Sídlo brazilské banky v budově Joelma v São Paulu je v 70. letech 20. století stiženo ničivým požárem. Jedna z největších katastrof, která se v tomto městě odehrála, si vyžádá desítky životů a zapíše se do dějin.
Všeobecnou hrůzu dodnes vyvolávají nejen události, jež se přihodily během ohnivého pekla, ale i ty, jež se dějí po něm. Joelma prý totiž stojí na prokletém místě a jejími chodbami procházejí děsuplné přízraky!
Teplý únorový den roku 1974 v brazilském největším městě São Paulu se právě probouzí a lidé vyrážejí do práce. Eskalátory jsou přetížené, auta troubí a dveře vysokých budov se nestačí zavírat.
Davy zaměstnanců se hrnou i do administrativní budovy Joelma, kde sídlí brazilská banka. Kanceláře se plní ve všech 25ti patrech a hodiny odbíjejí osmou. Kdyby tak přicházející lidé tušili, co je čeká… Nebude trvat dlouho a v budově se stane neštěstí.
Smrt v plamenech
Hodiny ukazují 8.50 a kdosi z vedlejšího domu si všimne podezřelého kouře vycházejícího z budovy Joelma. Klimatizační zařízení ve 12. patře se přehřálo a začalo hořet. Na místo okamžitě jedou hasiči, jenže oheň se šíří rychlostí blesku.
V budově, kde je momentálně 756 lidí, chybí protipožární opatření a co víc, téměř všechno vybavení je z hořlavého materiálu. Ničivý živel postupuje nahoru až do 15. patra a schodiště (jediné v celém objektu) zaplní štiplavý kouř a nesnesitelné horko.
Asi 300 lidem z nižších pater se podaří včas uniknout, ostatní však tu možnost již nemají. Jsou naprosto odstřiženi, bez jakéhokoliv únikového vchodu a s mizivou nadějí na záchranu. Hasiči se snaží dostat se co nejvýše, končí však v 11. patře.
Na místo jsou dokonce povolány helikoptéry, které mají vyzvednout nešťastníky, kteří před žárem uprchli na střechu. Jenže příliš špatné podmínky záchrannou akci znemožní.
Lidé, jež požár s hrůzou v očích sledují zezdola z ulice, tak mohou vidět desítky skoků zoufalých zaměstnanců, kteří končí rozdrceni na zemi. Požár se podaří uhasit až za 4 hodiny. Nechá za sebou stovky zraněných a odhadem na 179 mrtvých. Jejich duše prý z domu dosud neodešly…
Je za vším masová vražda?
Říká se, že pozemek, na němž budova Joelma stojí, je prokletý. Dříve se zde totiž měl nacházet dům jistého profesora chemie Paula Campbella. Ten prý v roce 1948 zavraždil své dvě sestry a matku a poté, co jejich těla zakopal na zahradě, spáchal sebevraždu.
Jeho motiv se nepodaří nikdy vyšetřit. Mohl snad tento dávný čin zanechat na místě svůj negativní otisk? Poté, co budova Joelma v roce 1974 vyhoří, proběhne její rekonstrukce. V novém domě je však údajně stále možné pozorovat stíny minulosti na chodbách.
Někteří lidé říkají, že zde vídají neznámé postavy a pociťují nevysvětlitelnou tíseň. Požár zde zanechal nejen desítky mrtvých, ale také jedno mystérium. Dodnes je známé jako „záhada 13ti duší“.
V roce 1974 je zde totiž po uhašení ohně nalezen výtah se 13ti uhořelými lidmi uvnitř. Zřejmě se pokoušeli utéct, ale plameny je uvěznily v kabině smrti. Zajímavé je, že se je nikdy nepodařilo identifikovat.
Byli pohřbeni vedle sebe na nedalekém hřbitově svatého Petra. Jak navíc uvádí americký autor Chris Capps: „Ti, kteří místo navštívili, dosvědčují, že těch 13 dokáže konat zázraky.“ Opravdu se duše obětí požáru drží na místě někdejších hrůz?
A co ono údajné prokletí? Udeří v budoucnu znovu?