reklama
24. června 1947: Americký pilot Kenneth Arnold (1915–1984) ze svého letounu v blízkosti pohoří Mount Rainier ve Washingtonu pozoruje neidentifikované létající objekty. Jeho svědectví dává vzniknout označení „létající talíře“.
Domů     Neobjasněné události
Poslední let Donalda Slaytona: Kdo pilotoval neznámý letoun?
Nelly Černohorská
od Nelly Černohorská 17.12.2021
2.6tis
Donald „Deke“ Slayton, který se šel naposledy proletět… Foto: Wikipedia / NASA – Nasa Human Space Flight gallery (image link) / volné dílo
288
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Už jste slyšeli o letadlech duchů? Objeví se odnikud, vyděsí přihlížející a zmizí bůhvíkde. Nikdo je nepilotuje, nikomu nepatří. Své neobjasněné případy má i letectví.

Slaytonův věrný přítel Gus Grissom, s nímž se Deke zřejmě sešel i po smrti. Foto: Wikipedia / NASA / volné dílo. Letiště Johna Wayna, nad nímž se ve svém letadle údajně proháněl Dekův duch. Rudý Stinger, který létá i bez motoru. Foto: Kosmonautix (se svolením autora článku) / Vesmírné osudy, 75. díl, Donald Slayton. Donald „Deke“ Slayton, který se šel naposledy proletět… Foto: Wikipedia / NASA – Nasa Human Space Flight gallery (image link) / volné dílo

Ačkoliv hlukové předpisy zakazovaly vzlétnout dříve, ozval se krátce před osmou ráno hřmot motoru. Ve vzduchu nad kalifornským letištěm Johna Wayna se právě objevilo červené sportovní letadlo, které patřilo astronautu Donaldu „Deku“ Slaytonovi.

Ten ho ale řídit nemohl – v tu dobu byl dávno mrtvý. A letadlo? To mělo být v muzeu…

Letiště Johna Wayna, nad nímž se ve svém letadle údajně proháněl Dekův duch.

Rudý Stinger

Donald si závodní jednoplošník Williams Midget Racer 17 s registrací N21X pořídil až v důchodu a pojmenoval ho Stinger-21.

Myslel na něj i ve své nejtěžší chvíli, kdy umíral v kruhu rodiny doma v Texasu. Zemřel 13. června 1993 ve 3:22 místního času na rakovinu mozku.

O pět a půl hodiny později s ohledem na časový posun mezi Texasem, kde Deke zemřel, a Kalifornií, kde bylo letadlo spatřeno, prolétl nad hlavami překvapených diváků červený Stinger-21. K potěšení přihlížejících provedl přízemní akrobacii a odlétl pryč směrem na západ. Zdálo se to nemožné, avšak registrace nelhala – N21X. Byl to Dekův stroj.

Rudý Stinger, který létá i bez motoru. Foto: Kosmonautix (se svolením autora článku) / Vesmírné osudy, 75. díl, Donald Slayton.

Napomenutí

Dvacátého července 1993 otevřela Bobbie Slayton, vdova po zesnulém Donaldovi, dopis, jenž patřil FAA (Federal Aviation Administration) a obsahoval napomenutí majitele červeného Raceru s registrační značkou N21X za porušení hlukových předpisů. Jenže to nebylo možné!

Bobbie řekla, že její manžel byl v době letu dávno po smrti. Letadlo bylo darováno už před několika měsíci muzeu sportovních letounů v Nevadě a byl mu vyjmut motor.

Navíc byl Stingeru kvůli snížení hmotnosti odebrán startér. I proto byla výše uvedená stížnost na pováženou. K nastartování bylo potřeba dvou lidí – jeden, aby ovládal letadlo skrz přístroje v kabině, druhý, který by otočil vrtulí.

Dekova žena událost s přízračným letem později shrnula takto: „Asi tam celých těch šest hodin hledal svého kamaráda Guse Grissoma, aby mu pomohl ten motor nahodit.“

Slaytonův věrný přítel Gus Grissom, s nímž se Deke zřejmě sešel i po smrti. Foto: Wikipedia / NASA / volné dílo.

Neobjasněná záhada

Není potvrzeno, že se řízení letového provozu pokusilo se záhadným letadlem navázat radiové spojení. Co však potvrzené bylo, je několik nezávislých svědků, kteří tehdy nahlásili červený vysokorychlostní letoun s vrtulí.

Všechny zprávy se dále shodly na zřetelně rozeznatelném identifikátoru „21“ a na závodních liniích trupu. Federální úřad pro letectví letoun identifikoval jako N21X.

Loyd Auerbach, ředitel sanfranciské kanceláře vyšetřující paranormální jevy, později uvedl, že pokud si někdo z FAA tropil šprýmy, měl velice neobvyklé načasování.

V té době totiž ještě nikdo krom Dekových nejbližších nevěděl, že Donald zemřel. Navíc byl tento sportovní letoun pro místní letiště docela atypický a snadno zapamatovatelný.

Jaké letadlo tehdy proletělo nad hlavami překvapených lidí a kdo jej pilotoval? Je možné, že si ho někdo vypůjčil z muzea, aniž by si toho jiný všiml? A co technické nedostatky?

Obětoval by někdo čas a energii na zprovoznění letadla, jen aby se z Nevady proletěl až do Kalifornie a pozlobil tím místní úřady, a to přesně v době těsně po Donaldově smrti? Možné to je, ale postrádá to logiku – proč by to někdo dělal? Záhada nebyla nikdy objasněna.

Foto: PXfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 23.6.2022 1.2tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.0tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.7tis
Sebevražedný, vlastnoručně napsaný dopis amerického zpěváka Kurta Cobaina (1967–1994), se stává podezřelou okolností jeho smrti. Že tu něco nehraje, si jako první všímá soukromý detektiv Tom Grant, kterého si najala vdova po zesnulém, herečka a zpěvačka Courtney Love (*1964). Celý dopis po drtivou většinu rozsahu vůbec nepůsobí jako rozloučení se světem. Cobain zde píše o […]
od Eva Soukupová 20.6.2022 1.7tis
V průlivu Long Island Sound u amerického pobřeží leží malý ostrov zvaný Charles island. Na něm je prý ukryté aztécké zlato a k tomu ještě poklad obávaného piráta kapitána Kidda. Jenže ostrov i cennosti jsou prokleté a ten, kdo se jich pokusí zmocnit, si podepisuje rozsudek smrti.     Malý ostrov patřící k americkému státu […]
od Mirek Brát 18.6.2022 1.4tis
Blízká setkání prvního druhu se v minulosti nevyhnuly ani slavným osobnostem. Patřil k nim i německý básník Goethe. Záhadná událost se stala v době, kdy byl pozdější známý literát teprve šestnáctiletým studentem. Co vlastně Goethe pozoroval? V roce 1765 cestoval Goethe do Lipska. Putování mu znepříjemňoval nejen vytrvalý déšť, ale i špatný stav komunikací. V lokalitě mezi městy […]