Skip to content

Před pěti staletími zabíjela v Anglii záhadná epidemie

Na počátku novověku začala zabíjet obyvatele Anglie podivná nákaza. Nemoc měla děsivě rychlý průběh, smrt přicházela jen několik hodin po prvních příznacích. Dodnes ani odborníci nevědí, o jakou nákazu šlo a odkud se vzala.

Poprvé se nákaza v Anglii objevila po bitvě u Bosworthu v roce 1485, vojáci vracející se z bitvy pak nemoc přinesli do Londýna. Foto: pinterest.com

Silné bolesti hlavy, ramen, zad, paží a nohou, žaludeční a jaterní potíže, neuhasitelná žízeň, bušení srdce a velmi silné pocení. To jsou příznaky záhadné nemoci, která v několika vlnách během 15. a 16.

století decimovala obyvatelstvo Anglie. Nemocní prý pociťují intenzivní horkost, a v mnoha případech do několika hodin od prvních příznaků umírají. Mezi oběťmi jsou chudí, vojáci i šlechta. Situace je natolik vážná, že před chorobou, která se šíří Londýnem, utíká i samotný král.

Nemoc, pro kterou se vžije přiléhavé označení „anglický pot“, nikdo nedokáže vyléčit. A tato podivná epidemie zůstává do dnešních dnů nevysvětlena. Stejně záhadně, jako se objevila, také zmizela.

KRÁL NA ÚTĚKU

Poprvé se anglický pot objevuje na konci bitvy u Bosworthu v srpnu 1485, kdy vojska tehdejšího krále Richarda III. (1452–1485) podlehnou vojákům Jindřicha VII. (1457–1509). Nemoc se projeví na obou stranách bitevního pole a vyžádá si řadu životů.

Brzy poté, co vítězné vojsko přitáhne do Londýna, začíná tajemná choroba pustošit i toto město napříč všemi společenskými vrstvami. „Dokonce se zdálo, že choroba dává přednost aristokracii, jejíž členové začali houfně umírat,“ tvrdí britský badatel Karl P. N. Shuker (*1959). „V chudých čtvrtích, jež byly obvykle sužovány chorobami, se nemoc neprojevovala tak dramaticky.“ Měli snad chudí vypěstovanou imunitu? Nemoc se městem šíří tak zběsile, že Jindřich VII. odkládá svou korunovaci a opouští město.

„Když epidemie dorazila do Oxfordu, skosila smrt tolik lidí, že slavná univerzita musela být uzavřena a mnozí studenti uprchli z města, aby unikli jisté smrti,“ líčí situaci Shuker. Ještě na konci roku 1485 však choroba náhle mizí.

Anglickým potem se nakazila i budoucí manželka krále Jinřicha VIII. Anna Boleyn a onemocněl i králův kancléř. Oba se zázračně uzdravili. Foto: theanneboleynfiles.com
ŠLO O VIR CHŘIPKY?

Další rány přicházejí v roce 1508, kdy král opět prchá z Londýna, a v letech 1517 a 1528, kdy je průběh epidemie nejhorší. Právě v roce 1528 se nemoc dostává i do blízkosti krále Jindřicha VIII. (1491–1547).

Nakazí se králův kancléř i budoucí králova choť Anna Boleyn (1501–1536), oba jako zázrakem přežijí. O rok později se nemoc rozšíří i do Evropy, kde zabíjí zejména v Německu. Naposledy udeří v roce 1551 opět v Londýně.

Pak už se nikdy neobjeví. Co byla záhadná epidemie zač? Pozdější lékaři, čerpající z detailních popisů dobových listin, pro chorobu nenašli žádné uspokojivé vysvětlení. Podle některých teorií šlo o kombinaci několika chorob, to ale mnozí odmítají.

Nejvíce favorizovaným vysvětlením je, že Anglii pustošil dosud neznámý druh chřipky. V současné dramatické době vyvolává tento příběh nepříjemné obavy, snad i současná pandemie brzy vymizí.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: wikipedia commons, pinterest.com, royal.uk, theanneboleynfiles.com, karlshuker.blogspot.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potřebuje hodně šetřit
nasehvezdy.cz

Potřebuje hodně šetřit

V poslední době se jí daří víc než kdy...
Designový loft na „vysoké noze“
rezidenceonline.cz

Designový loft na „vysoké...

Už jste někdy uvažovali o tom, jaké by to...
Čína míří k Měsíci
21stoleti.cz

Čína míří k Měsíci

Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020...
Záhadná smrt Dostojevského: Skolila ruského velikána násadka s perem?
epochaplus.cz

Záhadná smrt Dostojevského:...

Podle manželky Anny  se Fjodor Michajlovič Dostojevskij...
Lanýže v Brně
21stoleti.cz

Lanýže v Brně

Pokud by člověk hledal poklad mezi potravinami,...
Podzimní Děčín láká krásnou přírodou
epochanacestach.cz

Podzimní Děčín láká krásnou...

Doba je dnes...
POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II. – Před sexem pil čokoládu
epochalnisvet.cz

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II....

Služebnictvo staví kolem stolu, na němž se to...
Dominikánská republika: Cestou rozmanitosti!
epochanacestach.cz

Dominikánská republika:...

Mnoho z nás se již...
Velký návrat Must de Cartier
iluxus.cz

Velký návrat Must de Cartier

Slavná kolekce kabelek Must de Cartier...
Vynese a zároveň postupně vypustí až 96 družic
epochaplus.cz

Vynese a zároveň postupně...

Na zářijový úspěch brněnské firmy SAB...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochalnisvet.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
Zamilovala jsem se pouze jednou
nasehvezdy.cz

Zamilovala jsem se pouze...

Šedesátka už mi klepe na dveře....