Skip to content

Před pěti staletími zabíjela v Anglii záhadná epidemie

Na počátku novověku začala zabíjet obyvatele Anglie podivná nákaza. Nemoc měla děsivě rychlý průběh, smrt přicházela jen několik hodin po prvních příznacích. Dodnes ani odborníci nevědí, o jakou nákazu šlo a odkud se vzala.

Poprvé se nákaza v Anglii objevila po bitvě u Bosworthu v roce 1485, vojáci vracející se z bitvy pak nemoc přinesli do Londýna. Foto: pinterest.com

Silné bolesti hlavy, ramen, zad, paží a nohou, žaludeční a jaterní potíže, neuhasitelná žízeň, bušení srdce a velmi silné pocení. To jsou příznaky záhadné nemoci, která v několika vlnách během 15. a 16.

století decimovala obyvatelstvo Anglie. Nemocní prý pociťují intenzivní horkost, a v mnoha případech do několika hodin od prvních příznaků umírají. Mezi oběťmi jsou chudí, vojáci i šlechta. Situace je natolik vážná, že před chorobou, která se šíří Londýnem, utíká i samotný král.

Nemoc, pro kterou se vžije přiléhavé označení „anglický pot“, nikdo nedokáže vyléčit. A tato podivná epidemie zůstává do dnešních dnů nevysvětlena. Stejně záhadně, jako se objevila, také zmizela.

KRÁL NA ÚTĚKU

Poprvé se anglický pot objevuje na konci bitvy u Bosworthu v srpnu 1485, kdy vojska tehdejšího krále Richarda III. (1452–1485) podlehnou vojákům Jindřicha VII. (1457–1509). Nemoc se projeví na obou stranách bitevního pole a vyžádá si řadu životů.

Brzy poté, co vítězné vojsko přitáhne do Londýna, začíná tajemná choroba pustošit i toto město napříč všemi společenskými vrstvami. „Dokonce se zdálo, že choroba dává přednost aristokracii, jejíž členové začali houfně umírat,“ tvrdí britský badatel Karl P. N. Shuker (*1959). „V chudých čtvrtích, jež byly obvykle sužovány chorobami, se nemoc neprojevovala tak dramaticky.“ Měli snad chudí vypěstovanou imunitu? Nemoc se městem šíří tak zběsile, že Jindřich VII. odkládá svou korunovaci a opouští město.

„Když epidemie dorazila do Oxfordu, skosila smrt tolik lidí, že slavná univerzita musela být uzavřena a mnozí studenti uprchli z města, aby unikli jisté smrti,“ líčí situaci Shuker. Ještě na konci roku 1485 však choroba náhle mizí.

Anglickým potem se nakazila i budoucí manželka krále Jinřicha VIII. Anna Boleyn a onemocněl i králův kancléř. Oba se zázračně uzdravili. Foto: theanneboleynfiles.com
ŠLO O VIR CHŘIPKY?

Další rány přicházejí v roce 1508, kdy král opět prchá z Londýna, a v letech 1517 a 1528, kdy je průběh epidemie nejhorší. Právě v roce 1528 se nemoc dostává i do blízkosti krále Jindřicha VIII. (1491–1547).

Nakazí se králův kancléř i budoucí králova choť Anna Boleyn (1501–1536), oba jako zázrakem přežijí. O rok později se nemoc rozšíří i do Evropy, kde zabíjí zejména v Německu. Naposledy udeří v roce 1551 opět v Londýně.

Pak už se nikdy neobjeví. Co byla záhadná epidemie zač? Pozdější lékaři, čerpající z detailních popisů dobových listin, pro chorobu nenašli žádné uspokojivé vysvětlení. Podle některých teorií šlo o kombinaci několika chorob, to ale mnozí odmítají.

Nejvíce favorizovaným vysvětlením je, že Anglii pustošil dosud neznámý druh chřipky. V současné dramatické době vyvolává tento příběh nepříjemné obavy, snad i současná pandemie brzy vymizí.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: wikipedia commons, pinterest.com, royal.uk, theanneboleynfiles.com, karlshuker.blogspot.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Necítila se s ním šťastná
nasehvezdy.cz

Necítila se s ním šťastná

Byl to jeho nejdelší vztah a všichni...
Trhlina u Las Vegas: Co zpomaluje čas nad „městem hříchu“?
epochaplus.cz

Trhlina u Las Vegas: Co zpomaluje...

Představa cestování časem fascinuje i ty...
Reinkarnovaná dvojčata: Došlo v barmské vesnici k převtělení?
epochalnisvet.cz

Reinkarnovaná dvojčata: Došlo v...

Ve tváři Maung Kana a jeho ženy je patrné...
Nový Ford Kuga přichází na český trh
iluxus.cz

Nový Ford Kuga přichází na...

Stylové a nezaměnitelné nové SUV Ford...
Nová úroveň komfortu sedacích soustav
rezidenceonline.cz

Nová úroveň komfortu...

Uvelebit se do pohodlné sedačky je po celém dni...
Muži versus ženy: Jakými chorobami nejčastější trpí?
epochalnisvet.cz

Muži versus ženy: Jakými...

Velkým množstvím chorob strádají stejně muži i...
Až na vrcholky hor
epochanacestach.cz

Až na vrcholky hor

Utužujte zdraví a sílu...
Ferdinand V. Dobrotivý se naučil pět jazyků
epochaplus.cz

Ferdinand V. Dobrotivý se...

Před císařovým sídlem ve Vídni demonstruje rozčilený dav. „A mají k tomu...
Trenér a milenec v jednom?
nasehvezdy.cz

Trenér a milenec v jednom?

Ze společnosti se trochu stáhla, ale měla k tomu...
Architekti obnoví Mendelův skleník v Brně
21stoleti.cz

Architekti obnoví Mendelův...

Místo, v němž Gregor Johann Mendel položil...
OBRAZEM: Osvětové kampaně na mytí rukou ve 20. století
21stoleti.cz

OBRAZEM: Osvětové kampaně na...

Mytí rukou je neodiskutovatelným základem...
Lednice, perla Moravy
epochanacestach.cz

Lednice, perla Moravy

V dubnu se otevírají...