21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Pověsti o hradech Strádov a Lichnice: Mají reálný základ?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 31.1.2019
3.9tis
140
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Pověsti, které se váží k našim hradům, mívají nezřídka určitý reálný základ v nějaké události. Záleží na rozsahu vyprávěného příběhu, některých reálných prvcích (například nálezech zazděných lidských koster, pozůstatků hladomoren, hrobek, hradních sklepení) apod., aby na nich byl vystavěn příběh z těchto míst.

I když některé hrady či zámky mají stejné hlavní postavy přízraků, například v podobě bílých paní, jejich osudy jsou přesto rozdílné. Poněkud jiný je příběh dvou našich hradů, konkrétně hradu Lichnice a hradu Strádova.

Hrad Strádov byl založen ve 14. století nad řekou Chrudimkou na 70 m vysokém skalnatém ostrohu z červené žuly na panství Nasavrky. Od 16. století je však již pustý a zachovaly se jen zbytky bývalých zdí.

Také druhý hrad, jménem Lichnice, stával na ostrohu nad říčkou Třemošnicí. Měl mohutnou, asi dvanácti metrovou okrouhlou věž a hradby až 7 metrů silné. Jeho definitivní konec znamenal královský rozkaz z roku 1648, kterým se nařizuje zbořit hradby, aby se Lichnice nemohla stát opěrným bodem nepřítele.

Oba zmíněné hrady se vykazují stejným krutým příběhem, který se však mohl odehrát jen na jednom z nich.

Podle něho se držiteli hradu narodila dceruška, ale jeho matka při porodu zemřela. A tak ji hradní pán vychovával sám s největší pečlivostí a pohodlím. Z dívenky vyrostla krásná panna, s ušlechtilou tváří a dlouhými vlasy až do pasu.

Avšak její srdce nebylo stejně ušlechtilé, ale naopak tvrdé jak ta žula, na které stál hrad. Ucházelo se o její ruku mnoho mladých rytířů, ale Milada, jak se dívka jmenovala, si stanovila podmínku, že své srdce dá jen tomu, kdo se odváží vyjet na samý ostroh a zde se i s koněm na plochém kameni třikrát otočí.

Byl to přímo ďábelský požadavek, který se rovnal rozsudku smrti. Však také se rokle postupně plnila kostmi koní a rytířů, kteří se na kluzkém kameni neudrželi.

Strádov (hradní jádro)

Až jednou dorazil neznámý mladý rytíř, který se i Miladě zalíbil. Ale protože nemohla couvnout, i pro něho platila stejná podmínka. Mladík se na několik dní ubytoval na hradě a vymínil si, že bude spát ve stáji se svým koněm.

Protože znal osud svých předchůdců, nechal koně okovat podkovami, osázenými diamanty. Osudného dne Milada z okna sledovala, jak rytíř vyrazil na obávaný ostroh. Na hladkém kameni, vysoko na skalním masivu, se díky podkovám s diamanty rytíř udržel a třikrát se s koněm otočil.

Když se vracel, dívka jej z okna radostně vítala. Tu se mladík zastavil, vytáhl luk a šíp, kterým zlou Miladu zabil. Údajně to byl bratr jednou z neúspěšných žadatelů, který přijel na hrad, aby pomstil jeho zbytečnou smrt, stejně jako smrt ostatních rytířů.

Od té doby byl na hradě vídán duch mladé dívky, jak po nocích plačky obchází osudný kámen.

Jak již bylo řečeno, příběh kruté Milady je přičítán, jen s malými nuancemi, oběma zříceninám. Ale, ať se již odehrál na jednom či druhém, obě památky rozhodně stojí za návštěvu. A kdyby přece jen někoho zajímal osud krásné, ale bezcitné Milady, lze si na ní počkat do půlnoci. To by se její duch mohl na jednom z nich objevit.

Foto: wikipedie
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.4tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]