26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Před pěti staletími zabíjela v Anglii záhadná epidemie
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 23.3.2020
5.0tis
107
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Na počátku novověku začala zabíjet obyvatele Anglie podivná nákaza. Nemoc měla děsivě rychlý průběh, smrt přicházela jen několik hodin po prvních příznacích. Dodnes ani odborníci nevědí, o jakou nákazu šlo a odkud se vzala.

Poprvé se nákaza v Anglii objevila po bitvě u Bosworthu v roce 1485, vojáci vracející se z bitvy pak nemoc přinesli do Londýna. Foto: pinterest.com

Silné bolesti hlavy, ramen, zad, paží a nohou, žaludeční a jaterní potíže, neuhasitelná žízeň, bušení srdce a velmi silné pocení. To jsou příznaky záhadné nemoci, která v několika vlnách během 15. a 16. století decimovala obyvatelstvo Anglie.

Nemocní prý pociťují intenzivní horkost, a v mnoha případech do několika hodin od prvních příznaků umírají. Mezi oběťmi jsou chudí, vojáci i šlechta. Situace je natolik vážná, že před chorobou, která se šíří Londýnem, utíká i samotný král.

Nemoc, pro kterou se vžije přiléhavé označení „anglický pot“, nikdo nedokáže vyléčit. A tato podivná epidemie zůstává do dnešních dnů nevysvětlena. Stejně záhadně, jako se objevila, také zmizela.

Kvůli epidemii zvláštní nemoci musel Jindřich VII. odložit korunovaci.Foto: royal.uk Epidemie takzvaného Anglického potu zachvátila Londýn hned několikrát.Foto: history.com O podivnou a smrtící nemoc se zajímal i britský badatel Karl Shuker. Foto: karlshuker.blogspot.com

KRÁL NA ÚTĚKU

Poprvé se anglický pot objevuje na konci bitvy u Bosworthu v srpnu 1485, kdy vojska tehdejšího krále Richarda III. (1452–1485) podlehnou vojákům Jindřicha VII. (1457–1509).

Nemoc se projeví na obou stranách bitevního pole a vyžádá si řadu životů. Brzy poté, co vítězné vojsko přitáhne do Londýna, začíná tajemná choroba pustošit i toto město napříč všemi společenskými vrstvami.

„Dokonce se zdálo, že choroba dává přednost aristokracii, jejíž členové začali houfně umírat,“ tvrdí britský badatel Karl P. N. Shuker (*1959). „V chudých čtvrtích, jež byly obvykle sužovány chorobami, se nemoc neprojevovala tak dramaticky.“ Měli snad chudí vypěstovanou imunitu?

Nemoc se městem šíří tak zběsile, že Jindřich VII. odkládá svou korunovaci a opouští město. „Když epidemie dorazila do Oxfordu, skosila smrt tolik lidí, že slavná univerzita musela být uzavřena a mnozí studenti uprchli z města, aby unikli jisté smrti,“ líčí situaci Shuker. Ještě na konci roku 1485 však choroba náhle mizí.

Anglickým potem se nakazila i budoucí manželka krále Jinřicha VIII. Anna Boleyn a onemocněl i králův kancléř. Oba se zázračně uzdravili. Foto: theanneboleynfiles.com

ŠLO O VIR CHŘIPKY?

Další rány přicházejí v roce 1508, kdy král opět prchá z Londýna, a v letech 1517 a 1528, kdy je průběh epidemie nejhorší. Právě v roce 1528 se nemoc dostává i do blízkosti krále Jindřicha VIII. (1491–1547).

Nakazí se králův kancléř i budoucí králova choť Anna Boleyn (1501–1536), oba jako zázrakem přežijí. O rok později se nemoc rozšíří i do Evropy, kde zabíjí zejména v Německu. Naposledy udeří v roce 1551 opět v Londýně.

Pak už se nikdy neobjeví. Co byla záhadná epidemie zač? Pozdější lékaři, čerpající z detailních popisů dobových listin, pro chorobu nenašli žádné uspokojivé vysvětlení. Podle některých teorií šlo o kombinaci několika chorob, to ale mnozí odmítají.

Nejvíce favorizovaným vysvětlením je, že Anglii pustošil dosud neznámý druh chřipky. V současné dramatické době vyvolává tento příběh nepříjemné obavy, snad i současná pandemie brzy vymizí.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: wikipedia commons, pinterest.com, royal.uk, theanneboleynfiles.com, karlshuker.blogspot.com,
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 970
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.4tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]