Skip to content

Přežil lupič legendární útěk z Alcatrazu?

Nejpřísněji střežená věznice Alcatraz se nacházela na skalnatém ostrově v Sanfranciském zálivu. Pokusů o útěku z Alcatrazu bylo několik. Až ten třináctý se stal úspěšným.V roce 1962 se podařilo uprchnout třem vězňům.

Bratři John a Clarence Anglinové dostali doživotí za loupežné přepadení. Domluvili se proto spolu s jistým Frankem Morrisem, že se pokusí utéct. To se jim opravdu podařilo. Celých šest měsíců během noci vyškrabávali naostřenými lžícemi otvor do zdi.

Aby při noční kontrole zmátli bachaře, vyrobili si z mýdla, papírů a vlasů modely svých hlav.

Dne 11. června 1962 provedli legendární útěk přes ventilační šachtu. Z ostrova odpluli na provizorním nafukovacím člunu vyrobeném z pláštěnek. Vězeňská stráž ani policie je nikdy nenašla a po 17 letech byl případ uzavřen, s tím, že uprchlí vězni zahynuli utonutím.

Po více než padesáti letech došel na policejní stanici v San Franciscu dopis, který měl odeslat sám John Anglin.

V dopis stálo: „Jmenuji se John Anglin. Byl jsem vězněn v Alcatrazu, ze kterého se mi podařilo s mým bratrem Clarencem a Frankem Morrisem v roce 1962 uprchnout. Nyní je mi 83 let, jsem těžce nemocný, mám rakovinu a potřeboval bych lékařskou péči.

Když odvysíláte mou žádost v televizní stanici, slibuji, že si odsedím jeden rok ve vězení. V případě souhlasu, okamžitě popíšu místo, kde se nacházím. Tohle není vtip!“

Forenzní specialista FBI provedl analýzu dopisního papíru i písma, společně s týmem kriminalistů však nemohli vyloučit ani potvrdit, zda se jedná o písmo pravého Johna Anglina.

Foto: nationalgeographic.com. Video: YouTube (CBS News)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články