Skip to content

Příběh Viktora z Aveyronu. Co byl zač tajemný vlčí chlapec?

Téměř každý zná příběh o Tarzanovi či Mauglím. Podobné příběhy však nabízí i opravdová historie. Jedním z nejpodivnějších je ten o Viktorovi z Aveyronu. Skutečně malého chlapce vychovali vlci?

Starobylé francouzské městečko Saint-Sernin-sur-Rance, kde se divoký chlapec objevil poprvé. Foto: tourisme-aveyron.com

V malé vesnici kousek od města Saint-Sernin-sur-Rance panuje pozdvižení. Na návsi se srocují místní, aby si prohlédli hubeného chlapce s dlouhými zacuchanými vlasy a umouněnou tváří. Nějaký čas se diskutuje o tom, co s nalezencem dál, až se ho nakonec ujímá jedna místní vdova.

Ne nadlouho. O dva dny později nachází žena chlapcovo lůžko prázdné a ve vesnici se začíná povídat, že se divé dítě vrátilo k vlkům, kteří ho vychovali. Během dalších dvou let se čas od času objeví svědek, který spatřil chlapce ve společnosti vlčí smečky.

Další lidé zase tvrdí, že spolu s vlky napadá ovce a slepice a občas prý i něco ukradne. Vše vrcholí 8. ledna 1800. V době, kdy se k moci ve Francii pomalu dostává Napoleon Bonaparte (1769–1821), se z lesa kousek od vesnice Lacaune opět vynoří vyhublé dítě.

Co se s ním stalo dál?

POD LUPOU VĚDY

Zdroje popisující další vývoj se mírně liší. Zdá se však, že mladík nejprve končí na policejní stanici, kde dostává jméno Joseph. Úředníci jsou z něj patrně nemálo zmatení. Chlapec totiž podle všeho vůbec nerozumí lidské řeči a nezná ani žádná pravidla chování – odmítá šaty, vyměšuje, kde ho napadne, vrčí a ničí vše kolem sebe.

Chlapec končí v sirotčinci, ze kterého však neustále utíká a zároveň děsí ostatní děti. To už se ale o jeho existenci dozvídají tehdejší vědci a lékaři, kteří žádají o možnost jeho pozorování. Joseph je převezen do Paříže, kde ho vyšetřuje přírodovědec Pierre Joseph Bonnaterre (1752–1804) a po něm i známý francouzský lékař Jean Gaspard Itard (1774–1838) či zakladatel moderní psychiatrie Philippe Pinel (1745–1826). Záhy dochází badatelé k závěru, že je chlapec mentálně i fyzicky zdravý a že nejlepším možným postupem bude jeho převýchova.

Nalezeného, zdivočelého chlapce nakonec zkoumají i vědci z nejrůznějších oborů, kromě lékaře i přírodovědec a psycholog. Foto: cinematicscribblings.wordpress.com
NADPŘIROZENÉ SCHOPNOSTI

V Paříži je vlčí dítě také definitivně přejmenováno na Viktora. Jeho převýchovu doprovází často poměrně kruté experimenty – fyzické tresty, šoky ledovou vodou či sedativa. To všechno však v dítěti budí jen další a další vlny vzteku.

Nakonec však přece jen dochází k posunům. Viktor se učí pár slov, dokáže rozpoznávat nakreslené předměty a časem dokonce omezeně číst. Některé zdroje uvádí, že časem by byl dokonce schopen žít téměř plnohodnotný život.

Tehdejší společnost však byla stále až příliš konzervativní na to, aby to bylo možné. „Po zbytek života žil jako zvíře v zoo. Nikdy nedostal šanci se pořádně rozvíjet. Stát ho udržoval naživu a když nakonec zemřel, nikdo si toho ani nevšiml.

Stalo se tak na začátku roku 1828,“ vypráví americký publicista Thomas Fraire. Další badatelé zase naznačují, že Viktor během života vykazoval některé pozoruhodné schopnosti. Při experimentech se prý ukázalo, že dokáže odhadnout, na co myslí nějaký jiný člověk.

Mohl být nakonec něčím úplně jiným, než jen sirotkem z lesa?

Dochovaná dobová podobizna Viktora z Aveyronu, jeho dětství a minulost však doposud zůstává zahalená tajemstvím. Foto: history.com
TAJEMNÁ MINULOST

Ačkoliv sirotčinec navštívilo během chlapcova pobytu několik párů, kterým zmizelo dítě, žádnému Viktor nepatřil. Jedna teorie říká, že jeho rodiče byli alkoholici, kteří se sami zabili nebo byli napadeni smečkou vlků.

Další možností je, že byl chlapec do lesa odloženým nemanželským dítětem nějaké vysoce postavené osoby nebo naopak někoho velmi chudého, kdo se o něj nedokázal starat. Vedle toho pak existují i mnohem odvážnější názory.

Třeba hypotéza, že šlo o oběť satanistických rituálů, kterou však nakonec nedokázali zabít. Proti tomu však stojí názor, že není možné, aby v lese chlapec jen tak přežil a že bychom tak vysvětlení měli hledat v dosud nepochopených fenoménech.

Je pravda ještě mnohem temnější?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cinematicscribblings.wordpress.com, history.com, musicman.com, geneanet.org, tourisme-aveyron.com, bcheights.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dala mu nůž na krk kvůli svatbě?
nasehvezdy.cz

Dala mu nůž na krk kvůli...

Je to neřízená střela. O SANDŘE...
Pelové týdny Halada jsou zpět
iluxus.cz

Pelové týdny Halada jsou zpět

Největší přehlídka perlových šperků začíná v...
Pablo Picasso: Nejslavnější obraz inspiruje osud města Guernica
epochaplus.cz

Pablo Picasso: Nejslavnější...

Truchlící žena s mrtvým dítětem v náručí, kůň v...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Pozor na mozkovou mrtvici
epochaplus.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...