Skip to content

Příběh Viktora z Aveyronu. Co byl zač tajemný vlčí chlapec?

Téměř každý zná příběh o Tarzanovi či Mauglím. Podobné příběhy však nabízí i opravdová historie. Jedním z nejpodivnějších je ten o Viktorovi z Aveyronu. Skutečně malého chlapce vychovali vlci?

Starobylé francouzské městečko Saint-Sernin-sur-Rance, kde se divoký chlapec objevil poprvé. Foto: tourisme-aveyron.com

V malé vesnici kousek od města Saint-Sernin-sur-Rance panuje pozdvižení. Na návsi se srocují místní, aby si prohlédli hubeného chlapce s dlouhými zacuchanými vlasy a umouněnou tváří. Nějaký čas se diskutuje o tom, co s nalezencem dál, až se ho nakonec ujímá jedna místní vdova.

Ne nadlouho. O dva dny později nachází žena chlapcovo lůžko prázdné a ve vesnici se začíná povídat, že se divé dítě vrátilo k vlkům, kteří ho vychovali. Během dalších dvou let se čas od času objeví svědek, který spatřil chlapce ve společnosti vlčí smečky.

Další lidé zase tvrdí, že spolu s vlky napadá ovce a slepice a občas prý i něco ukradne. Vše vrcholí 8. ledna 1800. V době, kdy se k moci ve Francii pomalu dostává Napoleon Bonaparte (1769–1821), se z lesa kousek od vesnice Lacaune opět vynoří vyhublé dítě.

Co se s ním stalo dál?

POD LUPOU VĚDY

Zdroje popisující další vývoj se mírně liší. Zdá se však, že mladík nejprve končí na policejní stanici, kde dostává jméno Joseph. Úředníci jsou z něj patrně nemálo zmatení. Chlapec totiž podle všeho vůbec nerozumí lidské řeči a nezná ani žádná pravidla chování – odmítá šaty, vyměšuje, kde ho napadne, vrčí a ničí vše kolem sebe.

Chlapec končí v sirotčinci, ze kterého však neustále utíká a zároveň děsí ostatní děti. To už se ale o jeho existenci dozvídají tehdejší vědci a lékaři, kteří žádají o možnost jeho pozorování. Joseph je převezen do Paříže, kde ho vyšetřuje přírodovědec Pierre Joseph Bonnaterre (1752–1804) a po něm i známý francouzský lékař Jean Gaspard Itard (1774–1838) či zakladatel moderní psychiatrie Philippe Pinel (1745–1826). Záhy dochází badatelé k závěru, že je chlapec mentálně i fyzicky zdravý a že nejlepším možným postupem bude jeho převýchova.

Nalezeného, zdivočelého chlapce nakonec zkoumají i vědci z nejrůznějších oborů, kromě lékaře i přírodovědec a psycholog. Foto: cinematicscribblings.wordpress.com
NADPŘIROZENÉ SCHOPNOSTI

V Paříži je vlčí dítě také definitivně přejmenováno na Viktora. Jeho převýchovu doprovází často poměrně kruté experimenty – fyzické tresty, šoky ledovou vodou či sedativa. To všechno však v dítěti budí jen další a další vlny vzteku.

Nakonec však přece jen dochází k posunům. Viktor se učí pár slov, dokáže rozpoznávat nakreslené předměty a časem dokonce omezeně číst. Některé zdroje uvádí, že časem by byl dokonce schopen žít téměř plnohodnotný život.

Tehdejší společnost však byla stále až příliš konzervativní na to, aby to bylo možné. „Po zbytek života žil jako zvíře v zoo. Nikdy nedostal šanci se pořádně rozvíjet. Stát ho udržoval naživu a když nakonec zemřel, nikdo si toho ani nevšiml.

Stalo se tak na začátku roku 1828,“ vypráví americký publicista Thomas Fraire. Další badatelé zase naznačují, že Viktor během života vykazoval některé pozoruhodné schopnosti. Při experimentech se prý ukázalo, že dokáže odhadnout, na co myslí nějaký jiný člověk.

Mohl být nakonec něčím úplně jiným, než jen sirotkem z lesa?

Dochovaná dobová podobizna Viktora z Aveyronu, jeho dětství a minulost však doposud zůstává zahalená tajemstvím. Foto: history.com
TAJEMNÁ MINULOST

Ačkoliv sirotčinec navštívilo během chlapcova pobytu několik párů, kterým zmizelo dítě, žádnému Viktor nepatřil. Jedna teorie říká, že jeho rodiče byli alkoholici, kteří se sami zabili nebo byli napadeni smečkou vlků.

Další možností je, že byl chlapec do lesa odloženým nemanželským dítětem nějaké vysoce postavené osoby nebo naopak někoho velmi chudého, kdo se o něj nedokázal starat. Vedle toho pak existují i mnohem odvážnější názory.

Třeba hypotéza, že šlo o oběť satanistických rituálů, kterou však nakonec nedokázali zabít. Proti tomu však stojí názor, že není možné, aby v lese chlapec jen tak přežil a že bychom tak vysvětlení měli hledat v dosud nepochopených fenoménech.

Je pravda ještě mnohem temnější?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cinematicscribblings.wordpress.com, history.com, musicman.com, geneanet.org, tourisme-aveyron.com, bcheights.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Strašidelný příběh přilákal zvědavého ducha
skutecnepribehy.cz

Strašidelný příběh přilákal...

Bratranec mým historkám nevěřil a...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Destinace, ze kterých luxus přímo čiší
iluxus.cz

Destinace, ze kterých luxus...

Neexistuje snad oblíbenější období roku než dovolená....
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Lest s životodárnou tekutinou: Vojáci umírali kvůli nedostatku vody
epochaplus.cz

Lest s životodárnou tekutinou:...

Sotva tatarský vůdce Tamerlán (1336 – 1405) dobude roku 1396 Gruzii,...
Kolik měří nejvyšší člověk světa?
epochaplus.cz

Kolik měří nejvyšší člověk...

Podle statistik patří Češi mezi tři nejvyšší národy...
Jupiter: Obří otesánek, který neváhal spolknout planetu desetkrát větší než Země
21stoleti.cz

Jupiter: Obří otesánek, který...

Tváří se jako majestátní král Sluneční...