda Guse Grissoma, aby mu pomohl ten motor nahodit.“

Slaytonův věrný přítel Gus Grissom, s nímž se Deke zřejmě sešel i po smrti. Foto: Wikipedia / NASA / volné dílo.

Neobjasněná záhada

Není potvrzeno, že se řízení letového provozu pokusilo se záhadným letadlem navázat radiové spojení. Co však potvrzené bylo, je několik nezávislých svědků, kteří tehdy nahlásili červený vysokorychlostní letoun s vrtulí.

Všechny zprávy se dále shodly na zřetelně rozeznatelném identifikátoru „21“ a na závodních liniích trupu. Federální úřad pro letectví letoun identifikoval jako N21X.

Loyd Auerbach, ředitel sanfranciské kanceláře vyšetřující paranormální jevy, později uvedl, že pokud si někdo z FAA tropil šprýmy, měl velice neobvyklé načasování.

V té době totiž ještě nikdo krom Dekových nejbližších nevěděl, že Donald zemřel. Navíc byl tento sportovní letoun pro místní letiště docela atypický a snadno zapamatovatelný.

Jaké letadlo tehdy proletělo nad hlavami překvapených lidí a kdo jej pilotoval? Je možné, že si ho někdo vypůjčil z muzea, aniž by si toho jiný všiml? A co technické nedostatky?

Obětoval by někdo čas a energii na zprovoznění letadla, jen aby se z Nevady proletěl až do Kalifornie a pozlobil tím místní úřady, a to přesně v době těsně po Donaldově smrti? Možné to je, ale postrádá to logiku – proč by to někdo dělal? Záhada nebyla nikdy objasněna.

Foto: PXfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 94
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]