26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Příchod židů do Čech: Podle legendy ho předpoví už Libuše
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 17.7.2021
5.3tis
Libuše prý spatří příchod židů v prorockém snu. Foto: Creative Commons – volné dílo
604
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Příchod židů do Čech má prý předpovídat už kněžna Libuše. Na smrtelné posteli k sobě nechá zavolat svého syna Nezamysla a prozradí mu, co vidí ve svých snech.

Libuše prý spatří příchod židů v prorockém snu. Foto:  Creative Commons - volné dílo Proroctví o  putujícím národu zná i kníže Nezamysl. Foto:  Creative Commons - volné dílo Vymezené místo brzy nestačí. Josefov, židovské město, je na mapě vyznačen červeně. Foto:  Creative Commons - volné dílo

Vypráví, jak se jí zdálo, že v době vlády jeho vnuka do země přichází zapuzený a utiskovaný národ, který si má zasloužit vlídnost a pohostinné přivítání. A skutečně. Když v 9. století na knížecí stolec nastoupí Hostivít, u Prahy se objeví skupina lidí, která pochází z dalekých krajin.

Muži z družiny k němu promluví: „Jsme z malého národa a jmenujeme se podle svého praotce. Žili jsme klidně a spokojeně daleko od všech koutů světa. Putovali jsme dlouhé dny bez klidu a odpočinku, lesní houštiny nám byly ložem, kámen byl naší poduškou a nebe naší jedinou střechou.

Jsme klidní a pokojní; dopřej nám klidu a dovol nám, abychom se usadili ve tvé zemi. Je dost veliká, aby nás přijala za vlastní, a tvůj národ je dobrý a věrný.“ A protože Hostivít ctí památku své prabáby, dovolí, aby se skupina v zemi usadila.

Proroctví o putujícím národu zná i kníže Nezamysl. Foto: Creative Commons – volné dílo

ŽIDÉ V ČECHÁCH 

S tím, jak léta plynou, skupina se rozšiřuje a už jí nestačí vymezené místo na levém břehu Vltavy. Ve chvíli, kdy nastoupí na trůn Bořivoj I. (852/853–889), je proto židům vyhrazen prostor na druhé straně řeky.

A dalo by se říci, že tady končí legenda a začíná skutečná historie. Putování židů započíná s druhým rozbořením Chrámu v roce 70. Od té doby židé putují po celém světě a dostávají se pochopitelně i do střední Evropy.

Podle historických pramenů se mají do této oblasti dostat někdy v období 10. století. První věrohodná zmínka pochází z roku 965 od cestovatele Ibrahima Ibn Jakuba, který udává: „Město Frága (Praha) je vystavěno z kamene a vápna a je největším městem co do obchodu.

Přichází sem z města Kráková Rusové a Slované se zbožím. A z krajin Turků muslimové, židé a Turci rovněž se zbožím a obchodními mincemi. Ti vyváží od nich otroky, cín a různé kožišiny.“ Je přitom jasně doloženo, že první z židovských osad je založena na levém břehu Vltavy v okolí dnešního Újezdu. Druhá pak pod Vyšehradem.

Vymezené místo brzy nestačí. Josefov, židovské město, je na mapě vyznačen červeně. Foto: Creative Commons – volné dílo

UZAVŘENÝ SVĚT

Během první křížové výpravy roku 1096 však dojde k obrovským masakrům potomků Abrahamových. Křižáci vraždí a drancují, neboť si myslí, že je nutné všude pozabíjet „vrahy Kristovy“, bez ohledu na místo. Zuří nejen ve Svaté zemi (Izraeli), kterou chtějí očistit od bezvěrců, ale také po cestě do ní.

V Praze přitom zaniknou židovské osady a dojde k vytvoření jedné jediné. Ta stojí na pravém břehu Vltavy. A její uzavřenost, odlišnost a tajuplnost dají vzniknout nejen svébytné kultuře, ale také množství legend, které se mají v jejích synagogách, hřbitovech a uličkách odehrát.

Foto: Creative Commons - volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]