Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím obličeji svědčí o pořádném šoku.
Co je na krátké textové zprávě od manžela tak překvapující? K pochopení celého příhody je nutné zdůraznit jednu klíčovou skutečnost. Příběh se odehrává v roce 2011. A to je známý britský dramatik Rosenthal již více než 7 let po smrti!
Jak je ale možné, že herečce přijde na mobil SMS zpráva od dávno zesnulého muže? A jak se vůbec mohlo stát, aby v ní psal o teprve připravované knize svého syna Adama?
Jen zapomenutá SMSka?
„Nemohla jsem tomu uvěřit.
Nevím, jak se to stalo, ale bylo tam Jackovo jméno,“ vypráví herečka o podivné příhodě reportérovi britského deníku The Daily Telegraph Timu Walkerovi během večírku na oslavu vydání díla známého skotského herce a spisovatele Johna Frasera (*1931).
Opravdu se ale jedná o kontakt se záhrobím? Nemůže spíš jít jen o dávno zapomenutou zprávu, kterou Jack odeslal ještě za života, když poprvé spatřil tvorbu svého syna? Patrně tomu tak skutečně je. Přiznává to ostatně i samotná Maureen, když říká:
„Samozřejmě, že mohlo jít o starou zprávu, kterou mi poslal a já si ji nechala a nějak zašantročila. Ale to ví jenom Bůh.“
Historka s kořeny v temnotách
Pravda se však může skrývat i jinde. A je docela dost možné, že má pěkně nelichotivou podobu! Podezření o čistých úmyslech herečky totiž vzbuzuje především načasování, se kterým historku o pozoruhodné rodinné příhodě vypustí na světlo světa.
Neskrývá se snad za zmínkou o literárním počinu jejího syna a jeho chválou během křtu knihy slavného autora, kde jsou přítomni i mnozí novináři, jen reklamní trik, který má Adamovu románovou prvotinu zviditelnit? Či snad šlo jen o podivnou shodu náhod?
Příběh o zprávě ze záhrobí tak má nejspíš opravdu kořeny v temnotách. Otázkou však zůstává, zda v „temnotách“ pozemských, lidských a vypočítavých, či v těch nepozemských, záhrobních.