1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Posvátná geografie jihoamerické Bolívie: Kdo vytvořil záhadné linie Sajama?
Posvátná geografie jihoamerické Bolívie: Kdo vytvořil záhadné linie Sajama?
od 15.12.2024
3.2tis
Hora Sajama
330
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Vulkán Sajama nacházející se v jihozápadní části jihoamerické Bolívie dodnes obestírá velké tajemství. Jeho vrchol je pokrytý sítí tisíce dokonale rovných přímek vyrytých do země. Není jasné, proč byly vytvořeny, ani kým. 

Hora Sajama Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928. Alfred Métraux, 1932

Jejich stáří se odhaduje na tisíce let, přesto za nimi musel stát někdo, jehož znalosti dalece překračují naše chápání. 

Argentinský dobrodruh Aimé Felix Tschiffely (1895–1954) je předurčen k neklidnému životu plnému dobrodružství. „Vy mi tedy chcete tvrdit, že to nejsou cesty?“ ptá se zvýšeným hlasem ajmarských indiánských průvodců Tschiffely.

„Tak k čertu, co to tedy je, kdo je udělal a proč vedou až na vrchol sopky?“  A zase stejná odpověď: „Ale pane, to jsou Sajamas, ty jsou tady odpradávna.

To ony vedou sílu z nitra země do světa.“ Švýcarského cestovatele teď jistě napadala nejedna peprná věta o „dlouhém vedení“. Ale jen díky jejich pomoci se totiž mohl jako sedmý cizinec v pořadí podívat na náhorní plošiny Altiplana ze samotného vrcholu.

A jako první vůbec si všimne pravidelné sítě bílých linek, které se v náhodných paprscích i přesných rovnoběžkách rozbíhají od sopky Sajama do celého kraje.

Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928.
Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928.

Linie ze Sajamy

S pomocí jednoduchého fotografického přístroje badatel pořizuje pár snímků tohoto fenoménu a cestou dolů ještě na několika místech odebírá vzorky. Snad je to z toho řídkého vzduchu, ale hlavu má mnohem těžší, než když stoupal k oblaky zahalenému vrcholu.

„Jestli to vyjde, bude to mnohem větší poprask než celá planina Nazca se svými neumělými animálními obrazci,“ myslí si Tschiffely, když začíná klepat na dveře archeologických ústavů.

Jeho fotografiím a vyprávěním o „bílých pěšinách, které vedou v liniích odnikud a nikam“, se však většina odborníků vysměje. 

Švýcaři se dálek nebojí

Jediný, kdo je vyprávěním unesen, je antropolog Alfred Metraux (1902 –1963). Svou roli tu možná hrají i „národní“ sympatie, protože se jedná také o Švýcara.

Během několika dní ve švýcarském městě Lausanne se svou ženou organizuje vše potřebné pro expedici, a vyrážejí do Bolívie. Metraux je trochu jiný kalibr, a tak jeho zprávy rázem otřásají evropskou učenou společností.

První depeše z Bolívie ukazují, že ten „koňák z Buenos Aires“ rozhodně nepřeháněl.  Bílé cesty prý měří ne stovky, ale hned desítky tisíc kilometrů!

Metraux jako první přichází s celou řadou informací, které jsou pro výzkum fenoménu geoglyfů (motivy vytvořené na zemském povrchu) nedocenitelné.

Alfred Métraux, 1932
Alfred Métraux, 1932

Příliš mnoho cest

Ve svých zprávách z terénu Metraux popisuje průzkum 426 hlavních linií a upozorňuje na fakt, že toto číslo není konečné. Stovky dalších jsou v okolí dochovány jen ve fragmentech a mnohem více jich už zmizelo.

Nejběžnější délka jedné takové cesty činí přibližně 20 kilometrů, ovšem výjimkou nejsou ani stokilometrové „dálkové“ trasy.  V průměru je bílá linie široká jeden až tři metry, přičemž tloušťka této „tepny“ prý zdaleka není náhodná.

Jejich výskyt byl zaznamenán na 22 525 kilometrech čtverečních (zhruba jako dva Středočeské kraje). Nejhustší koncentrace je přitom v těsném okolí sopky, kde bychom prý napočítali na 160 kilometrů dlouhé bílé linie.

