Skip to content

Příběh Viktora z Aveyronu. Co byl zač tajemný vlčí chlapec?

Téměř každý zná příběh o Tarzanovi či Mauglím. Podobné příběhy však nabízí i opravdová historie. Jedním z nejpodivnějších je ten o Viktorovi z Aveyronu. Skutečně malého chlapce vychovali vlci?

Starobylé francouzské městečko Saint-Sernin-sur-Rance, kde se divoký chlapec objevil poprvé. Foto: tourisme-aveyron.com

V malé vesnici kousek od města Saint-Sernin-sur-Rance panuje pozdvižení. Na návsi se srocují místní, aby si prohlédli hubeného chlapce s dlouhými zacuchanými vlasy a umouněnou tváří. Nějaký čas se diskutuje o tom, co s nalezencem dál, až se ho nakonec ujímá jedna místní vdova.

Ne nadlouho. O dva dny později nachází žena chlapcovo lůžko prázdné a ve vesnici se začíná povídat, že se divé dítě vrátilo k vlkům, kteří ho vychovali. Během dalších dvou let se čas od času objeví svědek, který spatřil chlapce ve společnosti vlčí smečky.

Další lidé zase tvrdí, že spolu s vlky napadá ovce a slepice a občas prý i něco ukradne. Vše vrcholí 8. ledna 1800. V době, kdy se k moci ve Francii pomalu dostává Napoleon Bonaparte (1769–1821), se z lesa kousek od vesnice Lacaune opět vynoří vyhublé dítě.

Co se s ním stalo dál?

POD LUPOU VĚDY

Zdroje popisující další vývoj se mírně liší. Zdá se však, že mladík nejprve končí na policejní stanici, kde dostává jméno Joseph. Úředníci jsou z něj patrně nemálo zmatení. Chlapec totiž podle všeho vůbec nerozumí lidské řeči a nezná ani žádná pravidla chování – odmítá šaty, vyměšuje, kde ho napadne, vrčí a ničí vše kolem sebe.

Chlapec končí v sirotčinci, ze kterého však neustále utíká a zároveň děsí ostatní děti. To už se ale o jeho existenci dozvídají tehdejší vědci a lékaři, kteří žádají o možnost jeho pozorování. Joseph je převezen do Paříže, kde ho vyšetřuje přírodovědec Pierre Joseph Bonnaterre (1752–1804) a po něm i známý francouzský lékař Jean Gaspard Itard (1774–1838) či zakladatel moderní psychiatrie Philippe Pinel (1745–1826). Záhy dochází badatelé k závěru, že je chlapec mentálně i fyzicky zdravý a že nejlepším možným postupem bude jeho převýchova.

Nalezeného, zdivočelého chlapce nakonec zkoumají i vědci z nejrůznějších oborů, kromě lékaře i přírodovědec a psycholog. Foto: cinematicscribblings.wordpress.com
NADPŘIROZENÉ SCHOPNOSTI

V Paříži je vlčí dítě také definitivně přejmenováno na Viktora. Jeho převýchovu doprovází často poměrně kruté experimenty – fyzické tresty, šoky ledovou vodou či sedativa. To všechno však v dítěti budí jen další a další vlny vzteku.

Nakonec však přece jen dochází k posunům. Viktor se učí pár slov, dokáže rozpoznávat nakreslené předměty a časem dokonce omezeně číst. Některé zdroje uvádí, že časem by byl dokonce schopen žít téměř plnohodnotný život.

Tehdejší společnost však byla stále až příliš konzervativní na to, aby to bylo možné. „Po zbytek života žil jako zvíře v zoo. Nikdy nedostal šanci se pořádně rozvíjet. Stát ho udržoval naživu a když nakonec zemřel, nikdo si toho ani nevšiml.

Stalo se tak na začátku roku 1828,“ vypráví americký publicista Thomas Fraire. Další badatelé zase naznačují, že Viktor během života vykazoval některé pozoruhodné schopnosti. Při experimentech se prý ukázalo, že dokáže odhadnout, na co myslí nějaký jiný člověk.

Mohl být nakonec něčím úplně jiným, než jen sirotkem z lesa?

Dochovaná dobová podobizna Viktora z Aveyronu, jeho dětství a minulost však doposud zůstává zahalená tajemstvím. Foto: history.com
TAJEMNÁ MINULOST

Ačkoliv sirotčinec navštívilo během chlapcova pobytu několik párů, kterým zmizelo dítě, žádnému Viktor nepatřil. Jedna teorie říká, že jeho rodiče byli alkoholici, kteří se sami zabili nebo byli napadeni smečkou vlků.

Další možností je, že byl chlapec do lesa odloženým nemanželským dítětem nějaké vysoce postavené osoby nebo naopak někoho velmi chudého, kdo se o něj nedokázal starat. Vedle toho pak existují i mnohem odvážnější názory.

Třeba hypotéza, že šlo o oběť satanistických rituálů, kterou však nakonec nedokázali zabít. Proti tomu však stojí názor, že není možné, aby v lese chlapec jen tak přežil a že bychom tak vysvětlení měli hledat v dosud nepochopených fenoménech.

Je pravda ještě mnohem temnější?

Autor článku: Filip Appl

Foto: cinematicscribblings.wordpress.com, history.com, musicman.com, geneanet.org, tourisme-aveyron.com, bcheights.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Kdo dobyl vesmír jako první? Zvířata!
epochalnisvet.cz

Kdo dobyl vesmír jako první?...

Prvními návštěvníky vesmíru překvapivě...
Zrod japonského ekonomického tygra: První železnice vznikla díky britské pomoci
epochaplus.cz

Zrod japonského ekonomického...

Japonsko zažívá ve 2. polovině 19. století převratné změny....
Hravost spojená s funkčností
rezidenceonline.cz

Hravost spojená s funkčností

Také dětské a studentské...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Byl Český ráj posvátným místem Keltů?
epochanacestach.cz

Byl Český ráj posvátným...

Na území Českého ráje se...
Andělské čarování
nasehvezdy.cz

Andělské čarování

Nebeští poslové nad námi drží svou ochrannou ruku...
Medici se necítí připraveni na péči o pacienty
21stoleti.cz

Medici se necítí připraveni...

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských...
Špagety „carbonara“ po uhlířsku
nasehvezdy.cz

Špagety „carbonara“ po...

Suroviny na 2 porce: 300 g špaget,...
Peruánská svatyně Chavin de Huantar: Starší než Stonehenge
epochanacestach.cz

Peruánská svatyně Chavin de...

Na rozdíl od...
Proměna Japonska: Reformy císaře Meidžiho poslaly samuraje do důchodu
epochaplus.cz

Proměna Japonska: Reformy...

„Vrazil dýku tu hluboko pod pasem do levé strany těla, táhl...
Vyžeňte z obličeje únavu!
epochalnisvet.cz

Vyžeňte z obličeje únavu!

Oči utopené v tmavých kruzích a tváře...