Pověst o umělé bytosti jménem Golem se zdá být neoddělitelně spojená s Prahou; Fričovým filmem Císařův pekař počínaje, přes Staré pověsti české Aloise Jiráska až po slavný, ale poněkud temný román Golem od Gustava Meyrinka.
Důslednější pátrání po původu legendy najde její kořeny někde úplně jinde, současně ale také zjistí, že je pro naši dobu robotů a umělé inteligence až neuvěřitelně aktuální.
„Podle rozkazu vaší císařské milosti vnikl jsem s vojskem do synagogy, ale Golem nikde,“ říká ve filmu Císařův pekař generál Russworm císaři Rudolfu II. Císař i Herman von Russworm byly historické osobnosti a Golem v synagoze opravdu není a nikdy nebyl, takže až potud nemá realita proti filmu žádné námitky.
Asi každý český divák ale ví, že Golem se v ději přece jen objeví v podobě zlého hliněného monstra s ohnivýma očima. Jak to tedy je s jeho existencí či neexistencí doopravdy?
Také o stvořiteli golema film mlčí – ale v tom nám pomůže Alois Jirásek. Ten ve Starých pověstech českých říká, že jím byl učený rabín: „Mocný rabi Löw si jej vytvořil z hlíny a oživil tím, že mu vložil do úst posvátný šém.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.