Víme, jak stezky vznikly, toť vše

Metraux udává i pravděpodobný výrobní postup, který sám v rámci experimentu předvádí. Spočívá v odkrývce svrchní vrstvy zeminy a odhalení kamenitého substrátu, jenž vlivem okolních podmínek oxiduje a zesvětlá.

Dodává, že celé „dílo“ není patrné ze země, ale jen z vyvýšených míst, skal a kopců. Odtud tedy musel být celý stavební proces řízen! Samotné útvary jsou liniového charakteru, přímé, rovné a neodchylují se od svého směru.

Nezobrazují sice nic konkrétního, energie vynaložená na jejich vytvoření však musela být ohromná. Metrauxovi, který už za sebou měl profesně úspěšné „řešení záhad Velikonočního ostrova“, teď zůstala k zodpovězení ta samá otázka, co předtím Tschiffelymu. „Kdo to udělal a proč?“

Otázku „Kdo?“ má pomoci odhalit datace artefaktů. Jenže badatelé záhy narazí. Ty nejstarší geoglyfy lze zařadit do období 3000 př. n. l., mladší pak mezi 900 př. n. l.– 200.

Toto široké časové pásmo však pokrývá období tří různých národů (Ajmarové, Čipajové, Karangasové) a desítek dynastií domorodých panovníků. A potomci všech dodnes shodně tvrdí: „My je neudělaly, ty jsou tady odpradávna.“ 

Zdroje informací: Aveni, Anthony. Between the Lines: The Mystery of the Giant Ground Drawings of Ancient Nasca, Peru. Austin, Texas: University of Texas Press, 2000, Bauer, Brian. The Sacred Landscape of the Inca: The Cusco Ceque System. University of Texas Press, Austin, 1998. Wikipedia.org
Foto: 1: CC, Volné dílo, 2: Neznámý autor - Generální archiv národa, volné dílo, 3: Charles Mallison , CC BY-SA 3.0
Lokalita:
Související články
od 30.3.2025 2.3tis
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoologové. Občas se zdá, že některá stvoření připlavala z mytologie do reality. Příkladem je tajemné zvíře pojmenované holadeira. Výskyt kryptidního kytovc
od 28.3.2025 2.7tis
Identická dvojčata jsou záhadným fenoménem. Sdílejí spolu totiž údajně myšlenky i pocity, přestože je třeba každé z nich na druhém konci zeměkoule. Možná jsou totiž na sebe nevysvětlitelným způsobem napojena. Má to dokazovat mnoho tajemných příběhů! Je tomu opravdu tak? Jednovaječná dvojčata bývají údajně nerozlučně spjata po celý život. Sestr
od 27.3.2025 2.6tis
Americké plavidlo pobřežní stráže Yamacraw se v srpnu roku 1956 plaví v Sargasovém moři v Atlantském oceánu. V jednu chvíli posádka přímo před sebou údajně spatří jakýsi ostrov, který se vznáší nad vodní hladinou. Prý ho není možné prozkoumat silnými reflektory, když se ale přiblíží až k tajemné pevnině, projedou skrz! Na co to námořníci narazili? Sargaso
od 27.3.2025 3.4tis
Neobvyklé potíže se v roce 1920 začnou projevovat u několika desítek trestanců v americkém vězení. Muži jsou z nepochopitelného důvodu doslova nabiti elektřinou. Vše trvá několik dnů a pak potíže zase zmizí. Co bylo příčinou tohoto jevu? Lékař, který vězně zkoumá, nedokáže odpovědět. Elektrická či elektromagnetická pole jsou všude kolem nás i v nás samotných a n
od 27.3.2025 3.5tis
Hasiči a záchranáři se s případy uhořelých lidí setkávají docela často. Není to nic příjemného, ale většinou jsou příčiny jasné a nejde o žádnou záhadu. Někdy se ale setkávají s jevem, který nelze objasnit, jeho příčiny jsou neznámé a důsledky tragické. Ve světě se ujal název tohoto jevu Spontaneous Human Combustion (SHC), tedy Spontánní uhoření člověka. Od dob, kdy byl tento jev popsán a zaregist
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz