Archeologické práce na nalezišti Ziyaret Tepe v Turecku přinesly ovoce. Experti zde objevili hliněnou destičku popsanou klínovým písmem, na níž stojí jména několika desítek žen.
K velkému překvapení je většina z nich napsána v neznámém jazyce, který by mohl být až 2500 let starý! Neznámý jazyk, kterým se mluvilo před 2500 lety, objevují archeologové při vykopávkách na nalezišti Ziyaret Tepe na jihovýchodě Turecka.
ŽENSKÁ JMÉNA SE STANOU SENZACÍ
Na místě starověkého asyrského města Tušhan je nalezena hliněná destička popsaná klínovým písmem. Je na ní seznam asi 60 jmen neznámých žen, které působily jako služky v někdejším paláci. Badatelé záhy zjistí, že učinili významný objev.
Jak uvádí John MacGinnis z archeologického oddělení univerzity v Cambridge: „Jedno nebo dvě [jména] jsou asyrská a pár dalších možná náleží k dalším jazykům známým z tohoto období, jako luwian nebo churriština. Ale většina z nich patří jazyku neidentifikovanému.“
ZACHOVAL JI POŽÁR?
Výzkumníci se domnívají, že se jedná o mateřštinu žen, které byly do Turecka přivedeny z pohoří Zagros, jež se rozkládá mezi západním Íránem a severním pobřežím Perského zálivu. Do Asyrské říše jsou zřejmě deportovány za prací v zemědělství nebo stavebnictví.
Podobné praktiky se tehdy využívají jako prostředek kontroly obyvatel z dobytých území a k upevnění moci říše. A jak se mohla destička zachovat po tak dlouhou dobu?
Prý byla vypálena při náhodném požáru v 8. století př. n. l. Díky této náhodě je pravděpodobně nyní na světě řeč, o níž jsme neměli ani tušení!
Autorka: Michaela Šedivá