Ozve se hlasité zabušení. Chvíli se nic neděje, pak se ale vrata pařížského Templu se zaskřípěním otevřou. Svítá a do jednoho z nejdůležitějších sídel templářů vnikají vojáci a začínají se zatýkáním. Děje se tak údajně s požehnáním papeže!
Právě on má z pozadí řídit pád mocného řádu. Podle nejnovějších objevů se vše ale odehrálo úplně jinak…
Slavné dny templářského řádu jsou sečteny. Jeho velmistr Jakub z Molay (asi 1243–1314) totiž právě stojí uprostřed hranice, kterou co nevidět zapálí vojáci. Samotný řád je v té době již bezmála dva roky oficiálně zrušený.
Vojáci přistoupí k hranici a přiloží k ní zapálené louče… Proč vlastně došlo k likvidaci mocného řádu? Nové světlo do případu v roce 2016 vrhá nalezený Chinonský pergamen. Bude se kvůli němu muset přepsat historie?
Udělí velmistrovi milost!
S nesmírným zaujetím ve tváři si italská badatelka Barbara Frale (*1970) pročítá latinský text, jímž je popsán zažloutlý list, který právě objevila ve Vatikánských archivech.
Obsah Chinonského pergamenu, jak se text dnes nazývá, je vskutku šokující. Badatelce se při jeho luštění tají dech.
Z textu totiž vyplývá, že papež Klement V. (asi 1264–1314) tajně v roce 1308 udělil čelním představitelům templářského řádu milost, a navíc je vyňal z pravomoci inkvizice.
„Dospěli jsme k závěru rozšířit milost na bratra Jakuba z Molay, velmistra řádu… přivést ho zpět do církve a obnovit jeho službu ve společenství věřících a v církvi svaté,“ je možné se v něm dočíst.
Katolická církev v reakci na objevení spisu vydá v roce 2007 knihu nazvanou Proces proti templářům. Ta obsahuje jak kopii Chinonského pergamenu, tak i záznamů výslechů rytířů. Do Čech se zatím dostaly jen dva výtisky tohoto unikátního svazku!
Odplují zavčas pryč
Když si lidé ve francouzském přístavu La Rochelle zastíní oči a zahledí se na obzor, mohou ještě v dálce spatřit siluety odplouvajících lodí.
Ty se na moře údajně vydaly krátce před tím, než do jedné z nejdůležitějších templářských pevností dorazili francouzští vojáci se zatykačem.
V kalendáři je psané brzké ráno 13. října roku 1307. Dlouho přitom zůstávalo záhadou, kam lodě odpluly a co se stalo s rytíři na jejich palubě. Možnou odpověď dává právě Chinonský pergamen.
Ten totiž nejenže rehabilituje řád templářů, ale přiživuje někdejší legendy okolo jeho dalšího působení. Ty díky němu nabývají čím dál tím reálnějších obrysů. Jak totiž z dokumentu vyplývá, templáři díky pergamenu mohli i nadále fungovat a vyvíjet činnost. Našli někde templáři nový domov?
Kaple s podivnými motivy
Nedaleko skotského Edinburghu vyrůstají základy jedné z nejzáhadnějších staveb všech dob. Jde o zdi Rosslynské kaple. Právě ta se měla podle některých historiků stát novým útočištěm templářského řádu.
Část jeho členů totiž z La Rochelle zřejmě zamířila do Skotska. „Chinonský pergamen těmto hypotézám nahrává,“ poznamenává Frale. Že by na zkazkách něco mohlo být, nedokazuje jen nově nalezená listina, ale i výzdoba Rosslynské kaple.
Na jejích stěnách je totiž možné spatřit četné templářské motivy. Uprostřed chrámu se navíc nachází tajemný Učedníkův sloup, který je podle všeho dutý. Podle některých záhadologů by se v jeho útrobách mohl nacházet svatý grál.
Ten totiž svého času údajně ve své pokladnici ukrývali templáři z La Rochelle. Kdo ví, třeba byl nález Chinonského pergamenu první kostičkou, která spustí lavinu dalších fascinujících odhalení…