4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Pověsti o hradech Strádov a Lichnice: Mají reálný základ?
Pověsti o hradech Strádov a Lichnice: Mají reálný základ?
od 31.1.2019
3.9tis
140
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Pověsti, které se váží k našim hradům, mívají nezřídka určitý reálný základ v nějaké události.

Záleží na rozsahu vyprávěného příběhu, některých reálných prvcích (například nálezech zazděných lidských koster, pozůstatků hladomoren, hrobek, hradních sklepení) apod., aby na nich byl vystavěn příběh z těchto míst.

I když některé hrady či zámky mají stejné hlavní postavy přízraků, například v podobě bílých paní, jejich osudy jsou přesto rozdílné. Poněkud jiný je příběh dvou našich hradů, konkrétně hradu Lichnice a hradu Strádova.

reklama

Hrad Strádov byl založen ve 14. století nad řekou Chrudimkou na 70 m vysokém skalnatém ostrohu z červené žuly na panství Nasavrky. Od 16. století je však již pustý a zachovaly se jen zbytky bývalých zdí.

Také druhý hrad, jménem Lichnice, stával na ostrohu nad říčkou Třemošnicí. Měl mohutnou, asi dvanácti metrovou okrouhlou věž a hradby až 7 metrů silné.

Jeho definitivní konec znamenal královský rozkaz z roku 1648, kterým se nařizuje zbořit hradby, aby se Lichnice nemohla stát opěrným bodem nepřítele.

Oba zmíněné hrady se vykazují stejným krutým příběhem, který se však mohl odehrát jen na jednom z nich.

Podle něho se držiteli hradu narodila dceruška, ale jeho matka při porodu zemřela. A tak ji hradní pán vychovával sám s největší pečlivostí a pohodlím. Z dívenky vyrostla krásná panna, s ušlechtilou tváří a dlouhými vlasy až do pasu.

Avšak její srdce nebylo stejně ušlechtilé, ale naopak tvrdé jak ta žula, na které stál hrad.

Ucházelo se o její ruku mnoho mladých rytířů, ale Milada, jak se dívka jmenovala, si stanovila podmínku, že své srdce dá jen tomu, kdo se odváží vyjet na samý ostroh a zde se i s koněm na plochém kameni třikrát otočí.

reklama

Byl to přímo ďábelský požadavek, který se rovnal rozsudku smrti. Však také se rokle postupně plnila kostmi koní a rytířů, kteří se na kluzkém kameni neudrželi.

Strádov (hradní jádro)
Strádov (hradní jádro)

Až jednou dorazil neznámý mladý rytíř, který se i Miladě zalíbil. Ale protože nemohla couvnout, i pro něho platila stejná podmínka. Mladík se na několik dní ubytoval na hradě a vymínil si, že bude spát ve stáji se svým koněm.

Protože znal osud svých předchůdců, nechal koně okovat podkovami, osázenými diamanty. Osudného dne Milada z okna sledovala, jak rytíř vyrazil na obávaný ostroh.

reklama

Na hladkém kameni, vysoko na skalním masivu, se díky podkovám s diamanty rytíř udržel a třikrát se s koněm otočil. Když se vracel, dívka jej z okna radostně vítala. Tu se mladík zastavil, vytáhl luk a šíp, kterým zlou Miladu zabil.

Údajně to byl bratr jednou z neúspěšných žadatelů, který přijel na hrad, aby pomstil jeho zbytečnou smrt, stejně jako smrt ostatních rytířů. Od té doby byl na hradě vídán duch mladé dívky, jak po nocích plačky obchází osudný kámen.

Jak již bylo řečeno, příběh kruté Milady je přičítán, jen s malými nuancemi, oběma zříceninám. Ale, ať se již odehrál na jednom či druhém, obě památky rozhodně stojí za návštěvu.

A kdyby přece jen někoho zajímal osud krásné, ale bezcitné Milady, lze si na ní počkat do půlnoci. To by se její duch mohl na jednom z nich objevit.

Foto: wikipedie
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.8tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.5tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.8tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.4tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112