reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Záhady historie
Příběh Viktora z Aveyronu. Co byl zač tajemný vlčí chlapec?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 24.7.2020
5.1tis
465
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Téměř každý zná příběh o Tarzanovi či Mauglím. Podobné příběhy však nabízí i opravdová historie. Jedním z nejpodivnějších je ten o Viktorovi z Aveyronu. Skutečně malého chlapce vychovali vlci?

Starobylé francouzské městečko Saint-Sernin-sur-Rance, kde se divoký chlapec objevil poprvé. Foto: tourisme-aveyron.com

V malé vesnici kousek od města Saint-Sernin-sur-Rance panuje pozdvižení. Na návsi se srocují místní, aby si prohlédli hubeného chlapce s dlouhými zacuchanými vlasy a umouněnou tváří. Nějaký čas se diskutuje o tom, co s nalezencem dál, až se ho nakonec ujímá jedna místní vdova.

Ne nadlouho. O dva dny později nachází žena chlapcovo lůžko prázdné a ve vesnici se začíná povídat, že se divé dítě vrátilo k vlkům, kteří ho vychovali. Během dalších dvou let se čas od času objeví svědek, který spatřil chlapce ve společnosti vlčí smečky.

Další lidé zase tvrdí, že spolu s vlky napadá ovce a slepice a občas prý i něco ukradne. Vše vrcholí 8. ledna 1800. V době, kdy se k moci ve Francii pomalu dostává Napoleon Bonaparte (1769–1821), se z lesa kousek od vesnice Lacaune opět vynoří vyhublé dítě. Co se s ním stalo dál?

Viktorův příběh v mnohém připomíná knihu o Mauglím, který byl také vychován zvířaty. Foto: theverge.com I osudy Viktora z Aveyronu se dočkaly zfilmování, a to už v roce 1970. Foto: musicman.com Jedna z teorií o původu chlapce tvrdí, že byl vychován smečkou vlků. Foto: youtube.com

POD LUPOU VĚDY

Zdroje popisující další vývoj se mírně liší. Zdá se však, že mladík nejprve končí na policejní stanici, kde dostává jméno Joseph. Úředníci jsou z něj patrně nemálo zmatení. Chlapec totiž podle všeho vůbec nerozumí lidské řeči a nezná ani žádná pravidla chování – odmítá šaty, vyměšuje, kde ho napadne, vrčí a ničí vše kolem sebe.

Chlapec končí v sirotčinci, ze kterého však neustále utíká a zároveň děsí ostatní děti. To už se ale o jeho existenci dozvídají tehdejší vědci a lékaři, kteří žádají o možnost jeho pozorování. Joseph je převezen do Paříže, kde ho vyšetřuje přírodovědec Pierre Joseph Bonnaterre (1752–1804) a po něm i známý francouzský lékař Jean Gaspard Itard (1774–1838) či zakladatel moderní psychiatrie Philippe Pinel (1745–1826).

Záhy dochází badatelé k závěru, že je chlapec mentálně i fyzicky zdravý a že nejlepším možným postupem bude jeho převýchova.

Nalezeného, zdivočelého chlapce nakonec zkoumají i vědci z nejrůznějších oborů, kromě lékaře i přírodovědec a psycholog. Foto: cinematicscribblings.wordpress.com

NADPŘIROZENÉ SCHOPNOSTI

V Paříži je vlčí dítě také definitivně přejmenováno na Viktora. Jeho převýchovu doprovází často poměrně kruté experimenty – fyzické tresty, šoky ledovou vodou či sedativa. To všechno však v dítěti budí jen další a další vlny vzteku.

Nakonec však přece jen dochází k posunům. Viktor se učí pár slov, dokáže rozpoznávat nakreslené předměty a časem dokonce omezeně číst. Některé zdroje uvádí, že časem by byl dokonce schopen žít téměř plnohodnotný život.

Tehdejší společnost však byla stále až příliš konzervativní na to, aby to bylo možné. „Po zbytek života žil jako zvíře v zoo. Nikdy nedostal šanci se pořádně rozvíjet. Stát ho udržoval naživu a když nakonec zemřel, nikdo si toho ani nevšiml.

Stalo se tak na začátku roku 1828,“ vypráví americký publicista Thomas Fraire. Další badatelé zase naznačují, že Viktor během života vykazoval některé pozoruhodné schopnosti. Při experimentech se prý ukázalo, že dokáže odhadnout, na co myslí nějaký jiný člověk. Mohl být nakonec něčím úplně jiným, než jen sirotkem z lesa?

Dochovaná dobová podobizna Viktora z Aveyronu, jeho dětství a minulost však doposud zůstává zahalená tajemstvím. Foto: history.com

TAJEMNÁ MINULOST

Ačkoliv sirotčinec navštívilo během chlapcova pobytu několik párů, kterým zmizelo dítě, žádnému Viktor nepatřil. Jedna teorie říká, že jeho rodiče byli alkoholici, kteří se sami zabili nebo byli napadeni smečkou vlků.

Další možností je, že byl chlapec do lesa odloženým nemanželským dítětem nějaké vysoce postavené osoby nebo naopak někoho velmi chudého, kdo se o něj nedokázal starat. Vedle toho pak existují i mnohem odvážnější názory.

Třeba hypotéza, že šlo o oběť satanistických rituálů, kterou však nakonec nedokázali zabít. Proti tomu však stojí názor, že není možné, aby v lese chlapec jen tak přežil a že bychom tak vysvětlení měli hledat v dosud nepochopených fenoménech. Je pravda ještě mnohem temnější?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cinematicscribblings.wordpress.com, history.com, musicman.com, geneanet.org, tourisme-aveyron.com, bcheights.com,
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 1.5tis
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 3.4tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.9tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.9tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]