Výraz „Gulag“ je akronymem vycházejícím z ruského názvu pro Hlavní správu nápravně-pracovních táborů. Velmi brzy se však jako gulag označuje každý takový tábor, který se stal v bývalém Sovětském svazu místem otrocké vězeňské práce.
Peklem gulagů prošlo mnoho odpůrců komunistického režimu. Síť gulagů pokrývala celé území Svazu sovětských socialistických republik. Jeden takový gulag se nacházel i v severozápadním Estonsku v lokalitě Rummu. Nyní se většina tohoto pracovního tábora nachází pod vodou…
Lom na těžbu vápence
Rummu je osada v kraji Harjumaa (do stejného „kraje” patří i estonské hlavní město Tallin). V lokalitě se těžil kvalitní vápenec (podobný mramoru) již od 30. let minulého století. Práce v lomech však byla vždy dřina.
Aby se těžba rentovala, chtělo to levnou a poslušnou pracovní sílu. V Rummu byl tak zřízen sovětský pracovní tábor – gulag, který oficiálně zanikl až po obnovení estonské samostatnosti na počátku 90. let 20. století.
Povrchový lom po ukončení těžby rychle zaplavila spodní voda. Vznikla tak rozlehlá vodní plocha, nad kterou se tyčí i obrovská hora strusky modelovaná dešťovou a větrnou erozí.
Pod vodní hladinou
Pod vodou jsou zde stále k vidění vězeňské zdi a ploty, zbytky těžební techniky. Chmurné podvodní scenérie utopeného gulagu oživují okouni, štiky a líni kličkující mezi kmeny stromů, které rovněž podlehly potopě.
Bývalý gulag v Rummu je nyní využíván jako veřejnosti přístupný odpočinkový areál, ve kterém si přijdou na své zejména milovníci vodních sportů.
Mirek Brát, foto autor