Existuje velké množství metod, které lze využít při snaze číst a předvídat budoucnost. Mezi ty nejpopulárnější patří v poslední době také tzv. tasseomantie – tedy způsob věštění, kdy dochází k interpretaci vzorů v kávové sedlině nebo v čajových lístcích.
A právě čtení z čajových lístků začíná v popularitě pomalu dohánět věštění z kávové sedliny. Skutečně může čaj ukazovat budoucnost?
Do malé zvonice uprostřed města vstupuje zvláštně oděný muž. Rozpřáhne ruce a z jeho úst začne vycházet proud tajuplných zaklínadel. Po chvíli se zvon nad jeho hlavou rozezní a promluví tak o věcech, které se teprve stanou.
Pradávný způsob věštění, který se praktikuje ve starověké Číně se však v průběhu stovek let postupně mění. O něco později začínají věštci nahlížet přímo do zvonu a hledají tam tajná znamení osudu. Jenže ani taková metoda nevydrží na věky.
V 6. století před naším letopočtem se již prokazatelně objevuje podobný způsob věštění. Jen velké zvony nahrazují mnohem menší – avšak podobně tvarované – hrnky.
Od toho je už jen krůček k věštecké metodě, která využívá další tisícileté čínské tradice – popíjení čaje. V současnosti už je tato mantika, jak se věšteckým metodám říká, populární po celém světě. Nejvíce však stále v Číně či v Japonsku. Jak přesně takové čtení budoucnosti probíhá?
Zvolte správný šálek
K věštění je potřeba pouze klasický bílý šálek s ouškem. Jeho stěny by se dle prastarých návodů měly klenout směrem vzhůru a tam se rozšiřovat. Samotný postup je poměrně prostý.
Stačí do šálku nasypat pravý a pokud možno co nejklasičtěji vyráběný čaj a ten následně zalít vodou. Žádné sítko, žádné přísady, jako je například cukr nebo med. Následně se tazatel, který má nějaké otázky o budoucnosti, pustí do pití.
Na dně by mělo zůstat pouze tolik čaje, kolik ho je třeba k zamíchání čajových lístků.
Pak už jen zbývá zatočit s lístky ve směru hodinových ručiček (lidé, kteří se této metodě věnují, doporučují celkem tři taková zatočení) s cílem, aby se čaj dostal až k okraji šálku a nakonec obrátit šálek dnem vzhůru na podšálek. Věštění může začít.
Vzory a tvary
Podle zkušených věštců jsou první pokusy s tímto věštěním spíše odhadováním, od kterého je potřeba si neslibovat zázraky. Časem ale člověk začne v lístcích, které zůstaly v šálku, rozpoznávat různé vzory a vše začne zapadat.
Urychlit osvojování si této metody může znalost konkrétních principů, které u věštění z čajových lístků platí. Tak například velké množství lístků, které v šálku zůstaly, znamenají dlouhý a bohatý život.
Listy v jednom hlavním shluku ukazují na disciplinovanost a systematičnost dotyčného. Symboly blíže ucha šálku ukazují na něco, co se blíží a ty vzdálené zase na něco, co odchází nebo mizí. A jak je to s těmi vzory? Je jich obrovské množství.
Často se však objevují například kruhy značící peníze či dary, mraky symbolizující duševní či emoční boj nebo třeba květy jako růst a úspěch.
Obvyklé jsou samozřejmě i vlnovky značící obtíže, čtverce symbolizující vyrovnanost nebo třeba rovné čáry naznačující úspěšnou cestu či výdrž.
Kdy věštit?
„Vaše schopnosti porostou s každou věštbou.
Jednak postupně rychleji uvidíte v lístcích některé tvary a zároveň si postupně vybudujete vlastní zásobu tvarů a jejich významů,“ vysvětluje ve své knize o čtení z čajových lístků americká spisovatelka Jacqueline Towers.
Otázkou samozřejmě zůstává, v jakých situacích je vhodné věštění z čajových lístků použít. V tomto směru se lidé zabývající se věštěním shodují, že tasseomantie je ideální volbou pro každodenní osobní věštby.
„Například se můžete každé ráno podívat, jaké energie vás budou během dne obklopovat,“ uvádí americká okultistka a spisovatelka Debbe Tompkins (*1954). Opravdu se při takových věštbách projevuje podvědomí dotyčného, což může vést až k předvídání budoucích jevů?
Nebo je vše – jak věří skeptici – vše jen taková hra, ve které o žádné skutečné čtení budoucnosti nejde?